Máte pocit, že se v poslední době se špatnými zprávami roztrhl pytel? Potýkáte se s chmury, stresem, naštváním nebo rezignací a tápete, jak si udělat radost a trošku to vybalancovat?
Chceme-li radost, tvořme (si) ji
Můžeme se rozčilovat a chtít, aby se změnil svět (nebo lidé) podle našich představ… Efektivnější však bude, když změníme – podle našich představ – sami sebe. Každý z nás má svůj svět uvnitř sám sebe a v něm se lze dostat tam, kam až naše fantazie sahá. A mít radost!
Nejsme tu na seanci, v níž se koučuje, jak vydělat 50 000 Kč, přičemž v hledišti sedí 50 účastníků, kteří zaplatili po 1 000 Kč vstupné, proto si uveďme praktické tipy:
Pěstuji, pěstuješ, pěstujeme
Květináč + hlína + rostlina, nebo chceme-li modernější verzi: sklenice + voda + řasokoule. Tahle rovnice radosti a štěstí je prostá a účinná. Dáváme-li péči a vidíme-li, že nese své ovoce (květy, listy, cokoli), jsme šťastnější. Kulinářský skvost je pak kupříkladu rajče vlastního výpěstku. A když cítíme potřebu jiného světa, sáhněme po rostlináriu (rostlinném teráriu). Zelený svět ve skleněné nádobě, který může být na pracovním stole, v obývacím pokoji, na okenním parapetu… Kdo má nadměrný božský syndrom, bude si muset pravděpodobně častěji opakovat: „Jsem součást celku, nejsem nikomu nadřazen ani podřazen, koexistuji a přispívám láskou (a občas to zaliju)!“ či nějakou pokoru připomínající mantru, ale jiná rizika zatím známa nejsou.
„Nevinné rostliny a zvířata jsou vloženy do rukou člověka, aby je miloval a žil s nimi jako se slabšími sourozenci.“
Hermann Hesse
Dobré skutky
Že jsou dobré skutky klišé? Kdepak! Ať už máme náladu nebo domněnku jakoukoli, darované štěstí se násobí a dobré skutky mají smysl. Navíc u dobrých skutků platí, že na velikosti nezáleží, takže můžeme klidně darovat 20 Kč, úsměv, emoční podporu po telefonu, zkrátka cokoli dobrého!
Že si protivný soused nezaslouží, abyste mu pomohli seškrábnout námrazu z auta? Ale Vy si to zasloužíte! Vy si zasloužíte být dobrý člověk. A třeba tím spustíte řetězovou reakci dobrých skutků…
Čtěte také: Dobré skutky patří nejen k Vánocům
Opomíjené puzzle
Když se nám v hlavě prohánějí myšlenky bez choreografie, když ztrácíme sami sebe, sáhněme po skládačkách. Třeba takové puzzle dokáže skvěle uklidnit a dát věci do pořádku. Nebo přinejmenším dát naději, že je možné dát věci do pořádku a že vše do sebe zapadá, i když se nám to ze začátku může zdát nepochopitelné, nemožné, zkorumpované (kdo ty rohy furt schovává?)
Čtěte také: 5 maličkostí, které pomohou k lepším vztahům