Úžasní léčitelé, na které dnes již zapomínáme! Znáte je?

0
3552

Známé a populární jsou vitamíny, zdravá strava, sport, spánek, lékaři, prášky… K silné imunitě a zotavení nám svět ale nabízí i další, v dnešní době bohužel téměř zapomenuté, pomocníky! Pojďme si některé z nich připomenout, jací jsou další úžasní léčitelé…

Zpěv

Dříve se zpívalo velice často. Při smutku, veselí, při nudě, zábavě, v práci… dovoloval-li to aktuální stav, tak i v nemoci. Někdo by mohl namítnout, že šlo o pouhou kulisu, neboť rádia, televize a další “zabavovače” nebyly (nebo málo), ale ve skutečnosti lidé měli ke zpěvu blíže než dnes nehledě na technologie. Zpívání bylo součástí kultury, komunity a součástí zdravé psychické i fyzické stránky jedince.

Zpěv nejen zlepšuje náladu (do krve dostane více oxytocinu, tj. hormonu štěstí), také zpívajícího přirozeně nutí k plnému, hlubokému dýchání, čímž tělo (i mysl) znatelně ozdravuje. Zpěv posiluje také hlasivky – zlepšuje hlas, rozvibruje – rozpohybuje tělo, zlepšuje krevní oběh, aktivitu mozku, paměť, činnost srdce, podporuje sebepoznání, soustředění…

Nutno brát v potaz, že ne všechen zpěv léči, například falešný zpěv druhého, plný negace, pro nás samotné blahodárným lékem nejspíš nebude. Při vlastním zpěvu bychom si však (podle mnohých lékařů a vědců) měli pomoci k lepšímu uzdravení těla, duše a samozřejmě též k prevenci, silnější imunitě.

TIP: Zpívání je pro vás (zatím) příliš tvrdý oříšek? Zkuste si místo samomluvy pozpěvovat (vlastní myšlenky, emoce, vlastní text, mantry, klidně pouhé citoslovce…či text oblíbených písní).

Tanec

Všude slyšíme o sportu nebo o tanci s pravidly. Zapomínáme ale, jaké léčivé účinky má náš vlastní, přirozený tanec. Jak vypadá? Vzpomeňme na tance domorodých kmenů kolem ohně.  Náš vlastní tanec nemá pravidla, nepotřebuje ani vhodnou hudbu, nic není špatně… Spolu se zpěvem jím vyjadřujeme pocity, emoce, objevujeme a odplavujeme mnohdy i hluboko schované bloky. Tanec má podobně blahodárné účinky jako zpěv. Za zmínku stojí určitě zrychlení metabolismu, vyplavení škodlivin, posílení těla a lepší držení, větší pružnost a regenerace fyzická i psychická.

Výhled do přírody

O léčivých účincích přírody netřeba debatovat. Pobyt v přírodě dělá bezkonkurenční zázraky, proto když můžeme, vydejme se do krásného, zdravého prostředí. A když zrovna ven (do dobrého prostředí) nemůžeme? Postarejme se o pěkný výhled, ten totiž taktéž má nemalý vliv na naše zdraví plus kondici. Bylo prokázáno, že mají-li lidé výhled z oken na stromy, rychleji a lépe se uzdravují a lépe se soustředí při práci či studiu!

TIP: Nemáte možnost pěkného výhledu do zeleně? Pořiďte si (například na pracovní stůl) aspoň bonsaj, která potěší nejen na pohled, ale také ve vás probudí pěstitele (a při zastřihování umělce).

Další léčitelé:
slunce, voda, odpočinek, úsměv, duševní síla, nadhled, optimismus, čerstvý vzduch, láska, sebeláska, meditace…

Čtěte také: Terapie tmou, 7 tipů pro relaxaci, Čas jako lékař a učitel, 5 důvodů, proč se pomodlit či meditovat

Benefity těchto (přirozených – přírodních) léčitelů jsou ohromné, jsou bez nežádoucích vedlejších účinků a vezmeme-li je jako prevenci či doplňkovou léčbu přizpůsobenou vlastním potřebám, možnostem (a pravidlům: sluňme se s ochranným faktorem, pijme vodu zdravotně nezávadnou, nezpůsobujme si bolest, nenuťme si nepřiměřenou námahu atd.) jsou bez rizik. Nicméně pamatujme, vykloubené rameno se pravděpodobně samo nenasadí zpět pouhým zpěvem, bacil se neztratí po (ani velice dlouhém) hledění z okna na krásné stromy (i jemu se ten výhled může líbit). Proto vždy zodpovědně zhodnoťme situaci, informujme se, prozkoumejme možnosti.

Jací jsou vaši oblíbení léčitelé?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here