Markéta Peterková: 10 let na rodičovské, přesto je úspěšná podnikatelka

1
6949

Markéta Peterková, jak sama o sobě říká, je již desátým rokem na rodičovské dovolené, přesto dokázala vybudovat několik byznysů. Výchovu 4 krásných dětí umí elegantně skloubit s prací, která je pro ni koníčkem. Úspěšná jednatřicetiletá podnikatelka nám poodhalila své soukromí…

Jakou školu jsi studovala a co Tě k tomu vedlo? Chtěla ses někdy věnovat vystudovanému oboru?

Vystudovala jsem oděvní návrhářství v Praze. Vždycky jsem chtěla podnikat. A po skončení střední školy jsem začala pracovat jako živnostník a navrhovala a šila svatební a plesové šaty. Milovala jsem tu kreativní činnost. Ve dvaceti jsem ale otěhotněla a přišel mi do kariéry život. Pracovala jsem v té době z domova, ale s miminkem jsem mohla šít pouze po nocích. Bylo to těžké období. Narazila jsem v té době na kurzy vizážistiky. Napadlo mě propojit šaty, make-up, vlasy a focení. Vždycky jsem chtěla pracovat kreativně. Později jsem ale opustila oděvní branži a věnuji se beauty byznysu.

Kdy a proč jsi začala podnikat?

V podstatě jsem podnikala už od chvíle, kdy jsem skončila školu. Ještě před tím, než jsem otěhotněla, jsem našla práci v ateliéru u módního návrháře Josefa Klíra. Ten byl tehdy největší módní ikonou. Říkalo se mu „český Galliano“. Mým velkým snem totiž bylo naučit se od něj šít korzety. To se mi poštěstilo a naše tehdejší spolupráce byla zakázková. Proto jsem už po škole otevřela živnost. Mimochodem to, že budu podnikat, jsem věděla už od dětství. Oděvní průmysl v České republice není na takové úrovni, aby bylo reálné čekat, že mě někdo někdy zaměstná. Díky Bohu!

Byly začátky podnikání těžké nebo Ti vždy všechno vycházelo? Měla jsi (máš) podporu v okolí (rodina, přátelé)?

Existuje něco jako zákon přitažlivosti. Stane se to, na co myslíte. Moje maminka mi jako malé holčičce říkala, že jsem se narodila v neděli a prý nedělňátka mají v životě štěstí. Zřejmě moji mysl naprogramovala tak, že se mi dařilo skoro vše, do čeho jsem se pustila. Každý úspěch je ale složen z chyb a neúspěchů. Z vrcholů a údolí. Jsem velký optimista, a tak si troufnu říci, že mě vždy všichni podporovali. To ale neznamená, že mi všichni úspěch přáli.

S manželem máte 4 krásné děti. Prozradíš nám, jak zvládáš podnikání a péči o tak početnou rodinu?

Když to tak vezmu, tak jsem vlastně 10 let na mateřské (rodičáku). Pro mě ale mateřská neznamená obětovat svůj život dětem. Máme s manželem naštěstí stejný názor. Naše děti milujeme, ale nechceme jim nic v životě usnadnit. Jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Vnímáme se spíše jako průvodci životem. Dětem je 10, 6, 3 a 1,5 roku. Kromě té nejmenší mají všichni své domácí povinnosti. Absolutně rozumím, jaký odpor k domácím pracím děti mají. Proto se snažím je pozitivně motivovat. Mají bodový systém (sbírají hvězdičky) a za splněný cíl dostanou to, pro co ty hvězdičky sbíraly. Často to jsou drobnosti, které by jim rodiče koupili jen tak. My to ale vnímáme jako důležité pro jejich budoucnost. Nikdo nic nedostane jen tak. Rozhodně ne v kapitalistickém světě. Pro úspěch musí něco obětovat. Víme proto, že naše děti budou jednou velmi úspěšné v tom, pro co se rozhodnou. Naším hlavním úkolem je věnovat jim lásku, bezpečí rodiny a správné principy. Jsme všichni jeden tým, a proto mohu podnikat i s dětmi. Dokonce si myslím, že bych toho mohla zvládat i více. Jaký si to uděláš, takový to máš.

Jsi vzorem pro mnoho žen i v oblasti kosmetiky a krásy. Poradila bys našim čtenářům, jak si v dnešní uspěchané době udržet kondici, být dokonalou maminkou, manželkou, dcerou, kamarádkou… a přitom mít perfektní make-up?

Mít každý den od rána perfektní make-up je pro mě ztráta času. Zakládám si na kvalitní péči o pleť, ale make-up beru jako třešinku na dortu. Stejně jako si nikdo doma neobléká plesové šaty na vaření, tak ani já nemám každý den perfektní make-up. Díky spoustě kurzům, které jsem absolvovala, se umím nalíčit pro každou příležitost. Dokonce jsem dnes ve fázi, kdy učím ženy, jak se mají líčit. Ale pro mě je priorita posunout své podnikání každý den o kus dál. Líčím se zejména, když jdu mezi lidi, nebo mám nějaký meeting online. O to je to větší zábava, když mě doma někdo vidí nalíčenou. Manžel mi pak vždycky říká: „Dobrý den paní!“ Taky by mohl říct: „Sluší ti to!“ (smích)

Co je podle Tebe k dosažení úspěchu nejdůležitější?

Aspektů pro dosažení úspěchu je spousta. Řekla bych ale, že nejdůležitější je mít sen, vizi, udělat si plán a jít to realizovat. A vlastně to úplně nejdůležitější tedy je VYTRVAT. Spousta lidí v životě neuspěje právě proto, že když to začne být těžké nebo nepohodlné, vzdají se. Bohužel to ale bývá těšně před dosažením vysněného úspěchu.

S manželem dokážete vydělat několik set tisíc korun měsíčně. Co vás žene neustále dopředu? Máte další plány do budoucna?

Mě nejvíce žene VZRUŠENÍ ZE HRY. Co žene manžela? To ví nejlépe on sám. Doufám, že částečně i já sama.

Jak se Vám daří teď v covidové době?

Daří se nám nejlépe, jak kdy v životě. I když některé naše podniky nemůžou příliš růst, netrápíme se tím. Nová doba přináší nové příležitosti, a tak každý den intenzivně pracujeme na nových projektech. Není totiž důležité, co se v životě člověku stane, ale jak se zachová.

Bylo ve Tvém životě období, kdy to bylo opravdu těžké? Měla si někdy pocit, že to nezvládneš?

Nejtěžší je odpovědět na to, co bylo nejtěžší. Řekla bych, že nejobtížnější období v životě pro mě bylo ale ve znamení největšího životního posunu a růstu. Když mi bylo 25 let, zemřela mi maminka na rakovinu. Byla jsem do té doby maminčina holčička. Když jsem měla problém, šla jsem za ní. Najednou jsem musela skutečně dospět. Najednou jsem byla já ta, která všechny utěšuje. Ačkoliv to bylo nejbolestivější období, dodnes to vnímám jako něco, co ze mě utvořilo mnohem úspěšnější a sebevědomější ženu. Ale nepopírám, že mi maminka stále chybí a často na ni vzpomínám. Minulost ale člověk nezmění. Truchlením nic nového nevytvořím.

Máš své mentory nebo osobnosti, které obdivuješ?

Stejně jako každý úspěšný člověk mám své vzory v úspěšných podnikatelích. Nedá se říct, že je to vždy nějaký konkrétní člověk. Vybrala jsem si z mých mentorů to nejlepší a snažím se tak utvořit tu nejlepší verzi sebe sama. A rozhodně neříkám, že už takovou osobností jsem! Mám ještě dlouhou cestu před sebou. A čím je člověk starší, najednou vidí, co vlastně ještě neví. V tom je moudrost stárnutí.

Chtěla bys něco vzkázat našim čtenářům?

Důležité je učit se od úspěšných lidí a instalovat si do hlavy program k úspěchu. Dříve nebo později uvidíš plody stromu, který právě zaléváš. A hlavně: Nikdy se nevzdávej!

Instagram: market.peterkova.beautycoach
Kosmetické studio: crown.beauty.studio

Helena Náprstková

Čtěte také: Petra Vančurová propojila vášeň s byznysem

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here