Víte, jak daleko sedět od televize? Pár doporučení pro ochranu vašeho zraku.

0
2592

Chcete předejít únavě očí a moci se na své oblíbené pořady dívat až do zaznění finální znělky? Pomoci by vám mohlo dodržování optimální pozorovací vzdálenosti od televizní obrazovky. Doporučená vzdálenost od televizoru závisí nejen na velikosti obrazovky, ale také na jejím rozlišení. 

U televizoru se standardním rozlišením je optimální vzdálenost pro sledování šestinásobkem výšky televizní obrazovky. Tím pádem, pokud disponujete televizorem s vysokým rozlišením, můžete u obrazovky sedět blíže. Navzdory všeobecnému přesvědčení nemá únava očí dle odborníků dopad na poškození zrakového orgánu

Pokud se však stále obáváte, že byste si mohli zrak blízkým sezením před obrazovkou poškodit, popřípadě chcete předejít přílišnému namáhání očí, připravili jsme pro vás několik tipů a triků, jak únavě zraku předcházet. Na následujících řádcích se dozvíte nejen o ideální vzdálenosti pro sledování televizoru, ale také o způsobech, jak zmírnit únavu očí a zabránit jí. Chybět nebudou ani ověřené rady, jak vybrat vhodnou televizi.

Jak vybrat vhodnou velikost televize?

Výběr správné velikosti obrazovky televizoru se netýká jen její velikosti a celkové kvality obrazu, ale řady dalších parametrů. Pokud si zvolíte obrazovku větší velikosti a budete u ní sedět příliš blízko, začnete v krátkém časovém sledu trpět únavou očí a obraz postupně začnete vidět čím dál méně ostře. Proto je důležité pořídit si televizor takové velikosti, která odpovídá prostoru, ve kterém se má nacházet.

Na otázku týkající se vhodné velikosti obrazovky neexistuje ani dle odborníků jednoznačná odpověď. První kroky před zakoupením televizní obrazovky by měly vést k prostudování a porovnání jednotlivých televizorů od různých prodejen a společností. Tím získáte přehled o nabízených možnostech na trhu a utvoříte si obraz o optimálních velikostech obrazovek. 

Při rozhodování však nezapomínejte ani na váš osobní vkus a pohodlí. Každý z nás vnímá sledování televizoru individuálně a je tudíž možné, že někomu bude spíše vyhovovat menší obrazovka a větší vzdálenost či naopak. Záleží také na velikosti a typu prostoru, do kterého hodláte televizor umístit. Pokud se rozhodnete pořídit vašim dětem televizi do dětského pokoje, mějte na paměti, aby při koukání na oblíbené pořady měly obrazovku vždy v úrovni očí.

Jaká je ideální vzdálenost od televize?

Před lety médii proletěla zpráva, že diváci by od televizoru měli sedět co nejdále, neboť obrazovky vysílají nebezpečné záření, jež může nevratně poškodit zrak. Dle lékařské obce byly obavy do jisté míry oprávněné, ale díky vynálezu LCD obrazovek a plazmových televizorů dnes již žádné nebezpečí nehrozí. 

Vhodnou variantou jsou dnes např. televizní obrazovky značky Hisense, jež díky technologii QLED nabízí divákům širokou škálu pestrých barev a upravitelný kontrast.

Stále však přetrvává problém týkající se únavy očí. Většina očních lékařů doporučuje sedět ve vzdálenosti přibližně tří metrů od televizní obrazovky, abyste tak předcházeli přílišnému namáhání zraku.

Pokud disponujete televizorem se standardním rozlišením, výrobcem doporučená pozorovací vzdálenost je rovna šestinásobku vertikální velikosti obrazovky. 

Doporučení si přibližme na příkladu: Pokud má váš televizor výšku kolem 18 palců (cca 46 centimetrů), optimální pozorovací vzdálenost je v takovém případě rovna dvou a půl metrům. 

Odborníci z řad optometristů a oftalmologů se shodují, že nejoptimálnější vzdáleností pro sledování televize je taková vzdálenost, která je našemu zraku nejpohodlnější. Pokud tudíž na obrazovku vidíte jasně a zřetelně, nepociťujete nepohodlí ani únavu, je právě taková vzdálenost pro vás tou optimální.

Mimo samotnou pozorovací vzdálenost je pro prevenci únavy očí důležitá rovněž poloha televizoru vzhledem k místu, kde nejčastěji sedáváte. Ať už se rozhodnete televizní obrazovku zavěsit na stěnu, či jí postavit na desku konferenčního stolu, snažte se jí vždy umístit do úrovně očí, případně níže, abyste včas předešli namáhání očních i krčních svalů. Časté dívání se nahoru by způsobilo únavu zmíněných svalů a vy byste si napínavý film příliš nevychutnali.

Pokud se vrátíme k doporučení očních lékařů, ti svým klientům radí dodržovat tzv. pravidlo 20-20-20, jež vychází z Americké optometrické asociace. Pravidlo divákům doporučuje, aby si alespoň každých 20 minut udělali 20 sekundovou přestávku a svůj zrak zaměřili na objet vzdálený alespoň 20 stop, tedy šest metrů. 

Předejdete tak únavě očí a svůj oblíbený seriál dokoukáte až do konce. Další možností je přesunout zorný úhel z blízké vzdáleností do vzdálenější. Pokud například delší dobu sedáváte ve vzdálenosti tří metrů od televizní obrazovky, učiňte odstup rovný šesti metrům.

Jaká je doporučená úhlopříčka u televizní obrazovky?

Čím větší úhlopříčka, tím zpravidla lepší. Obraz vás více pohltí a lépe se ponoříte do děje. Je však důležité mít na paměti i práci s prostorem. Příliš velká televizní obrazovka nevypadá v malém prostoru dobře a zbytečně zabírá omezené místo. Úhlopříčka televizoru odpovídá vzdálenosti od rohu k rohu a ve většině případů se její velikost uvádí v palcích. V případě 55 palcové televize bude obrazovka měřit zhruba 49 palců na šířku a 29 palců na výšku.

Jaké rozlišení zvolit při výběru televize?

Dále je důležité vzít v úvahu vhodné rozlišení televizoru. Na trhu se dnes setkáte se třemi nejběžnějšími typy rozlišení – 1080p, 4K a 8K. Čím vyšším rozlišením televizní obrazovka disponuje, tím blíže u ní můžete sedět, aniž byste si povšimli drobných pixelů v obraze. Tím pádem můžete u televizoru s rozlišením 4K (3840 x 2160) sedět blíže než u obrazovky disponující rozlišením 1080p. 

Jednotlivé typy rozlišení si podrobněji představme:

  • 1080p (Full HD)
    Rozlišení displeje 1920 x 1080 pixelů, jež je používáno v moderním televizním vysílání, kabelové a satelitní televizi, na nosičích Blu-ray a je dostupné na většině bezplatných i placených streamovacích službách. Setkáte se s ním u levnějších modelů televizorů. Full HD rozlišení je vhodné pro televizory s menší obrazovkou, ale jejich úhlopříčka by neměla být větší než 40 palců.

  • 4K (Ultra HD)
    Rozlišení displeje 3840 x 2160 pixelů, běžně označované jako Ultra HD či UHD. Jedná se současný standard chytrých televizorů, jenž nabízí čtyřnásobně lepší rozlišení než Full HD.

  • 8K (Ultra HD)
    Posledním stupněm je rozlišení 8K, tedy 7680 x 4320 pixelů. Jeho vyšší cena neodpovídá nabízené kvalitě obrazu a zatím ani současné filmy 8k rozlišení běžně nemají. 

Doporučujeme investovat do televizní obrazovky s rozlišením 4K, která nabízí rovnováhu mezi velikostí úhlopříčky a nabízenou kvalitou obrazu. Na trhu naleznete nepřeberné množství modelů v dostupných cenových kategoriích.

Jak zmírnit únavu očí?

Pokud pociťujete příznaky únavy očí při sledování televizní obrazovky, můžete se řídit několika tipy, které vám pomohou zmírnit či zcela odstranit nepříjemné pocity:

  • Konečky prstů jemně masírujte oční víčka.
  • Přiložte na oblast zavřených očí teplý hadřík a relaxujte.
  • Přes noc si dopřejte dostatek spánku, aby vaše oči měly dostatek času se zotavit.
  • Investujte finance do televizoru s vyšším rozlišením (4K), abyste snížili namáhání očí sledováním příliš malé obrazovky.
  • Nezapomínejte pravidelně mrkat, abyste zabránili vysychání očí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here