Půst: Osvobození se od nemocí a zdroj životní energie!

1
2021

Tradiční čínská medicína je stará několik tisíc let a dokáže nás naučit, jak se stát sami sobě lékařem. Správný lékař se vyptává pacienta na zvyky, způsob života, rodinné starosti. Taktéž sleduje držení těla, dýchání a mnoho dalších ukazatelů dobrého zdraví. I vy můžete být sami sobě lékařem. Stačí poznat základní zákony lidského těla a pokusit se porozumět jednoduchým procesům, které v něm probíhají. Mnoho odborníků na zdravou výživu vám poví, co všechno jíst, abyste byli plni energie. Někdy není na škodu obrátit svět vzhůru nohama a třeba prozkoumat, co a kdy nejíst, abyste se cítili šťastní, odpočatí a plni života. Vyzkoušejte třeba půst.hunger-413685_1920

Není rok jako rok aneb řídíme se biologickými hodinami

Náš biologický rok se mírně liší od toho kalendářního. Z pohledu tradiční čínské medicíny se dovíme o spojení mezi vnitřními orgány, duševním rozpoložením a ročním obdobím. Na základě této teorie můžeme stanovit tzv. biologický rok, který ovlivňuje ozdravné procesy v našem těle. Kritická období jsou jaro a podzim, kdy je naše imunita ohrožena více než kdy jindy. Tato doba je odjakživa spojena s držením půstu, očistnými kůrami a pročišťujícími procedurami.

Co je to vlastně ten půst?

Pokud bychom zabrousili do historie podstaty slova půst, zjistili bychom, že je úzce spjato s významem regenerace. V případě ozdravného půstu se tělo pročišťuje, detoxikuje a vyplavuje škodlivé látky. Pokud se rozhodnete pro půst dlouhodobějšího charakteru, budete muset přečkat první fázi detoxikace, která není nijak příjemná. Odměnou vám však bude zdravější tělo, absence nemocí a zvýšená imunita (dlouhodobý půst je vždy lepší zkonzultovat s vaším lékařem).

Lidský organismus je nejchytřejší počítač světa. Je naprogramovaný tak, aby vždy vylučoval to, co mu škodí a způsobuje bolesti. Pokud se rozhodnete nepřijímat stravu, tělo začne spalovat zásoby a započnou vnitřní procesy pro tvorbu energie. Vaše tělo pak jednoduše spálí vše, co najde, a začne tím, co nejméně potřebuje.

Chci začít a to teď hned!

Pokud jste se rozhodli půst vyzkoušet, určitě je nejlepší začít pozvolna. Rozhodně se nevrhejte ze dne na den do úplné hladovky. I když lze na internetu najít mnoho návodů a informací ohledně různých druhů půstů, nejdříve si jej ověřte u dalších zdrojů. Vyberte si jeden, který je vám nejbližší, a pomalu jej začleňte do svého života.

Jak se na půst připravit?

Držet půst a začlenit jej pravidelně do našeho kalendáře je velké rozhodnutí a je dobré se na něj patřičně připravit. Aby byl půst zdravý, musí proběhnout správně. Máme zájem tělo ozdravit, ne jej zhuntovat a vyždímat z posledních kousků energie. Cílem půstu je zaplavené tělo pročistit, posílit a nastartovat do dalších dnů.

Pro začátek je dobré zvolit pro půst jednodenní, kdy není potřeba žádných velkých příprav. Večer před půstem již jezte jednodušší potraviny (např. ovoce), poslední jídlo jezte nejpozději v 17 hod.. Pro držení půstu zvolte den v týdnu tak, abyste neměli žádnou namáhavou, nedejbože stresovou práci. Duševní zdraví s tím tělesným souvisí více, než si někteří dokážeme představit. Pokud držíte půst tělesný, určitě si dopřejte také odpočinkový den a relaxujte.

Dopřejte půst nejen svému tělu ale i mysli

V dnešní rychlé době je tělo zaplaveno nejenom spoustou nezdravého jídla, ale také nezdravými myšlenkami. Tok informací a rychlost, kterou k nám informace přicházejí, se nedá dlouhodobě zvládat. Stres, deprese či mírné psychické poruchy se projevují téměř u každého z nás.

Zkuste si vybrat jeden den v měsíci a odstřihněte se od všech příchozích informací . Udělejte si čas pro sebe, dejte vědět předem své rodině a známým, že nebudete celý den dostupní a věnujte se duševní očistě. Nekomunikujte s lidmi, buďte jen sami se sebou. Pokud řešíte nějakou zásadní otázku ve vašem životě, a nepodaří se vám úplně odprostit od myšlenek na ni, zapisujte si vaše úvahy do deníku. Zajděte si na procházku a obklopte se přírodou. Zpomalte, neřešte problémy z práce, ani komplikované rodinné vztahy. Tento kouzelný den nemáte žádné povinnosti a opravdu zde není nic, co by nepočkalo do zítřka.

Půst jako ozdravná kúra je praktikován lidstvem od nepaměti. Z moderního života se však již tradiční držení půstu pomalu vytrácí. Pokud vás často trápí snížená imunita, jste stále nemocní a cítíte se unavení, určitě je čas zamyslet se nad způsobem života a odhodlat se ke změně. Půst dokáže zázraky, vyléčit nemoc i posílit duši. A co víc, je úplně zadarmo.

ⓒ Gabriela Otteová

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here