Dopad cen energií na menší podniky – jak ho minimalizovat?

0
3295

Stále se zvyšující ceny energií mají vliv na každého. Zvláště malé podniky mohou dokonce uvažovat o konci. Ještě, než k takovému radikálnímu kroku přistoupíte, zvažte, zda nestačí ve firmě udělat pár změn, které mohou vést k zásadním úsporám.

Šetření v rámci firemních opatření

Jako u všech finančních změn je i v rámci šetření energií ideální začít přímo uvnitř firmy. Není žádným tajemstvím, že se (nejen) v kancelářích energií často plýtvá, aniž by si to zaměstnanci či dokonce zaměstnavatelé uvědomovali.

Jedná se i o takové maličkosti jako neúsporné žárovky nebo třeba počítače zbytečně zapnuté přes noc. Projděte si veškeré zbytečné plýtvání energiemi, ke kterým dochází právě ve vaší firmě, a pokuste se ho minimalizovat.

Prozkoumejte nabídky dodavatelů energií

Ne všichni dodavatelé mají stejné ceny, proto je dobrým krokem zvážit i konkurenční nabídky. Promluvte si také se svým dodavatelem o možných změnách a úlevách, které může vaší firmě nabídnout.

Zvyšte si zálohy

Přestože už vám možná přišly nové a vyšší zálohy na energie, neznamená to, že budou dostatečně veškerou potřebu pokrývat. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému zásahu do vašeho cashflow poté, co vám přijde vyúčtování za reálnou spotřebu, plaťte rovnou zálohy o něco vyšší. Tím zmenšíte pravděpodobnost, že budete nakonec ještě doplácet i přes navýšení.

Využijte nabídky státu a dodavatelů energií

V momentální situaci se s cenami energií potýkají skutečně všichni. Sotva skončily omezení nastavená pandemickou situací, je tu pro firmy další rána. Pro mnohé ta poslední… Stát, EU i sami dodavatelé energií však nabízejí různé možnosti dotací i další podpory (nejen) malým podnikatelům. Zjistěte, jestli se vás některá z nabídek netýká.

Pokud například přejdete na úspornější zařízení, můžete získat příspěvek přímo od dodavatele. Pokud plánujete stavební úpravy jako například zateplení budovy, můžete získat dotaci od EU, a ještě z dlouhodobého hlediska ušetříte. Poptejte se přímo na vašich úřadech, zda pro vás nemá nabídku i přímo stát.

V dnešní době je skutečně důležité využít opravdu všech možností, které se vám nabízejí. A přestože se situace může zdát zoufalá, řešení možná není nereálné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here