Kognitivně disonanční teorie: Proč nedosahujete svých snů

1
2550

Už jste někdy někoho slyšeli říkat, že drží dietu? Ale v další větě konstatoval: „I když držím dietu, stejně nikdy nezhubnu.“ Možná jste to někdy řekli i vy sami. Takových a mnoho dalších příkladů je víc než dost. Každopádně, co si myslíte, že dělá vaše mysl, když dostává dvojí zprávu, jako v tomto případě? Ano, je zmatená. Mysl neví, kterou cestou jít.

up
A výsledkem jsou pak jen zmatené nebo spíš žádné výsledky. Občas se zadaří, ale častěji ne. A pak si jen říkáte proč? „Proč, když čtu, vizualizuji, sním, jsem obklopen úspěšnými lidmi, a kdo ví co ještě, proč stále úspěch nepřichází?“ Už jste si někdy řekli i toto?

Odpověď na tuto otázku proč je jednoduchá. Ve chvíli, kdy děláte něco, avšak očekáváte, že prohrajete nebo se dostanete do problémů, tak zkrátka nelze uspět. Pravdou je, že často to děláme nevědomě. Je to důsledek našich pevně zakořeněných představ, o sobě samých a strachu z neúspěchu.

„Pohybujeme se směrem k obrazu, který máme v hlavě.“ Dr. Robert Schuller

V psychologii se to nazývá kognitivně disonanční teorie. Ta říká, že nelze pracovat ani fungovat s konfliktními myšlenkami v našich hlavách. Když je mysli dán protichůdný materiál, najednou neví, kterou cestou se ubírat. Proto ty zmatené výsledky.

Prvním a nejdůležitějším krokem je přiznat si to. Teprve potom s tím lze něco dělat. Proto sledujte vaše jednání či chování, když mluvíte o vašem snu. Pokud máte tendenci ho doplnit protichůdným slovem, či se jen ve vaší hlavě mihne myšlenka, že neuspějete. Zpozorněte. To je totiž přesně to, co vás brzdí na vaší cestě.

„Jak člověk smýšlí ve svém srdci, takový je.“ Židovská kniha moudrostí

Abychom fungovali na sto procent, musí být naše samomluva, naše jednání a naše sny v naprostém souladu. Jedině tato cesta vede k dosažení našeho cíle. Jakmile očekáváte úspěch celou svou bytostí, úspěch se dostaví.

Proto je důležité změnit představy v našich hlavách a nahradit je novými, které vás podpoří. Metoda je jednoduchá, ve chvíli, kdy chcete zase doplnit protichůdnou větou váš sen, nebo se mihne záporná myšlenka, luskněte prsty. Je to metoda uvědomění. Jako byste tímto signálem vyslali do své mysli „stop“ a uvědomili si, že takhle ne. V tu chvíli nahraďte slova, tak aby podpořila váš sen.

„Člověk je tím, na co myslí po celý dlouhý den.“ R. W. Emerson

Ano, zprvu se vám to bude zdát komické a nepřirozené. Avšak vytrvejte. Dejte si závazek 21 dnů, když to dodržíte, stane se z toho zvyk a výsledkem budou vaše sny podpořené i vaší samomluvou. A hlavně vám to bude přirozené. A nejednou místo otázky: „Proč mi to nevychází?,“ si budete říkat: „Je až neskutečné, jak mi všechno vychází.“ Jste totiž tím, na co nejvíc myslíte.

 

1 komentář

  1. Super článek, souhlasím, avšak je to hlavně o tréninku. Ovládnout myšlení. Každodenní koncentrace, rovnováha.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here