První dojem a jak být nezapomenutelný?

1
3266

Chcete být nezapomenutelní? Máme pro Vás pár tipů, jak tomu pomoci. První dojem, rozhovor, ukotvení pozitivní energie…

the_highlight_volunteer_people_unique_person_1280x800_hd-wallpaper-77182

Pro začátek se musíte ujistit, zda opravdu chcete být nezapomenutelní. Jestli na to máte odvahu a nebojíte se riskovat. Vždy je totiž možnost, že se něco nepodaří a dotyční si Vás (navzdory veškerým Vašim snahám) nezapamatují, nebo ještě hůř: zapamatují, ale ne pozitivně.

První dojem

Lze udělat jen jednou, je zásadní a závisí především na vzhledu. I ten největší lidumil, filantrop, srdíčkář nebo věrný zákazník optiky Vás nejdříve VIDÍ a jakkoli se tomu brání, udělá si o Vás obrázek. Může se pak snažit ho pozměnit, ale změny provádí už od určitého stanoviska, které právě z prvního dojmu získal. Netřeba ale propadat panice: obrázek si o nás lidé udělají už během prvních pár vteřin. Láska dokonce může vzplanout během jedné vteřiny! U přátelských a pracovních schůzek se délka odhaduje na 7 až 10 vteřin.

Tvář, výraz, první slova, podání a stisk ruky, outfit, vůně: to vše se během prvních okamžiků hodnotí.

Tvář by měla být přirozeně upravená. Zejména ženy by měly mít na paměti, že méně je někdy více a nechat experimenty s neonovou tvářenkou a výraznými umělými řasami najindy.

Úsměv je základ! Nezapomínejte na něj.

První slova volíme milá, slušná např.: Pěkný den přeji, velice mě těší! Jaká byla cesta?
Představuje se obvykle první ten, kdo je společensky níž (podřízený, mladší, muž).

Podání ruky se často podceňuje, což je škoda. Osoba, která je společensky výš (nadřízený, starší, žena) podává ruku jako první. Nebojte se přirozeného vřelého stisku, je to první kontakt, kterým navazujete spojení.

Outfit zvolíme podle příležitosti, na kterou se chystáme. Pro pracovní schůzky se hodí světlé barvy: bílá, béžová, šedá, světle modrá… které působí čistě, seriózně. Pokud se chystáte na rande, sáhněte po rudé: vzbuzuje vášeň a poutá pozornost. S černou zase dáte najevo eleganci a tzv. mafiánský šarm (neplatí u saka).
O vhodném obleku jsme psali v minulém článku.

Vůně si pamatujeme lépe než vzhled a ovlivňuje emoce. Nevtíravý a neagresivní parfém nikdy nic nezkazí. Nepřebíjejte zbytečně svou přirozenou vůni, jen jemně zvýrazněte a podpořte své kouzlo. Výraznější vůně se hodí na večer. V horkých dnech nezapomeňte na antiperspirant nebo deodorant.
Zajímavost: Věděli jste, že se před randěním doporučuje trochu si zaběhat, aby mohl být protějšek našimi feromony omámen?

„Nikdy nedostanete druhou šanci udělat dobrý první dojem.“

Rozhovor

Většina lidí se utápí v myšlenkách na to, o čem bude mluvit. Obsah hovorů se ale časem z paměti vytrácí a zůstává jen vzpomínka na to, jak jsme se cítili. A to i u pracovních pohovorů! I když potencionálnímu zaměstnavateli prozradíte okouzlující informace o své osobě s grácií a výslovností televizní rosničky, nemusí z Vás být dlouhodobě nadšen, protože se s Vámi třeba necítil dobře. Chcete utkvět v paměti? Usmějte se – na krásné úsměvy se nezapomíná tak rychle. Rozesmějte ho – časem si třeba nebude pamatovat proč nebo čím, ale bude vědět, že s Vámi je zábava. Buďte netradiční – nesplývejte s davem, nebojte se říci něco, co jen tak někde neuslyší. Zajímavé informace se do paměti vrývají samy. Ovšem držte se v oblastech, kde je to oběma příjemné a co oba zajímá. Neskákejte do řeči a projevujte zpětnou vazbu: přikývnutí, úsměv…

Většina zaměstnavatelů se shoduje na tom, že informace si zjistí z CV. Od pohovoru očekává především poznání Vaší osobnosti, Vaše sny, plány, elán…

„Buď sám sebou! Stejně to dlouho neutajíš.“
Wieslaw Leon Brudzinski

Ukotvení pozitivní energie

Dobré jídlo nebo pití, padající hvězda…? Zafixujte to. Ať si Vás s tím pěkným požitkem spojí. Např. letmý dotyk ruky a zahledění do očí, zatímco popíjí šampaňské, fungují jako skvělý podvědomý zapisovač do paměti. Pak, když bude příště popíjet šampaňské, vzpomene si na Vás snáze. Jednoduše spojte příjemné s Vaší osobou. U pracovních schůzek to může být onen pohled do očí, úsměv, vhodný vtip, ale někdy stačí i pár obyčejných slov ve vhodný moment. Jednoduše se musíte v hezké chvíli připomenout.

Ukažte, že Vám na vztahu s přáteli, partnery, kolegy, šéfy… záleží. Vzpomeňte si na jejich narozeniny, svátek, popřejte k Vánocům. I pokud jste zatím nezabodovali osobně, pamatujte, že lidé si váží těch, kteří si váží jich.

V USA se např. po návštěvě zasílá hostitelce kytice s poděkováním. Zde to bohužel běžné není. Naštěstí SMS zprávou, emailem či vzkazem v obdobné formě potěšíte také (za pracovní pohovor ale neděkujeme). Ale nepřehánějte to! Třístránkové srdceryvné děkovaní za kávu by mělo spíše negativní dopad.

Dejte tomu čas. První dojmy a první schůzky probíhají rychle. Po přívalu nového je potřeba, aby se vše v hlavě v klidu zpracovalo.

Mějte na paměti, že usilujete o to, dostat se určitým lidem do přízně díky tomu JACÍ JSTE, proto buďte především sami sebou.

„Buďte sami sebou!
Nápodobou někoho jiného dosáhnete maximálně na průměr.“
Jonas Ridderstrale

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here