Jak mít veselé nejen svátky aneb pár tipů k vánoční spokojenosti

0
3046

Vrtkavé štěstí, falešná láska, niterný žal, všudypřítomný stres? Odvrácená strana svátků si v novém roce tradičně vybírá svou daň… Jak tomu předejít? Jak prožít skutečně krásné svátky i celý rok?

Odvrácena strana hovoří o vánočních svátcích a Novém roce jako o jedněch z nejdepresivnějších dní. Dobrou zprávou je, že podle statistik Vánoce nejsou obdobím s největším počtem sebevražd, ba naopak jejich četnost je v prosincovém období jednou z nejnižších, což bohužel neplatí o Novém roce. Tento den naopak četností vyniká. Může za to především alkohol, špatná finanční situace a tzv. sundaná maska. Pozlátko „šťastné“ rodiny, „báječných“ přátel či „šťastného“ páru opadá. Prostor pro zhodnocení, sebereflexi a bilanci již nelze vyplnit ničím jiným než realitou. Přichází uvědomění, obava o budoucnost, strach z nových kroků, zaseknutí se ve starých vzorcích (byť sebe-destruktivních).

Z toho vyplývá: nové začátky jsou těžké – nutno opustit pohodlnou rutinu, mít odvahu, odhodlání na novém pracovat, zlepšovat se. Střet předsevzetí, plánů a slibů s realitou je těžké ustát. Vždy sliby (přesměrování na „někdy“ nebo „až“) a omluvy (přesměrování na minulost) jdou snadněji než činy („teď“ a „vždy“). Frekvence sebevražd stoupá až do dubna, kdy eskaluje.

„Ve škole života není prázdnin, ani svátků, ani nedělí.“
Vlasta Burian

Pár tipů pro nejen sváteční spokojenost:
  • Neztrácejme čas s přetvářkou, pozlátkem. Být s někým na efekt bere více sil než samota. Nemáme žádnou povinnost plnit cizí očekávání, pouze ta naše. Trávením času a energie s (pro nás) nesprávnými lidmi (popř. nesprávnými činy) blokujeme příchod těch správných. Většinou v neideální společnosti cítíme osamělost, nudu, nejistotu, někdy i vztek… snažíme se to přemoci, potlačit, zakrýt falešným úsměvem, sny, naivními přáními, že „se to změní“. Avšak dlouhodobě se těžce nevyplácí utlačovat sám sebe, něco hrát. Totéž platí pro úklid, vaření, dary…

    Pamatujme, pravidla tvoříme sami: chceme-li trávit sváteční čas s jídlem z restaurace v bohémsky rozházených peřinách, dopřejme si to. Nemusíme navštívit všechny večírky, péct 30 druhů cukroví a mít knihy v knihovně srovnané podle abecedy. Můžeme mít a měli bychom mít svátky přesně takové, jaké si přejeme, jaké jsou v našich silách.

„Neexistuje větší osamění, jaké může člověk zažít,
než když je osamělý v davu.“

Catherine Webb

Raději mít špatný den/večer, popřípadě pár dní, než mít celý špatný život kvůli tomu, že na sebe nalepíme někoho, jen abychom „teď“ nebyli sami.

  • Radost má být 24/7, nikoli 24/12. Čtyřiadvacet hodin, sedm dní v týdnu, ideálně celoročně, nikoli jen čtyřiadvacet hodin jedenkrát v roce, kdy se to očekává, když se problémy překryjí barevným papírem a lesklou mašlí. Dárky si můžeme dát kdykoli, dobré jídlo si také můžeme dopřávat dle chuti… Nelze si něco vykompenzovat/dohnat během pár dní. Je třeba na sobě pracovat, snažit se mít se dobře stále, radost rozdávat každý den.

„Ptáš-li se na správný čas, je vždy TEĎ.“
Autor neznámý

  • Filantropie, pomoc, empatie, dobré skutky jen o svátcích? Pomáhat je možné a potřebné stále! Zvířátka potřebují naplnit misky každý den, nemocní bojují se svou nemocí každý den, až do zotavení, děti potřebují lásku + pozornost svých rodičů každý den… Život si nebere dovolenou, nečeká na správné datum. Můžeme využít ponoukání sváteční atmosféry, chytit impulz prostřednictvím tohoto času, zapnout spouštěč dobrých skutků za asistence rolniček, ale neměli bychom ho pak vypínat. Kupříkladu s vánočními papíry mnozí nezachází ekologicky. Přitom právě balík papírů, krabic, představuje báječnou pobídku k tomu zajít ke kontejneru na papíry, začít třídit a vytrvat celoročně.
    Čtete také: Dobré skutky patří nejen k Vánocům

„Slovo? Úmysl? Myšlenka? Plán? Předsevzetí? Rozhodnutí? Úsilí? Houževnatost? Nikoliv. Čin je všechno – jen čin.“
Georges Clemenceau

  • Nečekejme na předsevzetí, cíl si dejme a především plňme ihned! Pokud něco skutečně chceme, činíme tak, neslibujeme. Když nám na něčem záleží, nemusíme se vymlouvat, slibovat, omlouvat za pochybení, jelikož nepochybíme – protože nám na tom záleží. Slibem (si) dáváme pouze prodloužení, chlácholíme, že to pro nás v budoucnu (možná) důležité bude. Tím, že TEĎ tak (už dávno) nečiníme, vyjadřujeme (někdy nevědomě), že to pro nás TEĎ důležité není a nebylo.

Budoucnost stojí na minulosti a přítomnosti. Nekorespondují-li naše sliby a plány s tím, co TEĎ máme/děláme, pak se budoucnost oproti minulosti a přítomnosti nezmění.

  • Nesyslit – Jednu věc dostaneme/pořídíme, jednu vyhodíme/předáme dál → minimalismus.
  • Udržovat pořádek – Úklid jako forma terapie: vše je v pořádku – jak má – na svém místě.
  • Vychutnávat si vůně – Aromaterapie: nejen vánoční na Vánoce, ale celoročně podle nálady (kupříkladu vůně levandule má harmonizující účinky).
  • Nepřehánět to s alkoholem – Žádný svátek není omluva pro opilost, stále máme sami za sebe zodpovědnost, každý náš čin nás reprezentuje a utváří náš osud. Žijme život vědomě.
  • Buďme na sebe (i sami na sebe) hodní!

„Když to nejde po dobrém, po zlém to ani nezkoušej.“
Lech Przeczek

Víte, jak správně napsat vánoční/novoroční přání? Vyvarujte se nejčastějších pravopisných chyb