Poctivost a laskavost: Vyplatí se být v dnešní době hodný člověk?

3
8310

Je v dnešním světě být hodný a poctivý spíš na škodu? Nebo je to výhra? Poctivost je jednou z vzácných ctností a neoplývá jí mnoho lidí. Být hodný a čestný je věc upřímnosti a dobrého srdce. Čestnost a poctivost jde ruku v ruce s výchovou a svědomím. Že se dnes nenosí nálepka být hodný? Dokažte omyl všem manipulátorům a stůjte si za vzácnou ctností.

poctivost

Myslí si ostatní lidé, že jste tak bezelstně hodní, zlatí až hanba. Jste poctiví, nadmíru tolerantní, s ochotou a radostí děláte práci za ostatní a vaše důvěřivost sahá do nebeských výšin? Popravdě, slyšet o sobě podobné výrazy nejednoho člověka rozesměje, nezainteresované udiví, popisovanou osobu zostudí. Nejen, že takto hodní lidé neexistují, a pokud se takoví zdají být, nechtějí, aby se s nimi zametalo a lidé je pro jejich laskavost využívali.

Jaká je cena za přehnanou laskavost

Příliš hodný člověk se stále omlouvá, usmívá se na své okolí a jeho krédem je: upozadit své já co nejvíc do stínu. Schovává se za úsměv, ustupuje do pozadí a nevěří si. Lidé často vycítí, že takového člověka mohou využít, jelikož netrvá na tom, co chce a co cítí. Přehnaně hodní lidé se musí utvrzovat o tom, že dělají věci správně, postupně však nehledí na vlastní potřeby ale na potřeby ostatních. Cena je příliš vysoká, aby se dala unést celý život. Chcete ji zaplatit?

Zdání neprůbojného a poctivého člověka

Jestliže se opravdu svému okolí jevíte jako neprůbojná a lehce zmanipulovatelná osoba, je na čase s tím něco dělat! Nejen, že vás budou ostatní využívat, ale možná se jednoho dne probudíte, a zjistíte, že jste doposud žili životy těch druhých a ne svůj vlastní. ROZHODNĚ nenabádáme, aby se z vás staly vypočítavé, zákeřné a odměřené bytosti, ale asertivním a poctivým jednáním s uměním prosadit se budete mít v dnešní době mnohem jednodušší život.

Přeje doba hodným?

Měli bychom se zamyslet nad slovem hodný. Vyrostla jsem v rodině, kde bylo zvykem za věci děkovat, o věci slušně žádat a být za ně vděčná. Stále si myslím, že s takovým přístupem se získá hodně a možná, že jsem naivní, ale domnívám se, že by se tak měli chovat všichni. Slovo hodný nevystihuje život beze snů, prosezený v domácím křesle, bez cílů a elánu něco dokázat. Hodní lidé nepostrádají ambice, nejsou nudní, mají své potřeby a sny. Pouze některým hodným lidem však chybí umění prosadit se a víc si dupnout. Vnímají své hodné já jako slabost a s tím je potřeba zatočit.

Vše začíná výchovou

Jelikož se chováme většinou tak, jak nás rodiče vychovali, bude těžké se začít chovat podle požadavků doby. Naučili nás být slušní, možná přehnaně slušní, naučili nás vážit si výše postavených, což je správné. Ale nesmíme tím zadupávat vlastní osobu a své hodnoty. Vstupujete do kanceláře nadřízeného či do kabinetu profesora již se sklopenou hlavou a to jste vůbec nic neprovedli? Jdete se zeptat na pár informací a už vcházíte s přehnanou pokorou? Žaludek se vám svírá a vy nejste schopni jednat racionálně? Pak je tu problém.

Nic není ztraceno

Nenechte slíznout smetanu všem těm prohnaným, lstivým a rychlejším šelmám. I z nevinného beránka může být úspěšný dravý beran s pevnými rohy a sebedůvěrou. Věřte, že pokud hodný člověk začne být více průbojný, nabyde větší sebedůvěry, stane se z něho úspěšný člověk s pevnými morálními základy. Takové lidi by měli chtít zaměstnavatelé! Nechtějte, aby se z vás stali bezcitní manipulátoři, využijte svoji hodnou a poctivou povahu pro vytvoření úspěšného a charizmatického nového já. Můžete být hodní a říct svůj názor, můžete být poctiví a nedržet se v koutě! Být hodný chce hodně odvahy, protože skutečně hodných lidí je dnes pomálu.

Stačí 13 kroků a úspěch vám bude nakloněn

Bojíte se, že vás okolí nebude uznávat? Že nebudete oblíbení? Často si však lidé váží těch, kteří si váží sami sebe!

 

Omluva jen v tom případě, že jste skutečně něco pokazili

Naučte se říkat NE

Stůjte si za svými názory a postoji

Užijte si zasloužený úspěch. Slova jako: to je náhoda, měl jsem štěstí, nejsou na místě

Nechvalte jen proto, abyste se ostatním zalíbili

Stůjte vzpřímeně a zaujměte sebevědomý postoj

Těkání po místnosti naznačuje nedůvěru ve vlastní slova. Podložte je přímým očním kontaktem a vztyčenou hlavou

Výzva? Proč ne! Nestahujte se z boje, ještě než začne

Pomoc je dobrá, ale pokud překrývá vaše povinnosti a potřeby, zamyslete se nad ní

Mějte se rádi

Mluvte pomalu a nahlas

Přijměte kritiku a poučte se z ní

Mějte svůj názor

Nestávejte se obětí cizích životů, zkuste být strůjcem svého vlastního a pamatujte, že být hodný neznamená být hloupý! Pokud jste majitelem vlastnosti jménem poctivost, využijte ji pro svůj prospěch a neberte ji jako handicap.

,,Nic tak neuzavírá duši jako přetvářka. Poctivost nelze dělit na kousky. Buď je, nebo není.“ – Claude Debussy

© Barbora Mikysková

3 KOMENTÁŘE

  1. Přesně, díky za článek! Je to již dávno, co jsem pochopila, že si nemusím hrát na rebelku. Můžu zůstat taková, jaká jsem. To, že druzí lidé vnímají dobrotu jako nevýhodu, je jejich omyl. Ne můj 🙂 Ano, také jsem se musela naučit, jak být “hodná”, ale nenechat si takříkajíc skákat po hlavě. Respektovat druhé, ale zároveň i sama sebe. Ostatně stále se to učím 🙂 Máme na vybranou – buď si stěžovat, jak je život nespravedlivý, a přidat se proto na stranu těch, kteří se o onu nespravedlnost denně zapříčiňují. Nebo v sobě najít sílu žít tak, jak to považujeme za správné. Řeknu Vám – za ten klid duše to tedy stojí!

  2. V dnešní době se nevyplatí být hodný a poctivý. Musíme na sobě hodně makat, abychom se změnili a dělat vše proto, aby doba nezměnila nás.

  3. Děkujeme za krásné reakce! 🙂 Ať je vaše cesta co nejméně kamenitá a můžete být s lehkostí nejlepší verzí sebe sama ♥ Za tým DL Iva P.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here