Peter Studeník: Vyléčil nevyléčitelné

0
8671

Roky trpěl tinnitem, což je pískání, zvonění, hučení v uších. Chronický tinnitus lékaři považují za nevyléčitelný. Jak se vyléčil?

Jak to začalo, jak jsi k tinnitu přišel?

Byl jsem na koncertě v Lucerně, kde hrála zahraniční kapela z mého dětství. Koncert byl ale strašně přehlušený. Už tam mi ten zvuk hodně vadil, ale říkal jsem si, že to snesu. Po koncertě jsem měl úplně zalehlé uši. Když jsem přišel domů, nic jsem v podstatě neslyšel. Myslel jsem, že mě to do rána přejde, protože už se mi to několikrát po koncertech nebo party stalo. Ráno jsem měl ale stále zalehlé uši, jako bych byl pod vodou plus začalo pískání, což mě začalo děsit. Podíval jsem se na internet, co to může být. Našel jsem, že to je tinnitus, který je neléčitelný. Pročítal jsem o něm hromadu (negativních) článků… Všechny byly beznadějné a mně se ještě přitížilo. Čím víc negativních věcí jsem si o tinnitu přečetl, tím více byl tinnitus silnější. Od té doby jsem nemohl spát ani se soustředit a začal jsem navštěvovat doktory.

Co Ti lékaři řekli a jak Tě léčili?

Dávali mi na to prášky a vesměs byli dost pesimističtí, že málokomu se s tím podaří něco udělat a také říkali, že jsem přišel pozdě, jelikož jsem přišel až po cca dvou týdnech. Pokud je totiž tinnitus akutní, léčí se ihned a může vymizet, avšak chronický byl podle nich neléčitelný. Po třech měsících braní prášků, bez zlepšení stavu, řekli, že se s tím nedá nic dělat, že si na to musím zvyknout.

Co Tě přimělo k tomu, že jsi vzdoroval lékařům a “nevyléčitelné” vyléčil?

Nejsem člověk, který by něco vzdal. Řekl jsem si, že takhle žít nemůžu. Nebylo pro mě možné zvyknout si na tinnitus, proto jsem si řekl, že se vyléčím. Stále jsem chodil po doktorech, terapeutech, léčitelích…. oběhal jsem jich opravdu hodně (asi 70). Stále se opakovali, že to není možné vyléčit, ale já už zkušenosti s vyléčením „neléčitelné nemoci“ měl, proto jsem věděl, že to možné je.

O jakou „nevyléčitelnou“ nemoc předtím šlo, jak jsi ji vyléčil?

10 let jsem byl silný migrenik. Podstoupil jsem kvůli tomu 2 operace, které vůbec nepomohly a bral spousty prášků. Po zhruba 7 letech jsem začal chodit k léčitelům a změnil stravu, tím migrény trošku povolily, byly méně časté. Po 9 letech silných bolestí hlavy jsem se zkontaktoval s primářkou neurlogie v Thomayerově nemocnici, která předtím působila v centru bolestí hlavy v Kanadě. Po 9 letech jsem si poprvé vyslechnul správnou diagnózu, že mám migrény. Začal jsem brát triptany a s paní doktorkou si začal psát deník migrenika. Na základě zjištění v deníku jsem změnil stravu, životní postoje atd. a jsem zhruba 8 let bez záchvatu. Přitom převládá obecný názor, že migréna je “na celý život”.

Jak dlouho jsi s tinnitem bojoval?

3 roky a 9 měsíců, přičemž těch posledních 9 měsíců byla skutečná léčba.
Bylo to nahoru – dolů, naděj – beznaděj, střídalo se to.

Co se během těch 9 měsíců dělo?

Poprvé mi svitla naděj. Primář ORL v Mladé Boleslavi, který mi měl dělat laserovou terapii, řekl: „Petře, nechci Vás od toho odrazovat, vím, že jste na laser objednaný, ale jste mladý člověk, já si myslím, že to přejde. Já bych na to nešel. Ono to totiž někomu zabere, ale někomu se to zhorší. Takže já bych Vám to spíše nedoporučoval.“ Nechal jsem si poradit a nešel na zákrok. Když jsem seděl v autě, uvědomil jsem si, že ta cesta nebyla zbytečná, byl to totiž první člověk, který řekl, že mi tinnitus může zmizet. Řekl jsem si: „Přestanu hledat negativní věci ohledně tinnitu, budu hledat jen ty pozitivní.

Našel jsem pár lidí, kteří tvrdili, že se vyléčili a zkontaktoval je. Ti mě spojili s Dr. Pawlem Jastreboffem, americkým neurologem. Od něj jsem si přečetl o tinnitu a jeho vzniku z pohledu mozku, jelikož je neurolog, ne ORL… a najednou mi vše dávalo smysl. Hned jsem věděl, že pokud to budu následovat, je to první krok k vyléčení. Poslal jsem Pawlovi asi 50 otázek, on mi do dvou týdnů odpověděl. Takhle jsme si napsali asi 3x a začal jsem TRT terapii. Poté jsem našel v Praze MUDr. Zuzanu Veldovou, která s touto terapii již měla zkušenosti a stala se třetím lékařem, který řekl, že si tinnitus mohu vyléčit. Začal jsem si také vést deník tinnitáře, který jsem si vytvořil na základě deníku migrenika, s nimž jsem měl zkušenosti z minulosti.

Co považuješ za hlavní kroky k vyléčení?
  1. Vyloučit objektivní příčinu. I když lékař vyloučí fyziologickou/objektivní příčinu, je dobré jít k dalšímu lékaři, léčiteli a fyzioterapeutovi, aby se zkontrolovaly dutiny, čelistní kloub a páteř, protože ještě tam může být schovaná fyziologická příčina. Když je to v pořádku, tak skutečně jen mozek zesiluje ten zvuk.
  2. Pochopit, že to není problém v uších, pokud je vyloučená objektivní/fyziologická příčina. Lidé samozřejmě musí nejdříve absolvovat ORL a často i neurlogické vyšetření. Pokud je fyziologická příčina vyloučena, tak je dobré pochopit, že chronický tinnitus, bez objektivní příčiny, má nejčastěji příčinu v mozku. Mozek totiž některé zvuky automaticky zesiluje, jiné zeslabuje. Obdobně jako zvuk našeho jména, které okamžitě zaregistrujeme v davu lidí a zvuk cizího jména nikoli. Podle experimentu v 50. letech, kdy zavřeli studenty do zvukotěsné místnosti a řekli jim, že jim pustí nějaké zvuky, se zjistilo, že všichni studenti slyšeli pískaní, šumění apod. Ve skutečnosti jim ale nic nepouštěli. Tento experiment dokázal, že i zdraví lidé slyší tinnitus, akorát ho jejich mozek nezesiluje, naopak ho vyfiltruje.
  3. Když je mozek na zvuk tinnitu fixovaný, je potřeba tu fixaci rozpojit. To jde pomoci TRT terapie (terapie šumu).
  4. Vést si deník a důsledně měnit život podle nálezů v deníku, včetně stravy, práce, prozkoumání psychosomatických souvislostí…
Co bylo pro Tebe osobně nejdůležitější?

Úplně nejdůležitější pro mě bylo nevzdat to, zaměřit se na pozitivní věci, pochopit mechanismus vzniku (což detailně popisuji v mé knize), začít s TRT terapií, psát si deník (do něj jsem zapisoval, kdy jsem měl tinitus a jak silný, co jsem jedl, co jsem pil, s kým jsem se setkal… abych zjistil, co mi tinnitus zesiluje/zeslabuje) a být důsledný. Když člověk zjistí, co mu škodí, co mu to způsobuje, musí být důsledný v tom, že to vyřeší, popř. to ze svého života vyloučí, aby mu to dál tinnitus nezesilovalo. Ať už jde o stravu, pití, situace nebo lidi. Vše je potřeba důsledně řešit. Když jsem např. zjistil, že mi tinnitus způsobují i někteří lidé, bylo to proto, že jsem potlačoval své emoce. Nebyl jsem sám sebou. Když jsem emocím dal průchod, tak se tinnitus snižoval.

Jaký bys dal podíl psychice a fyzice v takovýchto zdravotních potížích?

50/50.

Jak jsi na tom teď?

Dřív bylo pískání tak silné, že i když jel okolo vlak, slyšel jsem můj tinnitus. Dnes tinnitus neslyším přes den ani v noci. Jsem ve stejném stavu jako před tinnitem.

Jak dlouho jsi bez tinnitu?

7 let.

Dodržuješ stále „dietu“?

Ano. Ale ne kvůli tinnitu, ale celkovému zdraví. Vhodná strava je ta, kterou člověk vypozoruje prostřednictvím svého deníku. Některé potraviny tinnitus sníží, některé zesílí. Každý má své vhodné/nevhodné. Společné bývá: vyloučit chemii, vyloučit nebo velmi omezit tvrdý alkohol, smažené, sladké a pečivo.

Jak to změnilo Tvé vztahy?

Rozvedl jsem se, dal jsem výpověď z práce. Měl jsem také firmu s kamarádem – svou polovinu jsem prodal a odešel. Vyloučil jsem z mého života lidi, kteří mě využívali a nechovali se pěkně. Když jsem začal projevovat emoce, ty vztahy se vyčistily (buď ti lidé své chování ke mně napravili, nebo už v mém životě nejsou).

Co na Tvé vyléčení řekli ti lékaři, kteří Ti tvrdili, že je to nevyléčitelné? Šel jsi pak k některým třeba na kontrolu a řekl, že ses vyléčil?

K těm doktorům jsem už nešel, kromě mé praktické lékařky, která je skvělá a byla nadšená. Spíš se dnes na mě obrací lékaři, kteří se o to zajímají a které v tom vzdělávám.

Co považuješ za hlavní nedostatek či problém v našem zdravotnictví?

Ve zdravotnictví je velký problém v nedostatku času. Nějakých 15 minut na pacienta je strašně málo. Během mých problému jsem našel mezi lékaři skvělé lidi a špičkové odborníky, s některými z nich dodnes spolupracuji. Tím jim chci moc poděkovat. Na druhou stranu jsem ale bohužel našel i jejich pravý opak.

Vydal jsi knihu: Vyléčil jsem si tinnitus. Jak nápad na napsání knihy vznikl?

Psalo mi hodně lidí, já jim odpovídal, ale dotazů bylo stále více a více, až jsem přestával stíhat. Tak jsem si řekl, že to dám do jedné knihy, aby to bylo kompletní a dostupné pro všechny. Chtěl jsem předat dál, jak jsem se vyléčil a že je to možné.

Když jsi potřeboval a hledal knihy a informace k vlastnímu vyléčení, kolik knih na toto téma na trhu bylo?

Tehdy byla jediná kniha od Dr. Pawla Jastreboffa. V Čechách jsem první, kdo o tom píše. Světově jsme maximálně tři, kteří o tom napsali knihu, včetně Pawla.

Kolik lidí tinnitem trpí?

4-5 % lidí, takže stamilióny.

Jako pomoc s tinnitem nabízíš i konzultace. Jak probíhají?

Jsou rozděleny na hlavní dvě hlavní části. V první zkoumáme, jak to vzniklo, co dotyčný podstoupil, odpovím na specifické dotazy, nastavíme zvukovou terapii, řekneme si, jak se vede deník a jak s tím vším správně pracovat. Ve druhé se zaobírám psychosomatikou a psychologií. Má-li klient zájem, chodí ke mně na terapii, kde hledáme skryté souvislosti se vztahy, stresem a hledáme cestu, jak to vyřešit, aby se tinnitus začal ještě více ztišovat.

Jak je léčba úspěšná a jak dlouho trvá?

Pokud člověk podstoupí vše, včetně vyřešení psychosomatických souvislostí, je důsledný, je vyloučena nebo vyléčena objektivní příčina, k vyléčí dojde ve většině případů. Délka je odlišná. Někdy se uzdraví do měsíce, někdy třeba za rok a půl.

Ve Tvé léčbě byly velké milníky, katarze… Řekneš nám o nich?

Byl jsem na louce s knížkou od psycholožky, kterou mi dala, kterou sama napsala, ať si ji přečtu. Já 18 let neplakal, ale na té louce, když jsem knihu začal číst, plakal jsem 4 hodiny v kuse. Byla to obrovská katarze. Najednou mi pískání v uších nevadilo a já věděl, že dokud jsem plný takových emocí, nemůžu být zdravý… a když to ze sebe dostanu ven, zdravý budu. Druhý milník byl, když jsem měl problém se šéfem, který mě podrazil. Pracoval jsem s psycholožkou na tom, abych dokázal projevit vztek. Nakonec jsem mu dokázal (po cca 3 měsících) říct, co jsem chtěl, pak jsem i vybouchnul, řval na něj a odešel jsem. Po cestě domů jsem zjistil, že mi poprvé po 3 letech nepíská v uších.

Takže jsi byl pod tlakem a stačilo to dostal ven a bylo líp…

Přesně. Jako papiňák, který je natlakovaný, jeho vrch píská. Nedokázal jsem to uchopit ale sám, potřeboval jsem psychologickou pomoc, abych pochopil – potvrdil si, že se zlobím oprávněně a abych naše odvahu se projevit. Myslel jsem, že mě šéf po tom, co jsem na něj křičel, vyhodí – nevyhodil, jen se poučil a už to nikdy neudělal, už mě nepodrazil.

Jak předcházet zdravotním problémům?

Být autentičtí. Ať už cítíme cokoli, neměli bychom si na nic hrát, protože je to destruktivní. Z pohledu zdraví jsou totiž škodlivé ty emoce, které jsou zadržené, potlačené.

Jaký je Tvůj oblíbený citát, moto?

„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein. Ten se mi líbí. Dále mě motivuje příběh Walta Disneyho. Když chtěl získat půjčku, aby uvedl film, obešel kvůli tomu desítky bank, desítky ho odmítly, ale nevzdal se, a nakonec to dokázal. Nevzdat to a být důsledný, to je pro mě důležité.

Děkujeme za rozhovor a přejeme vše dobré!

Petrovy stránky:
www.beztinnitu.cz
www.icuredmytinnitus.com

Čtěte také: Duševní pohoda

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here