Jak jsou na tom oceány? Žraloků a rejnoků 71 % zmizelo, hrozí kolaps?

0
2514

Podle zpráv jsou nyní oceány na pokraji kolapsu. V průběhu dějin se z nich stala skládka toxických a radioaktivních odpadků. Kdysi nekonečné množství krásy a síly…

oceány

Oceány čelí velkému tlaku

Mořské dno dnes a denně plení neuvěřitelné množství rybářů. Výsledkem prvního globálního sčítání žraloků a rejnoků je drsná statistika. Ze světových oceánů, podle vědců, za poslední půlstoletí, zmizelo 71 % jejich populace. Na vině má být právě velká intenzita rybaření.

Firmy vrtají do oceánského dna a těží ropu, kvůli jejímuž spalování vzniká pro oceány největší hrozba – oxid uhličitý.

„Ne přírodě poroučet, přírodu poslouchat.“ Bacon Francis

Každou minutu skončí na dnech oceánů plasty o objemu jednoho popelářského vozu. Průmyslové rybářské flotily zplundrovaly populace mořských živočichů. Lidská činnost zamořuje oceány ropou i toxickými látkami. Zároveň mizí také mořský led. Zprávy vědců ohledně klimatické změny na Arktidu jsou alarmující: v loňském roce se arktický ledovec zmenšil na druhé nejmenší množství mořského ledu v historii měření. Prof. Ing. Josef Elster, CSc., který je šéfem špicberského Centra polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, tvrdí, že za posledních 40 let se zimní období snížilo z 9 měsíců na 6 měsíců a oteplení dosahuje již 7,5 stupně Celsia.

Je potřeba je chránit

Moře a oceány jsou domovem 80 % veškerého života na naší planetě a zaujímají 43 % zemského povrchu. A to jsme z nich zatím prozkoumali jen 5 %! Oceány zajišťují potravu a obživu pro více než miliardu lidí a polovinu kyslíku na planetě. Na zdravých oceánech je závislý i cestovní ruch a mezinárodní obchod. S trochou nadsázky lze říci, že oceány regulují klima a zmírňují dopad klimatických změn. Absorbují až 30 % oxidu uhličitého a 90 % nadbytečného tepla z globálního oteplování. Pokud ovšem oteplování nezastavíme, stoupne do konce století hladina oceánů až o jeden metr a miliony lidí z pobřežních a ostrovních oblastí budou muset hledat nové domovy.

„Vše, co je podle přírody, je hodno úcty.“
Cicero Marcus Tullius

Potřebujeme zdravé oceány, aby naše planeta byla zdravá

Bez oceánů plných života nemáme šanci zastavit změny klimatu. „Ale co mohu udělat já jako jednotlivec?“ Správná otázka. Můžete například poslat finanční příspěvek ekologickým aktivistům a organizacím, které se snaží zasadit o záchranu oceánů, protože mají větší vliv než člověk jako samostatná jednotka. Na internetu jistě najdete inspiraci (před zasláním příspěvku si organizaci ověřte). Dále si dovolíme dát tip na jednoduchý, ale podstatný krok: podepsání petice. Tu už podepsaly téměř 4 miliony lidí. Podpoříte tak vznik největšího projektu ochrany oceánů v lidských dějinách. Cílem je vytvořit úmluvu, která zajistí alespoň 30 % plochy všech volných moří, kde nebude zasahovat ničivá lidská činnost. Dáme tak šanci oceánům se znovu zregenerovat. Vždyť planeta je jen jedna…

Oceány zkrátka hrají klíčovou roli v našich životech, ať už žijeme ve vnitrozemí či u moře, týká se to nás všech.

www.zachranmeoceany.cz

Helena Náprstková

Greenpeace Česká republika

Čtěte také: Kdy jsou plasty problém?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here