Žárlivost: Žárlíš, žárlím, Proč? A jak se toho zbavit?

0
3581

Nejdříve je nepříjemná, později může i ohrozit vztah. Žárlivost – obava ze ztráty blízkého, jeho plné pozornosti, lásky a času. Provází ji pochyby o věrnosti partnera, srovnávání sebe samým s ostatními. V nižší intenzitě může být důkazem lásky, v té vyšší katastrofou. Jak se s ní ale vypořádat?

žárlivost

Kontrola na zbláznění

Nové upozornění, zpráva, hovor, mail, omezování styků s dalšími osobami, sledování polohy,  pohybu na kartě, neustálé útočné výslechy, ověřování informací u dalších osob a spoustu dalších projevů žárlivců, které mohou být trapné a ponižující, ale za pocit jistoty (nebo odhalení) to mnohým stojí. Nikam však nepovede, naopak, bude pronásledovat oba zúčastněné a prohlubovat propast mezi nimi.

Sebevědomí

Právě sebevědomí je nejčastější příčinnou žárlení. Pokud sami o sobě neustále pochybujete, srovnáváte se, hledáte chyby i tam, kde nejsou, je pravděpodobné, že žárlivost pohltí právě vás. Sebevědomí se odrazí i na společném vztahu a partnerovi, s vyšším sebevědomím budete i ke své drahé polovičce přistupovat jinak.

Jak se zbavit žárlivosti?

Prvním krokem je její přiznání a analyzování. Proč žárlím? Jaké konkrétní věci ve mně tyto pocity vyvolávají? Může za to minulost, mám to “zaspané v genech”, mám nízké sebevědomí? Otázek je spousta, zkuste si však nejdříve žárlivost přiznat a seznámit se s ní.

A řešení? To není tak jednoduché. Řešení vlastně vůbec není, jelikož žárlivosti se člověk jen tak nezbaví. Při začátku konkrétní etapy žárlení můžete však tuto emoci uklidnit například pomocí okamžitého zastavení myšlenek a vizualizace nějakého hezkého místa. Začněte dělat něco, co vám pomůže a odvede tyto myšlenky pryč, zkusit můžete hru na nástroj, malování, sledování videí, hraní her, přeříkávání naučených básniček, detailní popis konkrétního předmětu, který vidíte. Co funguje na jednoho nemusí fungovat na vás, najděte si  něco, co přenese vaše myšlenky a pomůže je potlačit.

Hlavním bodem je ale komunikace. Ví vůbec vaše drahá polovička, že žárlíte? Ač nemusí být jednoduché otevřeně toto téma zahájit, upřímná konverzace rozhodně poslouží daleko lépe, než naštvané a uražené, pro partnera často nevysvětlitelné, chování a jeho náhlá změna. Mluvte o tom, co vás tíží, v jakých situacích žárlíte, uveďte příklady, nechte však prostor i pro partnera a připusťte, že žárlící podněty vysíláte i vy.

V rámci komunikace je dobré nastavit si i hranice, nezapomínejte však, že rozdíl mezi nastavením hranic a omezováním je velmi malý. Rozhodně nic nezakazujete, zakázané ovoce chutná nejlépe a žárlivost rozhodně neustoupí. Určete si jasná pravidla, která nesmí být porušena – doma žádné pracovní hovory, neflirtovat na sociálních sítích, nebýt příliš kontaktní vůči ostatním lidem. Po určité době zařaďte do konverzace i feedbacky – porozumějte novým pocitům a režimu, měňte, zkoušejte a zkoumejte.

Jak pomoci žárlivému partnerovi?

Pokud je vaše polovička žárlivá, nebudete to mít jednoduché. Pokud se žárlivost rozjede, může zničit celý váš vztah, naopak pokud budete ochotní na tomto problému pracovat, váš vztah může být silnější, než kdy předtím. Využijte terapii, komunikujte, pravidelně se ptejte a zajímejte o to, jak se situace vyvíjí, jak vámi zavedené kroky pomáhají nebo co by bylo možné ještě pozměnit. Právě snaha ještě víc může uklidnit žárlivce a dodat jim ve vás jistotu. Zkuste si vyměnit role, vcítit se do druhého, posilujte sebevědomí žárlivého protějšku a pečuje o váš vztah víc, než kdy předtím.

© Lucka Burianová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here