Budoucnost je nejasná aneb vytěžte z nejistoty to nejlepší!

0
3563

Pohádky nás matou již od dětství. Postupně však docházíme k poznání, že není možné zajít do sklepení k čaroději, nahlédnout do jeho zamlženého zrcadla a zjistit, co nás čeká za pár let. Kdyby to tak bylo, spousta věcí by byla snadnějších. Přišli bychom však o možnost volby. Tu by uvítali lidé, kteří jsou v každé situaci až chorobně nerozhodní, ale právě možnost volit je tak krásná, svobodná a měli bychom si jí vážit. Zvolte si to nejlepší i v období nejistoty. budoucnost

Byli jste dosud zvyklí na každodenní náplň svého života? Plány dopředu byly pevně rozvrženy a pohnout s nimi mohla jen zákeřná nemoc, školní povinnosti nebo zásadní fáze života. Přechody na jiné školy, rodinné stěhování. Diář jste měli zaplněný dennodenní rutinou, jejíž pokračování vedlo k přesně stanovenému cíli, který odkazoval k dalšímu velmi podobnému. Rodinné zázemí bylo více než poklidné, vztahy pevné a dobré. Jak se z poklidného usedlého života najednou stal nejistý pokus omyl. Něco ve stylu, dnes budu dělat tohle, zítra patrně nevím, protože předešlá práce nevede zrovna do pevného bodu a stanoveného cíle.

Ať už jste si prošli jakoukoliv životní fází a nacházíte se v zatěžkávací zkoušce, ve které nevíte, zda obstojíte, nejste v tom sami. Nic není jisté a jistota jako taková, je někdy velmi pomíjivá. Jak se tedy vyrovnat s tím, že zrovna nevíte, co budete dělat za týden, měsíc či rok. Kde se budete vynacházet, s kým budete bydlet a jak? Do jakého zaměstnání budete chodit a kdo bude stát po vašem boku? Nemusíte žít striktně ze dne na den. Stanovte si své vlastní cíle a užívejte si kapku nejistoty. Vytěžte z ní maximum.

„Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu – skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu!“ – Tomáš Baťa

K nejistotě se nemusíte dostat sami, může vám najednou vyplynout z více náhod, které se sejdou. Nebo změnu cítíte a potřebujete nějaký čas přemýšlet, co budete dál dělat. Své stanovisko tedy máme…pro mnohé ne moc optimistické, ale takový je život. Nacházíme se v NEJISTOTĚ.

Jedno by mělo být jasné. Ať jste v jakékoliv situaci, pokud budeme vycházet ze základní tabulky lidských potřeb a tužeb od Abrahama Maslowa, zjistíme, že za každé situace byste měli mít své zázemí. K životu potřebujeme jednoduše střechu nad hlavou a pocit bezpečí. Vytvořte si svůj domov, kam se budete vracet s pocitem uklidnění a budete z něho odcházet odpočatí. Jedině tak si zajistíte efektivní pracovní výkon vedoucí k dobrým výsledkům.

„Život svobodného člověka se skládá z nesčetných nejistot a právě to je na něm nejkrásnější. Nejistota vás posouvá dál. Nové nápady jsou možné jen díky nejistotě. Vítejme nejistoty, abychom mohli žít autenticky a důstojně.“ – Michal Horáček

Kdo nás posouvá v časech nejistoty, jsou přátelé. Obklopte se lidmi, kteří vás budou inspirovat, potáhnou s vámi za jeden provaz a budou tu pro vás. Nebuďte osamocení, samota snad ještě nikomu neprospěla a holé stěny vám těžko poradí, rozesmějí vás nebo vás navedou správným směrem.

Zázemí a ,,spolutrpící“ bychom měli a teď? Co vlastně s tou nejistotou? Ujasněte si, co potřebujete zjistit. Je to snad změna práce, hledání jiného bydlení, nebo si nejste jistí, zda mají vaše kroky pevnou a alespoň trochu vyjasněnou budoucnost? Někdy je krásné snít, nechávat si otevřená dvířka a nerozhodovat se na sto procent, ale všeho s mírou.

„Je lépe v mylné naději sníti, před sebou čirou temnotu, nežli budoucnost odhaliti, strašlivou poznati jistotu.“ – Karel Jaromír Erben

Nebudete se muset bát strašlivé budoucnosti, pokud na sobě budete pracovat. Jestliže nevíte, kterým směrem, bude potřeba, abyste poznali sami sebe. Co chcete? Za jakých okolností se cítíte šťastní a jaké prožíváte pocity s pomyšlením na nejrůznější aspekty vašeho života? Najděte si dlouhé chvíle sami na sebe a zamyslete se nad vším, co se vás může týkat. Zvažte všechna pro a proti, komu pomáhá vizualizace myšlenek, doporučujeme dělat si mentální mapy. Mějte však na paměti, že takové rozhodování nebude hotové během okamžiku. Dejte si záležet a buďte k sobě upřímní. Kde jinde byste měli být, než sami pro sebe. Právě odpovědi vás dovedou k nápadům a idejím, které můžete realizovat. Odpovědi vás pošoupnou správným směrem a dají vám další možnost pracovat na sobě.

„Existuje jediný koutek ve vesmíru, který můžeš s jistotou zlepšit a to jsi ty sám.“ – Aldous Huxley

To, že nevíte, zda se vysněná přání splní, může být svým způsobem přitažlivé. Proč se nespokojit se samotnou cestou zlepšování. Tvrdě na sobě pracujte a nebudete litovat dne, kdy si řeknete, že i přes nedosažené výsledky jste pocítili velký pokrok právě sami na sobě. Vědět, že se úsilí nevyplatí, je opravdu demotivující. Takže si užívejte svobody a tvořte v nejistotě!

„Jistota je nesvobodou.“ – Edmond Rostand

Kráčíme cestou dál,
a nevíme kam.
Krajina se klikatí,
může nás zviklati.
Kolik zbývá sil,
zde je náš cíl?

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here