Zdravé sebevědomí: Cesta k úspěšnému životu

2
2133

Věnujte dostatečný čas oblékání. Dělají šaty člověka? Přinejmenším ovlivňují vaše momentální psychické rozpoložení. To jak vypadáte, nezajímá nikoho tolik, jako právě vás. A když jste spokojeni se svým vzhledem, což tedy zákonitě zahrnuje i pěkné padnoucí oblečení, působíte lépe na lidi kolem sebe. Jednou za čas se proto vyplatí projít si aktuální módní trendy a zkusit jich alespoň pár vkusně začlenit do svého stylu.

Co prozradí vaše chůze? Jeden z nejlepších způsobů, jak poznáte, co si o sobě daný člověk myslí, je prověřit jeho chůzi. Je pomalá a unavená, nebo energická a rozhodná? Sebevědomí lidé chodí rychle. Nechtějí totiž ztrácet svůj drahocenný čas. Zrychlete a sami si budete připadat sebevědoměji. Poučte se třeba z chůze modelek po mole.

Řeč těla sdělí víc než slova. Chůze je jen jedním z mnoha dílků, které musíte složit dohromady, abyste se cítili sebevědomě. Dále musíte zapracovat i na své póze a celkově i řeči těla. Apatické pohyby a hlava stažená mezi ramena jistě nejsou dobrou vizitkou úspěšného člověka. Tito lidé naopak stojí rovně s hlavou vztyčenou a udržují oční kontakt s lidmi okolo. Je na nich znát, že to, co dělají, je baví, a tím na ostatní dělají dobrý dojem.

Reklama na vaše schopnosti. Další dobrý způsob k vylepšení vašeho sebevědomí je poslechnout si dobrý motivační projev. Nemáte ve svém okolí možnost něco takového uskutečnit? Nevadí. Splnit tento bod vám pomůže i obyčejné zrcadlo. Připravte si krátkou řeč, která bude zdůrazňovat vaše schopnosti a odhalovat dílčí cíle, jenž chtete v nejbližší uskutečnit. Odříkejte si ji před zrcadlem vždy, když budete potřebovat posílit sebevědomí.

Rekapitulujte své dosavadní úspěchy. Když se přiliš soustředíte na to, čeho chcete v budoucnosti dosáhnout, váš mozek začne produkovat nesmyslné důvody, proč se vám to nepodaří. Budete si tak připadat zbytečně slabí. Obraťte proto svou mysl na minulost a zamyslete se nad vším, za co všechno můžete být na sebe hrdí. Vzpomeňte si na všechny úspěchy, jedinečné schopnosti, láskyplné vztahy a další pozitivní podněty, které obohacují váš život. Překvapí vás, jak bude tento pomyslný seznam dlouhý, a zároveň je to skvělé povzbuzení k dalším úspěchům.

Nešetřete komplimenty. Pokud už se cítíte dostatečně sebevědomí, pokročte od vychvalování vás samotných k ostatním lidem. Jak je vnímáte se totiž opět zrcadlí ve stavu vašeho sebevědomí. Skrz komplimenty směrem k blízkým si budujete i vztah k sobě. Hledejte proto to nejlepší v každém, kdo projde vaším životem. Pomáhá to i vám.

Sedejte si do předních řad. Všimli jste si celosvětového trendu sedat si do zadní části místností? Určitě ano. Tento zvyk je zřejmý už na základní škole, ale u některých lidí pokračuje až do pokročilého věku a odráží tak nedostatek sebedůvěry. Na příští přednášce, zasedání nebo poradě si zkuste sednout blíže k první řadě. Zbavíte se tak iracionálního strachu, že si vás někdo všimne, a výrazně pomůžete své psychice.

Mluvte nahlas. Když už budete sedět vepředu, nebojte se během diskuze zeptat na to, co vás zajímá, nebo sdělte, co si myslíte vy. Hodně lidí se při takovéto příležitosti vůbec nahlas nevyjadřuje, protože se bojí, že řeknou něco hloupého. Během prezentace vlastního názoru si však budete zároveň cvičit vaše komunikační dovednosti po nesmělém začátku se vypracujete na dobrého řečníka.

Pracujte na svém těle. Fyzický stav ovlivňuje vaši psychiku více, než si dokážete představit. Jestli vaše tělo nevypadá tak, jak byste si přáli, sebevědomí trpí. Najděte si nějaký sport, který vás bude bavit a posilte své tělo. Ještě než začnete pozorovat fyzické výsledky, získáte dobrý pocit, že pracujete na tom, s čím nejste spokojeni. A to, že se vaše tělo začne pomalu měnit k lepšímu, vám dodá další dávku potřebné energie a psychické pohody.

Myslete víc na své okolí. Nevěnujte tolik času přemýšlení o sobě a přemýšlejte o tom, jak se můžete podílet na zlepšení okolního světa. Potom vám nezbyde tolik času na přemýšlení o vlastních neúspěších a zároveň můžete pomoci potřebným. Neztrácejte se ve svých přáních a touhách a zamyslete se nad tím, jak zpříjemnit svět těm, kteří si nemohou dovolit věci, jež my pokládáme za samozřejmost.

I v případě sebevědomí však platí, že nic se nemá přehánět. Je to bezpochyby cesta, po které se musíte vydal míříte-li k úspěchu, ale dávejte si pozor, abyste nepřekročili pomyslnou hranici mezi sebevědomím a namyšleností, či dokonce arogancí. Jestli máte pochybnosti o své hodnotě, vyberte si pár zmíněných tipů a pomalu je začněte aplikovat ve svém životě. Odměna za námahu v podobě vašeho nového sebevědomějšího „já“ bude jistě stát za to.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here