Pohled na štěstí ze tří různých koutů světa!

0
3113

Co je to štěstí? Pamatujete na hlášku z filmu Škola, základ života od Martina Fryče? Teď štěstí nebude jen muška, ale konkrétní pohledy lidí z různých koutů světa. A nebudou to typické země jako Dánsko a Švédsko, o kterých se píše právě v souvislosti s Hygge – pojmem a jakýmsi útulnem, ve kterém jsou lidé šťastní. Půjde o země, do kterých byste to vůbec neřekli.

Vybrali jsme pro vás země, ve kterých je na první pohled buď chladno a prší, nebo v nich pokulhává ekonomika… Ale dost řečí, teď hraje hlavní roli štěstí a 3 státy.

  • Německo

Říkáte si, proč je na seznamu jako první právě tahle západní země? Divili byste se, kolik výrazů pro pocit štěstí v Německu mají. Je to třeba výraz „kino v hlavě“, což je fantazírování a snění během dne. Taková krátká chvilka, kdy je člověk mimo a šťastný.

Pro Němce je také typické, že na sobě hodně dřou a pak teprve mohou být šťastní. Nikdo jejich štěstí neovlivní tak, jako oni sami. Jsou na sebe tak přísní, že nevypnou ani po práci, protože si aktivně plánují svůj volný čas a chvilky na to, aby byli šťastní.

Vedle takhle nasazené laťky ale dělají i věci, které jsou veselé a dětinské. Třeba si vyskočí na stůl nebo kuchyňskou linku a jen tak houpají nohama. Říkají tomu „nechat svou duši ukolébat“. No, není to krásné? Také rádi tráví svůj volný čas na balkonech, kde jen vysedávají a užívají si volno, protože přesně za 36 minut už musí dělat něco jiného.

  • Itálie

Znáte pojem „Dolce far niente“, neboli „sladké nicnedělání“? Tahle dnes už národní idea pochází snad od dob Casanovy. Objevuje se totiž v jeho memoárech. Dnes název najdete i na sociálních sítích.

Italové jsou tímhle pojmem proslulí a dost často si takové nicnedělání vychutnávají. Prostě se oproti Němcům rozhodnou, že nebudou dělat nic. Je to i jakýsi projev trucu proti systému. Italové nezmůžou se společností a tamními pravidly skoro nic, takže si alespoň postaví hlavu a flákají se dost stylově.

Pro představu sedí ve své oblíbené kavárně, na židli, co je právě v chládku a vychutnávají si žár italského odpoledne u několikátého šálku kávy.

Káva… ta neodmyslitelně patří k sladkému životu v Itálii jako zmrzlina, teda gellato. Kdo neochutnal, neví, jak sladký je život Itala.

„Jednej tak, abys byl šťastný, ne aby ses šťastným jen zdál.“
Seneca, římský filozof

  • Anglie

Kdo v Anglii byl, ví, že se tam během jedné dovolené vystřídají klidně všechny roční období. A jak se s tímhle vyrovnat? My bychom byli nabručení, že máme zimní oblečení a je nám vedro. Angličan si tohle ale nepřipouští – raduje se z toho, že právě vysvitlo sluníčko.

Angličané mají hlavně jednu silnou zbraň, a to je čaj o páté. Máte chmury a venku je zrovna ošklivo? Zalezte si s přáteli ke krbu, postavte na čaj a upečte sušenky. Ovšem ani venku neztrácejí naději. Vyrazí za větru na dlouhou procházku, aby se jim vyplavily endorfiny a trochu se protáhli.

I po větrné túře umí být Angličané „jolly“, tedy radostní a veselí. A když už jsou ve svém živlu, rozvášní se satirou a jejich typickým černým humorem.

Kdo zkrátka v životě ztratil štěstí, může ho najít zpět v Atlasu štěstí, v knížce od Helen Russellové. Podtitulkem knihy je 33 mezinárodních návodů, jak dosáhnout štěstí. A my v redakci ji rozhodně doporučujeme. Vykouzlí totiž úsměv na rtu každému, kdo se poslední dobou neumí smát, ztratil nadšení z maličkostí nebo na něj skočila podzimní depka. S Atlasem štěstí se prostě začnete znova radovat.

„Když věci vypadají nejčerněji, je ti štěstí nablízku, nabádajíc tě, aby ses pevně držel, zachoval klid a dobré srdce. Věz, že se vždycky něco přihodí, co rozuzlí celou situaci. Vždy je ze všeho nějaké východisko a statečné srdce je najde!“

Ernest Thompson Seton, spisovatel

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here