Odmítání jako stavební kámen rozvoje

0
3130

Nemusíte být zrovna obchodník nebo prodejce, abyste se setkali s odmítáním… Jedno staré pořekadlo radí: „Pokud ti život dal citrón, udělej si z něj limonádu.

odmítání, sebedůvěra

Odmítání k životu patří

Ať chceme nebo ne, odmítání je součástí našeho života. Lidé, kteří si na své živobytí vydělávají prodejem nebo například pracují v call centru, musí být proti slůvku NE dostatečně imunní. Ovšem ani tak není psychicky snadné vydržet nátlak a spoustu jedinců raději vyhledá jiný druh práce.

Někdy stojíme na druhé straně barikády, když nám někdo telefonuje a snaží se nám něco prodávat nebo nabízet a pak jsme my ti, kdo většinou říkají NE. Ačkoli kolikrát o nic nejde a rozhovor se uskutečňuje po telefonu (nejsme přímo konfrontováni s protějškem), beztak máme problém někdy říci: „Ne, děkuji, nemám zájem.“

Ne jako paralýza

Je legrační, že i 130 kilový slon se bojí myši. Uvědomme si, že 99,9 % populace je alespoň ve většině případů paralyzováno, jedná-li se o jejich odmítnutí. Je to jen jedno hloupé slůvku, ale jeho schopnost omezit nás, pokud mu to dovolíme, je obrovsky mocné.

Valná většina z nás slýchávala v dětství věty jako: „Tímhle nikdy nebudeš. To se ti nikdy nepodaří. Nic velkého nedokážeš. Sedni si a uklidni se. Na tohle jsi moc malý. Kdyby letěl kolem holub, tak se vykálí zrovna na moje rameno. Dej si pozor a nehraj si s těmito dětmi.“ Kolik z našich neúspěšných myšlenek a chování je výsledkem programování s dobrým úmyslem a kolik je ovlivněno vlastní lidskou přirozeností? To všechno způsobilo, že máte stále méně a méně respektu sami k sobě. Porovnávání a souzení vlastní hodnoty pouze ubližuje vaší sebeúctě.

Přijmutí

Otevřeně se snažte přijímat odmítání. Jakmile porozumíte tomu, že odmítání vám může pomoci, přestanete jej pociťovat jako negativum. Nesnažte se vidět pouze překážky, ale řekněte si, že všechno, co se děje, se děje z nějakého důvodu. „Možná se mi to děje proto, abych byl příště připravenější a silnější.“ Budeme-li se poddávat strachu a vyhýbat se odmítání, připravíme se o svobodu snít.

Zkuste najít pohled třetí strany. Někdy nezaujatý člověk může lépe objektivně vyhodnotit situaci a společně s ním zjistíte, že odmítnutí nebylo z důvodu vašeho nedostatku, ale z jiné příčiny.

Pokud nesměřujete tam, kam byste chtěli, skončíte někde úplně jinde. Budete-li se vyhýbat odmítání, pojedete objížďkou vaší zvolené cesty, můžete se spolehnout, že na té správné cestě budete potkávat odmítání. Mnohem snadněji však udržíte správný směr, pokud budete mít stanovený přesný postup, který podložíte závazkem. Vtipné je, že každá objížďka vás nejen svede ze směru, ale mnohokrát potkáte odmítání i na ní. Těch pár momentů nepohodlí je mnohem lepší než ztracený čas, který strávíte objížďkou.

„Svět je jako zrcadlo. Odráží, kdo jste.
Pokud máte rádi, pokud jste přátelští,
pokud pomáháte, svět bude milující,
přátelský a nápomocný vám.
Svět je takový, jací jste vy.“
Thomas Drier

Síla pozitivního úhlu pohledu

Představte si, jaká byste byla inspirace pro ostatní, když budete čelit odmítání a přitom zůstanete pozitivní. Vaše úsilí může vytvářet pozitivní rozdíl ve světě. Vždy se najde někdo, kdo vás bude kritizovat a tvrdit, že se mýlíte. Vždy se vyskytnou obtížnosti, které vás budou přesvědčovat, že kritikové mají pravdu. Abyste naplánovali směr své činnosti a dostali se až na konec, potřebujete odvahu a vytrvalost! Pamatujte, že musíte riskovat. To vám přinese vytoužené ovoce.

Helena Náprstková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here