Najděte svůj terč aneb od vize krok po kroku!

0
2419
Palivo úspěchu… První krok k úspěchu… Podle úspěšných je vším… Ano, správně, řeč bude o vizi a snech. Všichni víme, jak jsou důležité. Ale věnujeme dostatek času a myšlenek jejich nejjemnějším detailům?

Chceme postavit překrásný dům. Rezidenci našich snů. Tady a zde jsme se naučili správný postoj k penězům, předpokládejme tedy, že finance nejsou překážkou a my můžeme ihned začít s výstavbou. Čím začneme? Necháme sestavit střechu a pak ji nasadit na dům? Nebo raději postavíme celý dům a poté najdeme pozemek s úchvatným výhledem? Chceme přece bydlet rychle, tak pojďme postavit dům a základy zbudujeme později. Dávají tyto věty smysl? Že ne? Proč se tedy přesně takto někdy chováme k úspěchu?

Masy lidí tvrdí, že mít sen není důležité, že je to zbytečná omáčka úspěchu. Smějí se slovům úspěšných, přitom chtějí jejich výsledky. Zřejmě proto se tolik lidí diví, že 4% úspěšných vydělávají 96% všech peněz. Chtějí mít krásný dům dříve, než odebrali první lopatu zeminy. Nejlépe co nejrychleji. A to i přesto, že každý moudrý a úspěšný člověk učí opak. Vede nás, jak postavit velkolepý dům, ovšem na bytelných pevných základech. Když úspěšní lidé mluví o úspěchu, jejich slova mají nevyčíslitelnou hodnotu. Pročtěte si všechny články v sekci „Svět úspěšných“, studujte „Citáty“ a garantujeme vám, že nenajdete skutečně úspěšného člověka, který by hlásal, že propracovaný sen je nepotřebnou omáčkou.

No dobře, ale jak propracovat svůj sen? Co to ve skutečnosti znamená? Jak to mám dokázat? Vrátíme se k našemu domu. Jak se stane, že najednou někde stojí dům? Co bylo na samotném začátku? Byly to betonové základy? Díra v zemi? Koupě pozemku? Jeho výběr? Kdepak. Vše začalo jedinou myšlenkou. Vnitřní inspirací. Vizí. Její tvůrce ji formuloval, přetvářel a zdokonaloval, než dostala zcela ostrý obraz, jasné obrysy, reálnou tvář. Poté přichází na řadu plán akce – stavební plány. Rozvrhnout kudy povedou inženýrské sítě, zajistit dodavatele na jednotlivé materiály a stavební práce. Je to proces předávání myšlenek „na papír“. Teprve po dokonale zpracované dokumentaci najíždí první bagr. Teprve až je vše pečlivě rozvrženo a zváženo, začínají stavební práce – pronásledování našeho snu.

Asi bychom neradi v půlce stavby zjistili, že stavíme na močálu. Proto je tak nezbytně nutné mít vše promyšlené dříve, než se uskuteční první práce. Taky vás někdy překvapilo, jak dlouho trvají práce na základech nějaké velké budovy a pak najednou vyroste do výšky několika metrů i desítek metrů, jakoby přes noc. A není to copak pro nás cenná lekce? Když stojí za to strávit naprosto dominantní část času na tvoření, plánování celé stavby a budování základů, nestojí snad za totéž i naše sny? Naše sny jsou tím nejhodnotnějším, co nosíme ve svém srdci, protože utvářejí nás samotné. Ne naše okolí, ne různé situace. To naše sny vybrušují náš charakter. Udávají směr, kým se staneme.

A protože jsme nebyli líní trávit čas nad tvorbou pevných základů, nemusíme se obávat, že úspěch splaskne jako hrstka postavených karet. Udělali jsme to, co většina není ochotna dělat, protože chtějí všechno hned. Instantně, jako polévku. Ale úspěch není polévka z pytlíku. Ke stabilnímu úspěchu musí člověk dorůst, získat charakter člověka hodného úspěchu. K tomu je potřeba práce na základech, na své vizi, udělat si kompletně jasno v tom, co od sebe a života očekáváme a chceme. Když víme proč, cesta jak se vždy objeví. Nesoustřeďme se na „jak“, hledejme odpovědi na „proč“. Proč chci toto? Proč je pro mě toto důležité?

Jak můžeme střílet do terče, když nevíme kde se nachází? Střílíme kolem sebe, ale nikdy netrefíme, nikam jsme totiž žádný terč neumístili. Když nevíme co přesně chceme, nemůžeme to nikdy najít. Neustále to „něco“ neurčitého hledáme a prožíváme nekonečné zklamání. Pokud nemáme jasno, co chceme, zaručeně dostaneme co nechceme. Udělejme si pořádek ve své vizi, nechme se pohltit září svého snu. Když to uděláme, když se v duchu budeme často procházet svým domem (jakýmkoliv svým snem), bude nám pak stačit letmá vzpomínka, která stimuluje veškeré energie našeho těla k doslova nadlidským výkonům. Objevme v sobě sílu našich snů a na vlastní kůži pocítíme, proč jim úspěšní přezdívají palivo úspěchu!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here