Tři jednoduché fígle, které zkrotí úzkost a stres

0
3555

Úzkost a stres jsou přirozenou součástí života, avšak nejsou to pocity, které bychom dlouhodobě chtěli nebo potřebovali prožívat. Na jejich zkrocení mohou pomoci jednoduché fígle… 

pixabay

Úzkost a stres lze zkrotit

I “negativní” emoce jsou přirozené a pravděpodobně není reálné je zcela vytěsnit. Zdá se, že je dokonce občas (chvilkově) potřebujeme. Můžeme je ale dostat pod kontrolu – vzít si z nich to podstatné (poučení, radu, dobrat se k jádru problému) a poté nastavit mysl na příjemnější frekvenci.

Roztomilost

Roztomilá zvířátka, děti, babičky, dědečkové, ale i třeba některé věci evokující “ŤuŤu pocit” a naší psychice velmi prospívají. Mnozí to přirovnávají k mateřským/otcovským pudům, kdy člověk cítí lásku, potřebu zklidnit se, přitulit, pečovat, chránit a rozplývat se nad krásou a něžností života.

Obecným znakem roztomilosti bývají celkové menší rozměry, velké nebo výrazné oči, oblost a měkkost obrysů těla, ideálně hebkého na dotek.

Spánek

Známé rčení praví: „Ráno moudřejší večera!“ a skutečně má mnoho do sebe. Vyspaní vidíme věci lépe. Spánek třídí myšlenky, regeneruje tělo… Ideál představuje pohodlná postel a vhodné prostředí (bezpečí, příjemná teplota, klid). Pro extra klidný spánek může posloužit spaní v láskyplném objetí (s polštářem, dekou, plyšákem, partnerem, rodičem nebo potomkem…)

„Má-li kdo velké starosti, učiní nejlépe, když jde spát. Ve spánku splývá duše s nekonečnem a tam se všechny trampoty rozplývají v nic.“
Jaroslav Putík

Žvýkání

Zajíst stres či úzkost skutečně jde. Nechceme-li se spoléhat na cukry nebo přecpanost, postačí nám důkladně žvýkat (žvýkačku nebo sousto jídla, ale velmi důkladně, dlouho – netřeba výrazně navyšovat množství jídla jen kvůli stresu). Žvýkání totiž zklidňuje (často i druhé, jelikož když vidí, že se jí, je to znamení “pauzy”).

Samozřejmostí je, že žvýkání (žvýkačky či jídla) provádějme podle etikety, vkusně… Žvýkáme-li žvýkačku, získáme jako bonus svěží dech a drobnou prevenci/pomoc proti zubnímu kazu.

„Proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci – naději, spánek a smích.“
Immanuel Kant

Psychika značně ovlivňuje tělo

Láska, radost, vděčnost a další příjemná rozpoložení (nastavení mysli) podporují i tělesné zdraví.

Chceme-li rychlý návod: vyspěme se, připravme si v mobilu obrázky roztomilých zvířat/lidí/věcí a do kapsy si hoďme aspoň žvýkačku (nebo nějakou svačinku) a budeme připraveni snáze zvládnout kdejaký stres či úzkost.

Další tipy, které zkrotí úzkost: meditace, hudba, ASMR, filmy, knihy, sport a láska (partnerská, rodinná, přátelská, obecná…) kterou můžeme označit za největší sílu, poděkovánívděčnost

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here