7 předpokladů pro úspěch na volné noze

0
3001

Hit posledních let… práce z domu, kavárny a coworkingu. Prostě práce bez zaměstnavatele ve vaší vlastní režii a na tom, co jste si sami vybrali. Ale uděláte dobře, když odejdete z práce a budete dělat na sebe? Čtěte předpoklady úspěchu a dozvíte se, zda je podnikání správná volba pro vás.

„Co vlastně děláš?“ „Jsem na volný noze…“

Freelanceři a podnikatelé, marketéři a fotografové… jsou jich plné kouty kaváren. Proč se do podnikání lidé pouští? Protože je čím dál víc těch, kteří si uvědomují, že čas je velké bohatství.

Chodit do práce, to znamená trávit většinu čas mimo domov, mimo osobní realizace, koníčky a rodinu. Proto by práce měla být místem a činností, která vás naplňuje a nestresuje každé ráno.

Když si uvědomíte, že jste v práci, která vás vysává, kolektiv deptá a strávený čas je pro vás zbytečný, je potřeba se nad tím zamyslet. Můžete dělat práci pro jiného zaměstnavatele? Nebo bude lepší, když se do toho pustíte na vlastní pěst?

Podnikejte jako profík

Kdo se rozhodl založit si živnostenský list, měl by vzít v potaz i své předpoklady k úspěchu v podnikání. A tady jsou. Nevycucané z prstu, ale přímo z knihy od Roberta Vlacha – Na volné noze[1].

Vybrali jsme pro vás složky úspěchu, které jsou podle autora klíčové a zároveň dosažitelné.

Úspěch = vydržet 2 roky

Vyžaduje to hodně sebekázně, překonávání a trpělivosti, ale vyplatí se to. Alespoň se pokuste. Ne hned bude vaše snaha vynášet to, o čem jste snili.

Ovšem dělat to, co milujete a uživit se alespoň základně, je obrovský úspěch a zvládnuté podnikání. Robert Vlach radí, myslete se na bezpečný start!

Odbornost

Za ni vás klient platí a zároveň ji očekává. Samozřejmě, že se každý učí v průběhu, ale pokud odbornost pokulhává, je čas na vzdělávání.

Také je potřeba si říct, jakou odbornost vaše podnikání vyžaduje. Ptejte se lidí okolo, co od vás očekávají a přemýšlejte, jak takové znalosti a schopnosti získat.

Dobré jméno

Na začátku nemusíte být hned známá osoba, ale rozhodně si nenechte jméno pošpinit. Zkrátka a dobře je potřeba dělat věci tak, abyste byli sami se sebou spokojeni, odvedli tu nejlepší práci a pokud chybujete, uznali problém a příště se zlepšili.

Děláte práci dobře? Pak se vám to vrátí tou správnou šuškandou.

Spolupráce

Pracovat s kolegy ve svém oboru je základ. Občas lidé potřebují pomoct, poradit se či inspirovat od ostatních. Je důležité mít okolo sebe lidi, se kterými můžete diskutovat.

Spokojenost

Jestli se rozhodnete podnikat ve svém oboru, měli byste to dělat jen za předpokladu, že v průběhu budete spokojení. Že všechna pro a proti dávají dohromady spokojenost.

Finanční rezerva

Robert Vlach radí, abyste začínali podnikat z čistého startu a nikde se nezadlužovali, ale každý na to má jiný názor. My radíme, abyste si vše rozvrhli tak, ať vše vychází do plusu.

S tím souvisí i hledání spolehlivých klientů, což zjistíte až v průběhu. A buď je to zkrátka zkušenost, nebo dobrý pracovní vztah.

Je to zkrátka běh na dlouhou trať, ale vyplatí se. A kdo by nechtěl číst hned celou knihu, která má cca 800 stran, může začít našimi kroky a inspirovat se.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here