Dobré skutky a dary mají různé rozměry. Nikdy ale nejsou příliš malé, nikdy nejsou nevítané a často jsou i kouzelné. Jak můžeme pomáhat nebo něco darovat?
Sobec by mohl říci, že to dělá pro sebe (ego, pocit důležitosti, uznání, slávy, obdivu)… a přece by to bylo hezké! Nebýt lhostejný k druhým, ba co víc: být pozorný, to představuje jeden ze základních kamenů fungující společnosti. Nejen, že tím člověk vylepší karmu sám sobě, pomůže/potěší člověka, zvíře, přírodu, skupinu, ale i pozvedá ducha a zkrášluje obraz celé společnosti.
Co je lepší než dostat skvělý dar? Skvělý dar darovat.
Třpytivá očka a úsměv od ucha k uchu není jen dominantou dětí z vyšší společnosti, když strhávají stuhu ze stáje pro poníka. Stejně kouzelnou reakci můžeme vidět kdekoli, kde darujeme s dobrým úmyslem. Bez rozdílu věku, společenského postavení, bez ohledu na tržní cenu daru… A báječné na tom je, že i darující pocítí radost – je totiž nakažlivá! I kdyby se zdál čin/dar nepovšimnut, vesmír každý čin počítá a vše se jednou nějak vrátí.
„Dej a bude ti dáno, přej a bude ti přáno.“
Přísloví
-
Finanční dar
- DMS – dárcovská SMS
„Dárcovská SMS je společným projektem Fóra dárců – organizace usilující o podporu filantropie v České republice, a Asociace provozovatelů mobilních sítí.“ (darcovskasms.cz) Ačkoli by se 30 Kč (příjemce obdrží 28,50 Kč) mohlo zprvu jevit jako zanedbatelná částka, každá koruna má smysl. Však ne nadarmo se říká: „Korunka ke korunce a máme milión.“ V seznamu projektů si stačí vybrat z mnoha organizací tu/ty srdci nejbližší. Jedná se o jednu z nejrychlejších a nejpohodlnějších cest (pro dárce). - Převod peněz na účet/šek
Tradičnější cestu prezentuje převod, šek. Darovat peníze v hotovosti se nedoporučuje zejména z bezpečnostních důvodů (žebrajícího dědečka s kloboukem nepočítaje – tam jiná možnost – ani účet – není), avšak i při převodech či slavnostním předání šeku je namístě obezřetnost (používat výhradně důvěryhodné, oficiální účty, šek předat pouze odpovědné osobě), aby částka opravdu šla na správné místo určení. Výhoda spočítá ve variabilitě sumy – od pár drobných až k velkým částkám.
-
Hmotný dar
- Použité věci
Obnošené oblečení, vyřazené nádobí, starý nábytek, již nevyužívané hračky pro děti… Než věci skončí v kontejneru, vyplatí se zamyslet, zda by ještě mohly být využity. Někde mohou udělat velkou radost. - Nové věci
Hygienické potřeby, kosmetika, potraviny, krmivo… Před nákupem nových věcí se doporučuje organizaci kontaktovat a optat se, co potřebuje. Například sada nových dudlíků dětský domov potěší, ale ne pokud v něm jsou jenom děti/mládež od 10 do 18 let. Ačkoli se dobrý úmysl cení, dobrý úmysl ve spojení s trefou do černého se cení více.
-
Pozitivní energie a prospěšná činnost
- Sebrat odpadky z lesní cesty, roztřídit odpad (důkladněji než běžně), zasadit strom, i třeba pomoc s (veřejným/studentským) výzkumem. A samozřejmě pomoci slabším, rozveselit smutné, vyslechnout, popovídat, vyvenčit, projít, asistovat, podpořit, pochválit, darovat úsměv… (většina ze zmíněných by měla být na každodenní bázi!).
„Sdílená starost je poloviční starost,
sdílená radost je dvojnásobná radost“
Rčení
Pomoc/dary lze směřovat na užší okruh: přátelé, rodina, známí, stejně jako na širší okruh: domovy důchodců, nemocnice, útulky… Honosné dary jsou nádherné, ale stejně tak i ty, jež se zdají (na první pohled) skromné. Jestliže někdo radostně vykřikne do světa: „Miluji Tě!“, duše se zachvěje, srdce zaplesá. Když totéž skromně zašeptá do ucha… Neztrácí to na půvabu, že? Vše malé – velké, drahé – levné, hlučné – tiché… vše dobré má své kouzlo. Kouzleme!
Čtěte také: Jak vybrat dárek?