Kdy je správný čas na úkoly aneb 4 rady pro skvělé načasování

0
2762

Věděli jste, že v každou denní dobu funguje naše mysl trochu jinak? Správné načasování je základ úspěchu, ať už se jedná o obchodní rozhodnutí, školní test, lékařský zákrok, důležitý rodinný rozhovor nebo změnu zaměstnání. Kdy je ten správný čas a jak jej uchopit? Máme pro vás 4 tipy!

čas

Správný čas podle probuzení

Kdy obvykle chodíte spát a kdy se obvykle probouzíte? Podle studie je mezi námi 14 % skřivanů, 21 % sov a zbytek je něco mezi, takzvaní střední ptáci. Je dokázáno, že většina lidí řeší velmi dobře analytické úkoly pár hodin po probuzení. (Což u skřivanů bývá zpravidla brzy dopoledne, u středních ptáků dopoledne až poledne a u sov pozdější odpoledne). Stejně tak je to i s rozhodováním.

V mnoha oborech představuje propad bdělosti a schopnost soustředit se nebezpečnou zónu z hlediska produktivity, etiky i zdraví. Zdravotnictví je jedním z příkladu, který mohu uvést:

Vědci z Dukeova zdravotnického centra hodnotili zhruba 90 tisíc operací a zaznamenávali u nich chyby anesteziologů. Nepříznivé události nastávaly s podstatně větší četností u případů zahájených mezi třetí a čtvrtou odpolední. Pravděpodobnost vzniku problému v 09:00 byla zhruba 1 %. V 16:00 to bylo 4,2 %. Jinak řečeno, riziko, že se při podávání léků, jež vás mají uvést do bezvědomí, něco zvrtne, je během propadu 4 x vyšší než ve fázi vrcholu.

TIPY:

1. Ráno vypijte sklenici vody

Jak často během dne fungujete, aniž byste se 8 hodin nenapili? Přes noc je to tak pro většinu z nás. Pro lepší ranní rozjezd a deficit z noci dožeňte sklenicí vody, ať obnovíte hydrataci a ovládnete ranní návaly hladu a snáze se probudíte.

2. Nepijte kávu hned po probuzení

V okamžiku, kdy vstaneme z postele, začne naše tělo produkovat stresový hormon kortizol, který má za úkol v tuto chvíli nakopnout spánkem omámenou duši. Ovšem ukazuje se, že kofein dohromady s kortizolem interferuje. A co ještě? Brzká ranní káva naší toleranci vůči kofeinu zvyšuje, což znamená, že příště si budete muset udělat silnější šálek. Lepší strategií je, když si první šálek kávy dáte 60 – 90 min po probuzení, kdy hladina kortizolu klesá a kofein tak má volnější pole působiště. Pokud hledáte odpolední povzbuzení, vydejte se do kavárny mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední.

3. Nasajte dopolední slunce

Pokud jste po ránu trochu línější, vystavte svůj obličej slunci, jak je to jen možné. Slunce jako takové na rozdíl od většiny žárovek vydává světlo pokrývající široký záběr barevného spektra. Když tyto vlnové délky navíc zasáhnou vaše oči, vyšlou mozku signál k zastavení produkce spánkových hormonů a nastartování tvorby hormonů bělosti.

4. Terapeutické rozhovory plánujte na ráno

Výzkumy ukazují, že sezení s terapeutem jsou zřejmě nejúčinnější ráno. Důvodem je zde opět kortizol, který dokáže zvýšit schopnost učení. Při terapeutických schůzkách probíhajících ráno, kdy je hladina kortizolu nejvyšší, jsou pacienti soustředěnější a vstřebávají rady hlouběji. Týká se to i školní docházky, která začíná zpravidla od rána.

Pokud by Vás zajímaly další studie nebo jaká je pravděpodobnost nevěry či rozvodu, doporučuji si přečíst knihu Kdy od Daniela H. Pinka, z které jsem také čerpala informace.

Helena Náprstková

Čtěte také: Neotálejte příliš dlouho

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here