17 zásad, kterými se odlišují bohatí lidé od chudých.

9
18440

Proč nejsme všichni stejní a nemáme stejné podmínky? Jsou tu bohatí lidé a naopak chudí. Čím se odlišují, co dělá bohaté bohatými a chudé chudými? Jsou to návyky a zvyky v životě? Nebo způsob myšlení? Dnes se podíváme na 17 rozdílů mezi myšlením bohatých a chudých.bbfb063fb2ecd06292a343c5009616fd

Zásada č. 1         

Bohatý člověk věří, že si svůj život utváří sám.
Chudý člověk věří, že ho životem smýká náhoda a osud.

Kdo nedokáže řídit svůj život, ten nemá žádnou kontrolu ani nad svými penězi. Všimli jste si někdy, že za loterii, herní automaty a sázky na fotbal utrácejí hlavně chudí lidé? Věří totiž, že bohatství k nim přijde díky šťastné náhodě. Jasně, každý chce vyhrát v loterii a dokonce i bohatí si čas od času pro zábavu koupí los. Ale za prvé, neutratí za tikety polovinu své výplaty a za druhé, výhra v loterii není jejich hlavní strategie, jak získat peníze. Musíte uvěřit, že svůj úspěch si vytváříte sami. Vědomě nebo podvědomě jste strůjci svého osudu.

Zásada č. 2

Bohatí lidé hrají, aby vyhráli.
Chudí lidé hrají s cílem neprohrát.

Chudí lidé nakládají s penězi defenzivně, místo aby byli ofenzivní. Kdybyste ve fotbale nebo hokeji hráli pořád jenom n obranu, jaké byste měli šance na vítězství? Malé a ještě menší. Přesně tak lidé hrají i svou velkou hru o peníze. Jejich hlavní cíl je přižití a bezpečnost, nikoliv jmění a hmotný přebytek. Jaký cíl máte vy? Jaké je vaše motivace?

Zásada č. 3

Bohatí lidé jsou odhodláni pracovat pro své bohatství.
Chudí lidé chtějí být bohatí.

Nejdůležitější důvod, proč lidé nedostanou, co chtějí, je v tom, že nevědí, co chtějí. Bohatí lidé mají jasno – chtějí majetek. Nepochybují o tom a nijak to neskrývají. Jsou odhodláni pro své bohatství pracovat.

Zásada č. 4

Bohatí lidé uvažují ve velkém.
Chudí myslí v malém.

Váš život, to nejste jenom vy. Jste tu i proto, abyste něco dali svému okolí. Jste tu, abyste do velkého puzzle světa přidali svůj vlastní dílek. Každý člověk na této planetě má svůj úkol. Jestliže jste právě teď naživu, má to nějaký smysl.

Zásada č. 5

Bohatí lidé se zaměřují na příležitosti.
Chudí vidí překážky.

Bohatí se kouknou před sebe a vidí šanci. Chudí vidí problémy.
Bohatí vidí potenciál a růst. Chudí vidí, kolik můžou ztratit.
Bohatí se zaměřují na zisk. Chudí se zaměřují na risk.

Všechno se točí kolem slavné otázky – je tahle sklenice napůl prázdná nebo napůl plná? Musíte změnit navyklý způsob, jakým se díváte na svět. Chudí lidé se rozhodují na základě strachu. Neustále přemítají, co by se mohlo pokazit a co zlého se jim ještě přihodí. Jejich motto je: co když to nebude fungovat? Nebo ještě častěji: To nebude fungovat. Bohatí lidé přijímají zodpovědnost za své výsledky. Jejich zásada je: Bude to fungovat, protože se o to postarám. Bohatí lidé očekávají, že uspějí. Věří svým schopnostem své kreativitě a věří, že kdy si jednou vytáhnout černého Petra, příště to bude zase trumf.

Obecně platí, že čím větší je zisk, tím větší je riziko.

Když lidi okolo vás začnou lamentovat a poukazovat na problémy, promyslete situaci ze všech stran a zkuste v ní naopak najít příležitosti.

Zásada č. 6

Bohatí lidé obdivují jiné bohaté lidi.
Chudí lidé je nenávidí.

Kdo má jen skromný majetek, ten se často dívá na zámožné lidi s odporem a závistí. Jestli myslíte, že bohatí lidé jsou špatní, tak nikdy bohatí nebudete. Je to nemožné. Vy sami chcete být dobří, tak jak byste se mohli stát něčím, co nemáte rádi?

Zásada č. 7

Bohatí lidé se přátelí s úspěšnými, optimistickými lidmi.
Chudí se dávají dohromady se zoufalci, kteří vidí všechno černě.

Úspěšní lidí vnímají úspěchy jiných jako zdroj motivace. Bohatí lidé jsou pro ně vzory, od nichž je možné se učit. Napodobovat jiné je velmi úspěšná cesta, jak se něco naučit. Nejrychlejší a nejsnadnější metoda je učit se od těch, kdo už jsou ve finanční aréně mistry. Napodobte prostě jejich vnější i vnitřní strategie a je to.

Když chudí lidé slyší o někom, komu se daří, začnou ho pomlouvat, zesměšňovat, urážet.

Jestli začnete ostatní kritizovat a shazovat, tak nejste lepší než oni.

Zásada č. 8

Bohatí lidé umí předvést své silné stránky a zdůraznit svou cenu.
Chudí neumějí prodat sami sebe.

Ti, kdo vedou, vydělávají mnohem víc peněz než ti, kdo se vlečou za nimi.

Zásada č. 9

Bohatí lidé jsou větší než jejich problémy.
Chudí lidé se nechávají svými problémy zavalit.

Zásada č. 10

Bohatí lidé umí nejen dávat, ale i přijímat.
Chudí lidé mají s přijímáním potíže.

Peníze posílí vlastnosti, které už máte.

Zásada č. 11

Bohatí lidé si nechávají platit podle svých výsledků.
Chudí lidé se nechávají platit podle času, který prosedí v práci.

Zásada č. 12

Bohatí lidé chtějí „všechno“.
Chudí uvažují ve stylu „buď, anebo“.

Bohatí lidé žijí ve světě, který oplývá možnostmi. Chudí žijí ve světě, který je plný omezení. Chudí lidé jsou zvyklí na nedostatek, jejich životní motto je: Člověk nemůže mít všechno.

Bohatý člověk věří: Můžu mít dort a zároveň ho sníst.
Chudý si myslí: Dort je moc sladký, vezmu si jen trošku.

Zásada č. 13

Bohatí lidé sledují svůj majetek.
Chudí sledují své příjmy.

Zásada č. 14

Bohatí lidé své peníze dobře spravují.
Chudí lidé o tom nemají ani páru.

Musíte dobře spravovat malé peněžní částky, teprve pak dostanete možnost pohrát si s většími sumami. Musíte si z toho udělat zvyk. Důležité je, jak s penězi zacházíte, ne kolik jich zatím máte.
Musíte své peníze ovládat, nebo ony ovládnou vás.

Zásada č. 15

Bohatí lidé nechávají peníze, aby na ně pracovaly.
chudí lidé pracují na své peníze.

Chudí lidé vidí v dolaru minci, kterou vymění za něco hezkého. Bohatí vidí v dolaru semínko, které se dá zasadit a rozmnožit na sto dolarů. Ty se pak dají zase zasadit a rozmnožit na tisíce.

Zásada č. 16

Bohatí lidé jednají, i když mají strach.
Chudí se nechají svým strachem paralyzovat.

Strach, pochyby a obavy jsou největší překážky na cestě za úspěchem a za štěstím. Kdo chce být úspěšný, nenechá se strachem zastavit. Kdo ale pro samý strach nedokáže jednat, nikdy bohatství nedosáhne. Nikde není psáno, že se musíte zbavit strachu, jestli chcete uspět. I bohatí a úspěšní lidé mají své obavy, pochyby a starosti. Nenechají se jimi ovšem svazovat. Neúspěšní lidé se naproti tomu nechají svým strachem ochromit.

Ovládnout svou mysl je to největší a nejdůležitější umění, které se v životě můžete naučit. Pokud chcete být šťastní a úspěšní, nic jiného vám nezbývá.

Zásada č. 17

Bohatí lidé se stále učí.
Chudí lidé si myslí, že už všechno vědí.

Bohatí lidé vědí, že správné pořadí pro úspěch je BUĎ, DĚLEJ, MĚJ.
Chudí lidé si myslí, že úspěch znamená pořadí: MĚJ, DĚLEJ, BUĎ. Říkají si: Kdybych měl spoustu peněz, mohl bych si dělat, co by se mi zachtělo, a byl bych pořád úspěšný.
Bohatí vědí: Když se stanu úspěšnou osobností, budu schopen udělat vše, co je potřeba, abych měl spoustu peněz.

Úspěch neznamená „co máte“, ale „kdo jste“.

Zdroj inspirace: Jak myslí milionáři – T. Harv Eker

9 KOMENTÁŘE

 1. Nevím, jestli hádám správně, ale autor článku je nejspíše bohatý a úspěšný člověk, který jak je vidět má svou jasnou představu o tom, jak vypadají chudí lidé. Ta představa je ale, dle mého názoru, poměrně dosti omezená, takže celý text na normálního, řekněme neutrálního člověka působí jaksi egoisticky a neohleduplně. Házet tak početně zastoupenou skupinu lidí (chudé) do jednoho pytle a popisovat je jako pesimistické omezence, kteří nejsou schopni zvládat tíživé situace a podobně, je dle mého názoru špatně…

 2. Pokud je člověk po všech stránkách zdráv tak nemusí být neúspěšný. Pokud má nějaký zdravotní handicap tak už to bývá horší. Ten nemusí být na první pohled patrný a i člověk, který se okolí jeví jako zdravý může být o to víc znevýhodněn oproti tomu, u koho je zdravotní poškození patrné a je mu proto pomáháno. Konstatování, že každý si za svoje postavení může sám je zjednodušené.

 3. Jsem chudá důchodkyně a mám klid, nemusím chodit kam nechci a nemusím se stýkat s lidmi, které nemusím. Bohatým nezávidím, vím co chci a co nechci.

 4. Bohatý duchem může být i žebrák, bohatý penězi jen sobec. Poctivou prací ještě nikdy nikdo nezbohatl, ale získal cenou životní zkušenost, takže není chudý. Peníze dělají peníze, proto čert pořád sere na stejnou hromadu! Riskováním s optimistickou vizí spíše dosáhnete žaláře pro dlužníky a neplatiče, než věčného života v ráji. Nejsem chudý duchem ani bohatý penězi, patřím mezi populační průměr a průměr je zlatá střední cesta, vyvážená, bezpečná, šťastná. Bohatství neznamená radost, ale starost! Chudoba podle toho jak ji vnímáme přináší spíše bezstarostnou pohodu vykoupenou určitým diskomfortem a nepohodlím.
  Bohatým nezávidím, spíše je lituji, protože jsou otroky vlastního mamonu. Chudým bez domova rovněž nezávidím jejich svobodu a množství volného času. Jsem šťastný, že jsem průměr!

 5. No jasně, jak ludom nalejete čistého vína, tak sa stavaju na zadné. To je dovod, preco je tak málo bohatých a vela chudobnych alebo priemernych. Im to prostě stačí. Já mám ráda ambice a nemám ráda průměr. Dobrý článek!

 6. Pan Olejník to, zásady, asi nemyslí zas až tak vážně, neboť vychází z premisy, že ten dotyčný je již bohatý… Nebyli náhodou zejména ti opravdu úspěšní a dnes i bohatí na začátku taky chudí ? A tak to, co tu píše platilo i o nich? Pokud ano, jak to, že jsou podle jeho zásad bohatí… ?!? Ach jo…, není to nic než obecný popis lidského chování nezáležející na tom, kdo a jak je bohatý. Bohatí mají jen trochu míň starostí…

 7. Tento článek evidentně napsal ,,bohatý” člověk, co si myslí, že mluvit s ,,chudšími” lidmi je pod jeho úroveň.
  Chtěla bych ho vidět, jak by riskoval, kdyby věděl, že pokud to nevyjde bude ohladu a bát se o střechu nad hlavou.
  Jasně že se chudší lidé bojí riskovat, vědí totiž, že mohou přijít o všechno…
  Je špatně z lidí, co přemýšlí jako autor článku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here