Vyhřátý byt, zhasnutí bez pohnutí z postele aneb začínáme s chytrou domácností (1/2)

0
448

“Ahoj, za 15 minut budu doma.” Zní to jako smska vašemu partnerovi, který na vás již čeká u rodinného krbu? Uvařenou kávu a připravený byt na váš příchod však můžete pomocí takhle jednoduchého příkazu zvládnout i sami. Základem je chytrá domácnost (anglicky smart home) nebo-li ekosystém, do kterého můžete integrovat téměř celou vaši domácnost, od spotřebičů přes osvětlení, zabezpečení domova až po péči o zahradu. Všechny komponenty jednoduše propojíte přes Wi-Fi nebo centrální jednotku, celý váš domov tak budete moci ovládat pouze pomocí vašeho mobilního telefonu nebo hlasového asistenta.

Co vše chytrá domácnost dokáže?

Jednoduchá odpověď – téměř vše. Pomocí hlasového asistenta nebo aplikace můžete ovládat světla, zámky, zásuvky, termostat, žaluzie, závěsy, kávovar, vysavač, lednici, reproduktory, kamery, detektor kouře a vody, zahradní zavlažování. To byl jen malý výčet toho, co taková upgradovaná domácnost dokáže. Chytrý spotřebič si dokážete udělat vlastně z čehokoli, co má čudlík, a téměř pro vše, co budete chtít zautomatizovat, najdete své chytré řešení.

Dobrý sluha, zlý pán

Jaké má tedy chytrá domácnost výhody a nevýhody? Největší výhodou je samozřejmě zvýšení vašeho  pohodlí a komfortu, díky ovládání na dálku můžete rutinní úkoly zvládnout i z opačného koutu světa.  Pokud máte rádi pořádek a neustálý přehled, přes aplikaci můžete jednoduše sledovat svoji domácnost. Uklízet můžete například i uprostřed porady – pokud vyšlete signál pro vysavač, ten během několika desítek minut vyluxuje každý kout a po práci se sám zapojí do nabíječky. Na vás tedy po příchodu bude čekat čistá podlaha i nabitý pomocník. Jste v obchodě a nevíte, co nakoupit? Jednoduše koukněte do ledničky, vyhnete se tak duplicitnímu nakupování a omezíte plýtvání nevyužitými potravinami! Máte špatný pocit, že se kolem vašeho domova někdo pohybuje? Napojte se na kamery a podívejte se, co se okolo děje. Kdykoli zjistíte a zařídíte cokoli, co zrovna bude potřeba.

Bezpečí je pak otázka na pomezí pozitiv a negativ smart domácnosti – díky chytrému domovu můžete eliminovat vyčíhnutí zloději například nastavením automatického zapnutí televize či rozsvícením světla během noci nebo vašeho pobytu mimo obydlí. Navíc domov může i rozpoznat, pokud se kolem pohybuje někdo podezřelý nebo se snaží do vašeho bydliště vloupat, v takovém případě je systém sám schopný kontaktovat tísňovou linku. Někteří zprostředkovatelé produktů do chytré domácnosti však nešetrně a neeticky nakládají s vašimi daty a nastaveními, levnější vybavení pak navíc může obsahovat chyby, které jsou hackery velmi rychle odhaleny a kvůli kterým se do vašeho ekosystému mohou jednoduše nabourat a využít příležitosti.

Neopomínejme také jednoduchost ovládání domácnosti – sestavit ji ze začátku může být velmi náročné, pokud však zvládnete zaimplementovat všechny změny, kterými váš domov chcete zautomatizovat, můžete se dostat do stavu, kdy domácnost bude fungovat bez nutnosti vaší přítomnosti a obsluhy, a vy si budete jen užívat.

Od chytré domácnosti můžete očekávat i úsporu času a energie (ať vaší, tak té elektrické), pokud například na cestě domů pošlete pokyn, že přicházíte, chytrá domácnost zjistí teplotu a v případě potřeby začne topit nebo chladit či větrat. Ušetříte také vodu (zahradní zavlažování, chytré květináče), do velmi vybavené domácnosti můžete zakomponovat i čidla pro únik vody, která při zaznamenání úniku okamžitě vypnou přívod a zabrání tak katastrofě. Co však rozhodně neušetříte jsou peníze. Už jedna chytrá žárovka se může oproti klasické prodražit o několik set korun, pokud vám však investování do vlastního pohodlí nevadí a za spotřebiče jste ochotní si připlatit, chytrá domácnost je přesně pro vás. Kromě nákupu nových spotřebičů a komponentů ke starým počítejte i s možnými výdaji za hlasového asistenta a centrálu, stavební úpravy, pořízení silnějšího připojení, servis nebo výměnu produktů.

Mezi další nevýhody pak můžeme řadit i prozatímní absenci českého jazyka při ovládání a problém s  kompatibilitou. Pokud budete hledat nové produkty do vaší chytré domácnosti, může se vám stát, že k vašemu dosavadnímu ekosystému nebudou kompatibilní a vy budete muset domácnost složitě přeinstalovávat nebo pořizovat novou centrálu či kompatibilnější produkty, které však mohou být dražší.

Jak začít a kolik mě to bude stát?

Pokud chcete začít renovovat vaši domácnost, nejdříve si rozmyslete, jak vaše chytré prvky chcete propojit a ovládat. Bude vám stačit mobilní telefon, hlasový asistent, necháte prvky komunikovat přes Wi-Fi nebo raději vše propojíte přes centrálu (bránu)? Obhlédněte i produkty, kterými chcete svoji chytrou domácnost vybavit – nezapomeňte na to, že ne všechny spolu budou komunikovat, hledejte tedy takové, které jednoduše propojíte. Začínat je pak nejvýhodnější na dostupných a jednoduchých prvcích, například žárovkách, jejich instalace ani ovládání není nikterak složité, úpravy vás budou i více bavit a budete mít chuť se pouštět do složitějších a komplexnějších renovací vaší staré domácnosti.

A cena? Ta záleží jen na vás. Pokud bydlíte v malém bytě, kde vám stačí ovládat pouze pár světel a chytrou domácnost budete mít spíš na hraní, vlézt se můžete i do pár stovek. Pokud však chcete váš domov ochránit, propojit a zautomatizovat, cena těchto úprav může dosahovat několika desítek až stovek tisíců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here