Proč běhat? Překonejte se a posilněte nejen sebe ale i své zdraví

1
2601

Dalo by se říci, že v České republice vidíme běhat každého pátého člověka. Svědčí o tom běžci, které dennodenně potkáváme na ulici. Často to jsou jednotlivci, páry i skupinky, ženy i muži, děti i dospělí a čas od času nás překvapí i běžící senioři. Otázkou však není, kolik lidí u nás běhá, ale proč tomu běhu všichni propadli? běhat

Něco málo o běhání

Zajímavostí na běhání je to, že je to pro člověka něco tak přirozeného, něco tak častého a zcela běžného, že málokoho napadne, kde se tady běhání vzalo. Šlo pouze o pud? Vyvinulo se běhání z utíkání? Nebo běh vznikl v době starověkého Řecka a olympijských her? Vždyť jde o tak ušlechtilý sport a navíc slovo „maraton“ je původem z latiny. Pravdou je, že historie běhu spočívá, jak v pravěkém utíkání před dravci, tak v antickém soutěžení.

Co je na běhání tak zajímavého a přitažlivého?

Běháme pro zdraví

Běhání se řadí mezi aerobní sport, které posilují srdce a zlepšují funkci plic a krevního oběhu. Díky běhání se stáváme výkonnějšími a vytrvalejšími. Navíc se běháním snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a jeho účinky se projeví již po několika měsících.

Krásná postava

Říká se, že chcete-li rychle a účinně zhubnout, dejte se na běhání. Běhání je totiž jedním z nejúčinnějších způsobů, jak spalovat tuk. Zajímavostí je, že běhání vás navíc přiměje i ke změně jídelníčku, neboť vaše tělo bude vyžadovat více vitamínů, stopových prvků a vody.

Svobodná a radostná mysl

Lidé, co běhají, se cítí více svobodní, což je dáno tím, že si při běhání dokonale pročistí hlavu. Ono běhání je ve své podstatě ztělesněním svobody. Jedná se totiž o sport, který není svázán žádnými pravidly, výbavou, financemi či prostředím, v němž člověk běhá. S čistou hlavou se navíc pojí nejen svobodná, ale také radostná mysl a schopnost člověka přemýšlet nad podstatnými i nepodstatnými věcmi, neboť tak jako sám člověk běží na sto procent, běží tak i jeho mozek.

Sport bez limitů

Každý z nás vnímá, že většina sportů se pojí s nemalými náklady, vždyť na tenis potřebujeme raketu, na lyžování výbavu a o chození do posilovny či fitness centra nemluvě. I z toho důvodu se běhání řadí mezi oblíbené sporty. Jediné, co k běhání potřebujete, jsou totiž kvalitní boty.

Vyváženost a zdolávání překážek

Běháním dosahuje člověk dokonalosti. Jeho tělo se mění nejen fyzicky, ale i psychicky, zlepšuje se jeho životní styl, snižuje se spotřeba alkoholu a jiných škodlivých látek a naopak se zlepšuje jeho spánek. Běhání je tedy vynikajícím antistresovým prostředkem, báječným přípravkem na spaní, nejlepším fitness centrem, úžasnou posilovnou pro mozek, atraktivním posilovačem sexuálního apetitu a schopnosti se milovat. Nehledě na skutečnost, že díky běhání posilujeme svoje sebevědomí, neboť zdoláváme překážky.

Čtěte také: Běhání v Česku – Proč je dobré běhat a rady, jak začít!

Ve škole nás nutili, aneb proč běhat, když nemusím?

Když člověk vidí všechny ty běžce, kteří běhají i v pochmurném počasí, říká si: „Blázni. Co je k tomu vede?“ Většina z nás si vzpomene na naše školní léta. Na doby, kdy nás nutili běhat v tělocviku, kdy jsme se museli poměřovat se svými spolužáky a hnát se za známkou z tělesné výchovy, která nám v životě k ničemu neposloužila. Na doby, kdy nás rodiče nutili chodit do atletiky, sportovat a závodně běhat. Na doby, kdy jsme na školní olympiádě i přes veškerou snahu stejně skončili jako poslední, protože jsme nikdy neměli ani talent, ani vytrvalost. Zkrátka řečeno většina z nás zprva vůbec nepochopí, proč by někdo běhal, když nemusí. Přesně takové myšlení je oním blokem, díky kterému mnozí z nás běhat nezačnou a jiní se k tomu dlouhou dobu přemlouvají.

Jak v sobě najít chuť běhat?

Kromě „traumat“ z dětství nám v běhání brání i mnoho dalších aspektů. Přiznejme si, že hlavním důvodem, který nám brání, je naše lenost. A pravdou je, že se není za co stydět, vždyť i mnozí zkušení běžci se s tímto problémem potýkají. Jenže jak v sobě přebít nepříjemné pocity z dětství, jak překonat lenost a jak v sobě najít chuť běhat?

V prvé řadě, je zapotřebí najít si motivaci. Nezáleží na tom, zdali chcete zhubnout, udržet si kondičku nebo si prostě vyčistit hlavu, hlavně musíte vědět, proč byste běhat chtěli, popřípadě proč by byl běh tím pravým sportem pro vás. Jakmile už se odhodláte k prvnímu výběhu, měli byste mít na paměti, že se nesmíte přepálit. V neposlední řadě byste měli dbát na pravidelnost. Opět není hlavní, zdali budete běhat třikrát nebo jednou týdně. Hlavní je dodržovat rozvrh. Rozhodnete-li se běhat jednou týdně, choďte běhat pravidelně jednou týdně. Jakékoliv vynechání vás rozhodí a vy se budete znova nutit, tak jako tenkrát poprvé.

A na závěr je nutno dodat, že byste neměli očekávat, že v sobě po prvním běhu najdete okamžité nadšení pro věc. Bude to chtít vytrvalost a hlavně snahu běhat tak, aby vás běhání neodradilo dřív, než si k němu pořádně přičuchnete. Pravdou totiž je, že po nějaké době pro vás bude těžké představit si svůj život bez běhání.

Proč tedy lidé běhají?

Na otázku, proč lidé milují běh, neexistuje jedna jediná odpověď. Důvodů proč běhat je totiž celá řádka a každý běžec by vám řekl pravděpodobně něco jiného. Někteří by se rozpovídali o účincích běhání na zdraví a jiní by vám vyprávěli o běhání jako o úžasném relaxu. Pravdou je, že důvodem pro běhání je obojí.

© Markéta Vlková

1 komentář

  1. Podle Dr. Mediny (kniha Pravidla Mozku) v pravěku lidé ušli desítky kilometrů denně a tak se náš mozek vlastně neustále vyvíjel za pohybu. Z toho plyne, že pro maximální využití svého superpočítače musíte chodit/běhat a ne jen celý den sedět u monitorů či televizí. Jinak článek super – více takových.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here