Udržujte a zlepšujte kondici své mysli!

0
1451
Přestože existuje spousta způsobů, jak trénovat mysl, není nic lepšího, než si některé z nich připomenout. Dobrá kondice naší mysli znamená celkovou vyváženost osobnosti i myšlení, přináší sebedůvěru a sebejistotu, rozvážné jednání a schopnost řešit i náročné situace nebo složité úlohy. Důležitým faktorem a předpokladem je však také fyzická zdatnost, udržování krevní oběhu v patřičném pohybu posiluje duševní schopnosti.
Budování sebeúcty
Nejnáročnější výzvu hned na úvod – zdravá sebeúcta a sebedůvěra. Právě posilování sebedůvěry zlepšuje jistotu při řešení náročných úkolů a zvyšuje pravděpodobnost dosažení výsledku, současně pozitivně působí na vytrvalost a odhodlání. Čím přesvědčenější jste o svých schopnostech, tím lépe zvládáte a zřetelněji vidíte cestu k cíli. Se získáváním sebedůvěry však musí probíhat i hodnocení vlastních slabých stránek a hranic vlastních možností. Nalezněte je, identifikujte je, změňte je, počítejte s nimi! Jednoduše se naučte přijímat kritiku i komplimenty a správně je vyhodnocovat. Pak se vám nemůže stát, že přeceníte své síly a ani naopak, že byste se podcenili.
Naučte se pochválit se za svou práci, rozpoznejte, kdy se vám něco nepovedlo a vyvoďte z toho závěry pro příští podobné situace nebo činnosti. Neváhejte vytvářet si vlastní pozitivní kritiku a správně vnímat tu konstruktivní, lidé chybují – nejsou stroje, ale jsou lidmi právě pro svou schopnost učit se a poučit se. A analýza ponaučení je rozhodně lepší než kopeček zmrzliny jako náplast.
Společenské okolí a přátelé
Sociální prostředí, ve kterém se pohybujeme, lidé se kterými přicházíme do styku, kolegové se kterými komunikujeme, přátelé se kterými se zabavíme, to jsou všechno důležité konstanty naší psychické i duševní pohody. Lidé kolem nás mají neuvěřitelný vliv na naše životy, naším cílem je, aby ten vliv byl pozitivní a měl značný přínos. Pokud nás přátelé, rodina, partneři a okolí podporují, jsou oporou i pozitivními mentory a můžeme se o ně opřít, můžeme se dále rozvíjet, budovat svou sebedůvěru a lépe zvládat náročné úkoly, překonávat překážky. Obklopeni důvěryhodnými a spolehlivými lidmi se cítíme lépe, i působíme lépe!
Neopomíjejte ty, na které se můžete spolehnout, snažte se udělat si čas a být také těmi, na které se vaši blízcí mohou spolehnout – nepočítejte s jejich energií a časem, až v momentě, kdy je budete potřebovat, pokud jste jim nevěnovali dostatek pozornosti již dříve. Buďte stejnou oporou, jakou v nich máte. Nezapomínejte na schopnost uznat své chyby, nepřesvědčujte zaníceně o své dokonalosti, buďte ochotni obětovat se pro své blízké stejně, jako by byli ochotni oni v opačném případě.
Zvládání stresu
Není žádná sranda zvládnout tlak, překonat stresové situace, nevzdat se před koncem, nesvalit vinu na konstelaci hvězd. A i přestože si stres nebo tlak prostředí nebo okolí mnoho lidí nepřiznává, je to právě on, kdo má ohromně negativní vliv na zdraví mnoha lidí. A současně právě stres ovlivňuje výkony všech jedinců.
Pro boj se špatným dopadem stresu na naše výkony existuje mnoho praktik, individuálně lepších i horších, a je na každém z nás, které se nám osvědčí. Nejčastějším prostředkem jsou pravá hobby, taková, která nás dokáží potěšit a zvednout nám náladu – a také samozřejmě sport a fyzické aktivity, kdy se do těla vyplaví pozitivní hormony, které svou aktivitou nahlodají klíště stresu. I proto je dobré se k těmto činnostem vracet, nevadí, že den byl dlouhý a náročný, pozitivní přínos a odbourání stresu za to stojí. Obzvláště, když stres může být velkým zdravotním rizikem.
Posilování mozku
Používejte sílu mozku, upevňujte si mentální kondici a procvičujte své schopnosti. Nepřestávejte se neustále učit, vzdělávejte se, věnujte se myšlenkovým činnostem – ale neustále udržujte svou mysl bdělou a aktivní. Pomůckou mohou být například tradiční logické rébusy, náročné puzzle, nové jazyky nebo individuální mozkové aktivity. Jednoduše hledejte otázky, získávejte odpovědi, buďte činorodí a váš mozek bude neustále silnějším a schopnějším. Podpoříte tak sami sebe na cestě za úspěchem a současně se úspěšně vyvarujete zdravotním problémům, nepodceňujte sílu kondice své mysli!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here