7 tipů pro ekologičtější svět

0
2914

Pokud jste na tento článek klikli, pravděpodobně se neřadíte k lidem, kterým je osud naší planety lhostejný. Jistě máte kolem sebe lidi, kteří se na vás koukají jako na blázna, když s jedním kelímkem od kávy přecházíte silnici ke kontejnerům na tříděný odpad, přestože hned vedle vás je koš se směsným odpadem…

ekologie

Ekologie má smysl

Ačkoli to myslíme dobře, tak někdy nás nátlak společnosti a našich kamarádů může ovlivňovat. „Prosím tě, vykašli se na to. Ty tady šetříš pár kapek vody a támhle obrovské korporace spotřebují na výrobu 1 bavlněného trička x tisíců litrů. Nemá to smysl.“ Dovolte mi říct: Ale ano! Má to smyl.

Všechno, co děláme, má smysl a někde se to odrazí. Když jsme na pochybách, můžeme si říkat například: Kdo není součástí řešení, je součást problému. Nebo kdyby se takhle chovali všichni, jak by to tady vypadalo.

Buďte hrdí na to, že děláte něco pro obnovu naší planety.

A co je vhodné dělat? Dáme vám pár tipů:
1. BEZ MASA

Zkuste na několik dní nebo týdnů vynechat maso. Dejte si za cíl třeba upéct veganskou bábovku, vyrobit si vlastní rostlinné mléko, nakoupit si bez vajec, mléka a celkově živočišných produktů.

2. VODNÍ

Zaměřte se na to, kde a jak vodu šetřit. Voda se stává neustále hůře dostupnou. Hladina spodní vody klesá a studny vysychají. Je nutné si každý den místo sprchy dopřávat vanu? Je-li to možné, využijte dešťovku na zalévání a podobně.

3. LOKÁLNÍ

Víte odkud pochází vaše jídlo? Mnohdy potraviny urazí desítky tisíc kilometrů, aby se k vám dostaly na talíř. Kupujte lokální potraviny, je to nejenom ekologičtější, ale i zdravější, protože tělo vyžaduje potraviny vypěstované v našem podnebném pásu. Dopřávat si (denně) avokádo (ačkoli nás média masírují, jak je zdravé) skutečně není nutné.

4. PALMÁČOVÝ

Je těžké si představit, že sušenka, kterou jíte nebo šampón, kterým si myjete vlasy, má co dočinění s požáry v Indonésii. Určitě jste o problému s palmovým olejem slyšeli. Existuje dokonce i aplikace Palm Oil Scanner, díky které si jednoduše naskenujete výrobek a aplikace vám zahlásí, jestli je palmový olej součástí výrobku či nikoli.

5. CESTOVNÍ

Každý den do práce, do školy, na návštěvy, na nákupy, do hospody i jinam šetrně k životnímu prostředí – bez auta, hromadnou dopravou nebo na vlastní pohon. Omezte produkci CO2 při své dopravě. Můžete si dát výzvu například, že letos nepoletíte nikam letadlem, což nebude v této době ani tolik těžké.

6. ODPADOVÝ

Třídit odpad je jistě moc fajn, ale hlavním cílem je (pokud možno) netvořit odpad žádný nebo alespoň minimum. Můžete využít nákupy v bezobalových prodejnách. Brát si svačinu do svých krabiček. Používat své látkové nákupní tašky a vyhýbat se jednorázovým věcem.

7. ŠETRNÝ

Místo nakupování hmotných dárků můžete věnovat například zážitek. V dnešní konzumní době je tak snadné mít všeho hojnost, ale skutečně to potřebujeme? Nad každým nákupem, co učiníte, nejprve dobře rozmýšlejte. Ušetří to planetu i vaši peněženku.

Pokud byste se chtěli více zapojit do ekologické výzvy, můžete mrknou na www.ekovyzva.cz a sdílet své úspěchy a přesvědčení na sociálních sítích. Vždyť Země je jenom jedna…

Nejlépe to vystihl svým citátem francouzský spisovatel Antoine de Saint Exupéry (o něm máme článek ZDE:

„Nedědíme Zemi po našich předcích, nýbrž si ji půjčujeme od našich dětí.“

Helena Náprstková

Čtěte také: Kdy je plast problém?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here