Gleneagles Hotel: Luxus a tradice skotského stylu

0
1374

Kdo si chce z dovolené či prázdnin přivézt opravdu „luxusní“ zážitky, nemusí nutně cestovat do vzdálených exotických zemí. Nejen mohutné palmy, bílý písek na osamělé pláži a šumící azurové moře umí vykouzlit úžasnou atmosféru. Jedním z míst, kde lze také strávit dovolenou snů, je bezpochyby skotský Gleneagles Hotel.

„Palác v Glen“, jak se tomuto objektu také přezdívá, je skutečnou lahůdkou pro ty, kteří se nespokojí s obyčejným ubytováním a celodenním nicneděláním. Naopak, Gleneagles nabízí aktivně strávené dny volna v luxusním prostředí hotelu a nádherné skotské krajině.

Hotel se nachází asi hodinu jízdy od Edinburghu, mezi městy Perth a Stirling. Rozhodně není žádným nováčkem mezi hotelovými resorty; v roce 2004 uběhlo totiž už osmdesát let od jeho založení firmou Caledonian Railway Company. Byl navržen ve stylu francouzských chateau, okolí hotelu je inspirováno slavným zahradním architektem Lancelotem „Capability“ Brownem. Není také překvapením, že se hotel může pyšnit jedněmi z nejlepších golfových hřišť na světě. Vždyť jaké jiné místo je vhodnější pro oddávání se „královské hře“ než její domovina?

Do roku 1982 se brány hotelu otevíraly pro návštěvníky jen v letních měsících, v průběhu 80. let ale prošel Gleneagles celkovou rekonstrukcí a stal se tak přepychovou destinací po celý rok.  Gleneagles Hotel každoročně dostává nejrůznější ocenění v oblasti hotelnictví a samozřejmě si drží i svůj pětihvězdičkový standard. K podtržení kvalit stojí také za zmínku, že hotel hostil v roce 2005 mezinárodní zasedání organizace G8.

V době jeho založení se mluvilo o „osmém divu světa“ nebo také „Riviéře v horách“, s trochou nadsázky nemůžeme než souhlasit. Co se týče hotelu samotného, hosté si vybírají 250 nadstandardních pokojů a 16 speciálně upravených suitů, velkou předností je i nabídka 11 bezbariérových pokojů. Místnosti jsou zařízeny v tlumených barvách a architekt nezapomněl ani na ty, kteří si potrpí na prostornou koupelnu. No, a zmiňovat standardy typu TV na pokojích nebo internetu se k takto honosnému sídlu snad ani nehodí.

Další plus je výběr surovin pro hotelové restaurace a bary. Gleneagles maximálně využívá zdrojů z okolního prostředí, zajištěna je tak stoprocentní čerstvost a současně podpora místních farmářů. Klienti tak mohou ochutnat domácí koláčky, smetanu, vejce, místní ryby, zvěřinu a mnoho dalších jídel. Hotel je také proslulý vlastní nabídkou výborných vín ze svých čtyř sklepů.

Jak již bylo řečeno, do Gleneagles míří především milovníci golfu, kteří si zde mohou zahrát na čtyřech mistrovských hřištích – King´s Course, Queen´s Course, devítijamkovém Wee Course a také mimořádném PGA Centenary Course. Poslední ze zmiňovaných je opravdu výjimečné – známý golfista Jack Nicklaus jej zbudoval pro čtyřicátý Ryder Cup v roce 2014 a je to také největší hřiště ve Skotsku. Sám Nicklaus se poklonil zdejší krajině, když řekl: „ Nejkrásnější kus země, na kterém jsem měl tu čest pracovat.“

Pokud vyznavači golfu nelpí na svých vlastních prověřených holích, mohou si veškerou výstroj a výzbroj buď zapůjčit, anebo také koupit na místě, což rozhodně přijde vhod. Při golfovém turnaji jsou hráčům k dispozici také caddies a jak tvrdí Gleneagles Hotel na svých internetových stránkách: „Mít zkušeného caddiho, je jako mít v bagu o jednu hůl navíc!“ Jednoduše je Gleneagles synonymem pro golf; ale zkrátka nepřijdou ani zarputilí „nehráči“. Hotel nabízí mnoho dalších aktivit pro všechny věkové kategorie i nátury a je téměř nemožné si nevybrat. Téměř nutností je poznat krásy typické skotské přírody, která Gleneagles Hotel obklopuje. Jednou z nejjednodušších možností je zkrátka sbalit si batoh a vydat se na výlet pěšky,nebo na kole do nedalekých historických vesniček.

Pokud je Gleneagles synonymem pro golf, pak vyloženě představuje „ráj na zemi“ i pro další charakteristicky britskou aktivitu  – jezdectví, a to jakékoliv úrovně. Zdejší jezdecké centrum, mimochodem jedno z nejúspěšnějších na celém světě, poskytuje lekce jízd na koních pro začátečníky i pokročilé, ti zkušenější se mohou vydat na volnou vyjížďku po kraji. Gleneagleské jezdecké škole patří stáje s dvaceti koňmi, které si mohou návštěvníci prohlédnout, dvě kryté haly a oplocenou cvičnou jízdárnu.

Ale stále se pohybujeme v oblastech řekněme běžných, i když v prostředí nanejvýš pohlcujícím. Zato takové sokolnictví, patřící mezi další aktivity zajišťované hotelem, to je teprve zábava, kterou stojí za to vyzkoušet si doslova „na vlastní kůži“. Tento aristokratický sport má ve Skotsku dlouhou tradici, stejně jako golf a jezdectví, a tak není divu, že i on patří k nabídce Gleneagles Hotelu. Na své si přijdou i rodilí lovci. V jezerech a řece Tay je možné si zarybařit, ostatní mohou navštívit Gleneagleskou školu střelby, která má ve Skotsku velmi dobré jméno. Po náročném dni na golfovém hřišti nebo v jízdárně si jistě všichni rádi odpočinou. O to se postarají ruce expertů ve zdejších lázních. Gleneagles Hotel patří totiž k takzvaným Leading Spa – hotely s nejlepšími lázeňskými službami. Těmi jsou masáže, kosmetická ošetření pro ženy i muže, zábaly, aromaterapie a mnoho dalšího. Každý si rád přiveze z dovolené nějakou tu maličkost. I na to pracovníci Gleneagles mysleli, a proto si na internetu mohou zákazníci koupit vysoce kvalitní produkty (především spojené s golfem a ostatními sporty zde provozovanými), oblečení, dárkové předměty a doplňky s logem Gleneagles Hotel.

Co  závěrem? Jeden z nejluxusnějších hotelů nepůsobí nesmyslně okázale; vychází z filozofie tradičního magicky podmanivého skotského života a tyto tradice dál rozvíjí a udržuje. V hotelu jako by se zastavil čas, ovšem ne na úkor kvality poskytovaných služeb. Zde si opravdu každý může splnit svůj ryze „britský sen“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here