Maličkosti, které vám na cestách mohou zachránit život! Máte je?

0
2706

Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. Pojďme se podívat na pár tipů, co mít u sebe doma i na cestách dlouhých, krátkých, v zahraničí, v tuzemsku…

Kartička zdravotní pojišťovny + občanský průkaz

Tyto dva doklady bychom měli mít u sebe stále. Ušetří mnoho času, když se prokážeme doklady, než jinými formami (které mohou byt zpochybňovány a dlouho prověřovány). V některých případech se bez občanského průkazu a průkazu pojištěnce dokonce neobejdeme.

Peníze

Směnný obchod u nás ani v mnohých jiných krajinách příliš nefunguje, proto i pro případ prostého akutního hladu/žízně potřebujeme finance (ne všude je něco volně k snědku bez následků).
Asi nejvážnější prekérní situaci představují zdravotní trampoty. I u nich (většinou) peníze hrají roli (i na pohotovosti). Bohužel u nás zatím funguje systém, kdy platíme lékařům tehdy, když jsme nemocní nebo při úrazu. Logicky (a srdečně) správně by byl systém, ve kterém bychom lékařům platili jen tehdy, když bychom byli zdraví – to je lékařova vizitka (a tak to skutečně v některých částech světa funguje). Když bychom byli nemocní nebo zranění (nikoli vlastní volbou), platil by lékař nám nebo nás ošetřil (včetně léků) zdarma (skutečně to tak v některých částech světa funguje). Stejný princip by měl být u všeho – když bychom si koupili auto, které v pořádku jezdí, platili bychom určitou částku prodejci/výrobci. Když by se rozbilo (nikoli naší vinou či naším úmyslem), zaplatil by prodejce/výrobce nám nebo auto opravil zdarma (aby svou “chybu” napravil). Prozatím to nejde, proto u sebe mějme “něco” pro případ nouze.

Seznam alergií a braných léků

Alergici většinou znají zpaměti seznam věcí, na které jsou alergičtí. Avšak mohou nastat situace, kdy ani nejsvědomitější alergik najednou neví, lékař nerozumí, nedoslýchá nebo ještě hůř, alergik to nemůže sdělit. Malá kartička s alergeny a s užívanými léky usnadní lékařům i pacientům nervy, práci i čas. Důležité je sdělení např. užívaných léků na tlak, na cholesterol, na ředění krve, hormonální léky – antikoncepce, prášky na psychické problémy… Taktéž léky nedávno do/brané + prodělané vážné nemoci a obeznámení lékaře s alergiemi, zejména z oblasti léků.

Mini lékárnička

Nezáleží na tom, zda jsme ve stanu, v hotelu, na koleji, doma nebo na cestách, vždy bychom měli mít u sebe (nebo blízko) základní lékárničku. Měly by tam být (nutně) užívané léky + potřeby pro “Shit Happens” situace (“když život na*ere”). Například náplast, živočišné uhlí/Smecta či jiné léky na průjem nebo zácpu, Brufen/Paralen či jiné léky na bolest a horečku, léky na alergii (i pro “nealergiky”, například při bodnutí včelou či nečekané reakci), dezinfekce, mast/gel na popáleniny a štípance, borová voda nebo kapky do očí, pastilky na bolest v krku… Výhodou je také obinadlo, teploměr, nůžky, pinzeta. Na každém z nás je uvážení, co do minilékárničky zařadí. Co považuje za nutné pro sebe nebo své blízké, v jakém prostředí se bude vyskytovat atd. Doma bychom měli mít lékárničku plně vybavenou, na krátké cesty (s lékárnou/pohotovostní v dohlednu) většinou stačí miniatura v podobě pár nejnutnějších léků po jednom – dvou kusech.

Atraktivní možnost představuje lékárnička z většiny přírodní, která uspokojí i “přírodní” populaci. Například místo “klasických” pastilek na bolest v krku můžeme do lékárničky dát (a v případě potřeby cucat) sušený hřebíček, vzít si sůl, smíchat s vodou a vyplachovat ústa, udělat čaj ze šalvěje… Pozor: Ne vše (a ne vždy) může být, stejně jako “klasické léky”, efektivně zastoupeno “pouhou” přírodou.

Znalost terénu + nejdůležitější kontakty

Prostředí přizpůsobíme nejen oděv, ale též vybavení (například výše zmíněnou lékarničku a další praktické věci – do obchodního centra nemusíme mít světlici, do lesa zas slevovou kartičku parfumerie). V případě potřeby je vhodné znát terén aspoň matně, abychom věděli, kde najdeme nejbližší silnici, benzínku, lékárnu, lékaře, obchod s potravinami… Měli bychom také znát nejdůležitější telefonní čísla (v cizině na konzulát, pohotovost, policii, hasiče atd.)

Dobrá nálada + sebeuvědomění

Nejdůležitější ze všeho je dobrá nálada + sebeuvědomění. S tím lze dojít nejdál a nejlépe! Určitá dávka klidu také umí pomoci:

„Má-li problém řešení, nemá smysl si dělat starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou.“
Dalajláma

Doplňující

Voda, svačina (aspoň energy tyčinka), nabíječka na mobil popř. power banka… Kapesník, šátek (multifunkčnost šátku není dodnes dostatečně oceněna, je možné ho použít proti slunci, větru, zimě, na bolavý krk, na obvázání zranění, na zabalení buchet, má-li bílou barvu, tak i v případě konfliktu jako znak vzdání se – míru a když je opravdu zle, tak s ním člověk může beze-strachu vší silou mrsknout o zem).

Co vám na cestách nesmí chybět?

Čtěte také: Terapie pustého ostrova

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here