Trápíte se v situacích, které ostatním přijdou zcela běžné? Denně zažíváte strach, paniku a stud, když se máte nahlas vyjadřovat před nadřízeným, když máte prezentovat nápady před ostatními zaměstnanci, když si máte jít do banky či pojišťovny sjednat lepší podmínky. Nervujete se, že si budete muset zařídit to a tamto sami, bez pomoci. Máte strach se úplně osamostatnit, nelíbíte se sami sobě a stydíte se chodit nakupovat, vystupovat na veřejnosti, prosit o rady a pomoc? Pak je nejvyšší čas, abyste se nad svým strachem a studem zamysleli a podnikli první kroky k nápravě. Dnešní článek se zaměří nejen na rozpoznání míry strachu a její příčiny, ale nabídne vám i první pomoc.
Jsme dospělí, ale chováme se jako děti. Jak se jednou provždy zbavit studu, který nám brání a je překážkou v rozletu ale někdy bohužel i v normálním životě? Nepociťujme strach a neměňme běžné věci v nadlidský úkol. Pojďme společně zvládnout potíže se studem a překonat je.
Proč nás ovládá stud
Stres si často vytváříme sami a stresové situace taktéž, je ovšem mnoho faktorů, které mohou náš stud zvýšit, nebo ho dokonce probudit a tvrdě ho podporovat, aby nabíral nechutných rozměrů. Stydlivost si neseme od dětství. Odkoukáváme ji od rodičů, kteří trpí přehnanou úzkostí, máme strach, který je v nás hluboce zakořeněn. Jestliže máme odmalička neustálý pocit, že svými dotazy a prosbami někoho obtěžujeme, zdržujeme, pak je něco špatně. Pokud stále spěcháme pryč z návštěvy, patrně nás na takovou ,,slušnost“ upozorňovali rodiče již v mládí. Tím, že jsme potichu, si myslíme, že nikoho neotravujeme. Pak jsme raději zcela bez hlasu, názoru a vyjádření.
Někdy se stud dostaví po špatné zkušenosti z mládí. Když jsme dělali určitou činnost, kterou jsme měli rádi, ale někdo se nám při ní vysmíval, mohla se nám daná situace vymknout z ruky, znechutit se nám a dnes se jí bojíme jako čert kříže. Jsme raději sami a ve společnosti se necítíme dobře. Proč? Sami jsme v bezpečí, tam se nám nikdo posmívat nemůže.
Nízké sebevědomí je velmi častým zdrojem studu. Lidé mají pocit, že jsou neúspěšní, nešikovní a neustále se podceňují. Podceňují se už z principu, aby snad před ostatními nevypadali nafoukaně. Vědí i o tom, že jim daná činnost jde, ale stydí se za její prosazení a za samotnou pochvalu.
Jak si pomoci
Rozumná míra stydlivosti se dá přemoci jedině tím, že se budete vystavovat daným situacím a zkoušet si je. Třeba postupně, dokud se neotrkáte. Nesmíte se zdrojům studu neustále vyhýbat. Znáte ve svém okolí někoho, kdo vám již dlouhou dobu dělá starosti a komu byste rádi pomohli? Pokud se jedná o pomoc se stydlivostí, raději se nepouštějte do žádných větších akcí. Dotyčné/mu nejen že nepomůžete, ale můžete jeho problém o to víc prohloubit.
V prvé řadě ho na jeho problém upozorníte, dotyčná osoba si to uvědomí a bude vědět, že o ní ostatní smýšlí jako o chudince, její stres a stydlivost se může rapidně zhoršit. Na druhé straně dotyčné/mu nepomůžete tím, že za něho odmítané úkoly a situace splníte. Mohl by vás využít i příště a postupně by si na takovou pomoc zvykl. Zjistil by, že se vlastně nemusí stresovým okamžikům vystavovat, a že je za něho zvládne někdo jiný, komu problém nečiní. Jak tedy pomoci? Řekněte raději, že půjdete jako doprovod, že budete po boku, kdyby se něco stalo. Důležité je stydlivé lidi podporovat, důvěřovat jim, že vše zvládnou a motivovat je k dobrým výkonům.
Pokud je stud v relativně rozumné míře, můžete s ním pracovat sami, ale pokud vám brání v běžných životních situacích, které lidi řeší den co den, vyvstává tak vážný a velký psychický problém, který už sami asi nevyřešíte. V tomto případě byste měli vyhledat odborníka a nechat si pomoci od něho. On vám jistě poví, odkud vaše problémy pramení a jak s běžnými situacemi pracovat. Pomoc vyhledejte co nejdříve, protože bez ní je téměř nulová šance na zlepšení. Nemá smysl se dlouhodobě trápit, neprospívá to ani psychice, ani fyzickému zdraví.
Když pochopíte, proč se bojíte, můžete se strachem pracovat. Můžete blok odstranit a zažívat příjemné pocity. Postavíte se nervozitě a zvládnete ji. Domů nebudete chodit s bolestí hlavy a vyčerpáním z dennodenního strachu. Ze začátku budou vaše úkoly o nápravu náročné, ale nebojte se, postupem času se začne vše lepšit a vaše hranice studu se budou posouvat dál a dál. Chtějte se překonávat a těšte se na stupínek vítězů v osobním závodě s vaším studem.
Buďte psychicky odolní, vyrovnaní a nemějte stovky mindráků, ze kterých si děláte zbytečně těžkou hlavu. Nakonec…zamyslete se, znáte někoho, kdo je tak free a happy, aby měl hlavu v oblacích a vycházelo mu to ve všech oblastech a směrech jeho života? Pravděpodobně nikdo takový neexistuje, nikdo není tak ,,v pohodě“ jako z reklamy na Activii. Radujte se z mála a nestrachujte se zbytečností. Přestat si dělat hlavu z toho, co za to nestojí, je začátkem ke spokojenějšímu životu.
© Barbora Mikysková
100% souhlasím, že strach nám v mnoha případech spíše škodí. Ale pozor stydlivost i strach nám také v mnohých případech může být cenným rádcem. Jen se naučit – kdy nám lže a kdy mluví pravdu.