Města budoucnosti: TOP10 Asie

0
4042

Asijský region je unikátní nejen rapidním růstem, ale hlavně překážkami a výzvami, které jim na cestě tak rychlého rozvoje stojí. O to zajímavější je srovnání s oblastí Pacifiku, tedy Austrálií a Novým Zélandem.

Asi každého jako první napadne transformující se Čína, která má hned dvě megapole mezi třemi největšími městy světa a během několika let bude mít přes stovku měst větších než jeden milion obyvatel. Absolutně největší město světa je však japonské Tokyo, země s dlouholetou tradicí v inovacích a technologiích se spíše než na růst soustředí na přitahování talentů, mozků a podnikatelů. Mezi dvěma velmocemi v mnoha ohledech vítězí do nedávna podceňovaná ale ambiciózní Jižní Korea. Na jihu regionu pak asijské kultuře kontrastují města okolo Pacifiku, města ryze západního střihu. Seoul

1. Soul
Vítězství jihokorejského Soulu nemůže být překvapením, domov technologických gigantů jako například Samsungu a prestižních asijských univerzit se snaží o inovace zlepšující kvalitu života na všech frontách. Město již dávno vyřešilo problémy se znečištěním a nyní klade důraz na občanskou iniciativu a komunikaci, nejenže aktivně sbírá a vyhodnocuje podněty (kterých zpracovalo už přes pět milionů), ale také zprostředkovává tisíce zdrojů veřejných dat veřejnosti.

Stále za experiment považované Songdo, o kterém jsme psali již dříve, usiluje o statut nejchytřejšího a nejekologičtějšího města budoucnosti. Vize moderní ubranizace je budována v blízkosti letiště a mělo by ubytovat okolo dvou milionů lidí. A vize je to vskutku odvážná – přes 40% plochy města pouze zeleň, budovy splňující a překonávající kritéria ekologičnosti, všudypřítomný vysokorychlostní internet a také nejnovější senzory, podzemní systém pro sběr a recyklaci odpadu… tento projekt rozhodně stojí za pozornost.

Singapore

2. Singapur
Transformace ostrovního státu během několika dekád v jednu z nejprogresivnějších zemí světa je fascinující. Čisté, organizované a technologicky vyspělé město nabízí skvělou veřejnou dopravu a důraz na ekologii, ve které patří mezi celosvětové vzory. Stejně tak je příkladem, jak aktivní spolupráce s veřejností může efektivně řešit nové výzvy a současně zvyšovat ekonomickou výkonnost  – Singapur byl do nedávna závislý na zdroji pitné vody z Malajsie, město vypsalo veřejnou soutěž hledající inovativní nápady k vytvoření soběstačnosti. Nyní ve městě působí stovka společností s obratem 370 milionů dolarů, které transformují deštnou vodu v pitnou. A o nové technologie je zájem i v zahraničí, export těchto technologií dosáhl již sedmi miliard dolarů.

Tokyo

3. Tokyo
Japonská megapole a největší město světa chce jít se svou velmi podrobnou agendou 2020 příkladem v obnovitelnosti zdrojů, budování zeleně a parků, aktivního zapojení veřejnosti do správy města i podpory mládeže a seniorů. Stejně tak si je Tokyo vědomo nutnosti přitahovat vzdělané inovátory a akademiky pro podporu inovací a podnikání, obzvlášť s ohledem na japonský trend snižující se populace je tento aspekt opravdovou výzvou.

4. Hong Kong
Jedna z největších světových kolébek inovací se soustředí zejména na automobilový průmysl, informační a nano- technologie, logistiku a textil. Od roku 2000, kdy Hong Kong poprvé představil své klíčové obory, aktivně přispěl k vytvoření projektů výzkumu a vývoje o hodnotě tří miliard dolarů. Vzhledem k vysokému počtu obyvatel na relativně malou plochu města musel Hong Kong řešit mobilitu obyvatel podporou veřejné a nemotorizované dopravy. Již od roku 1997 používají obyvatelé města jednotnou elektronickou kartu Octopus jak pro veřejné, tak i obchodní transakce.

5. Auckland
Nyní z východní Asie do Pacifiku, Auckland je prvním městem Austrálie a Nového Zélandu na seznamu. Mezi dalšími z TOP10 jsou i Sydney, Melbourne a Perth. Auckland se 1 600 kilometry pláží a příjemným klimatem často patří mezi nejlepší města pro život z pohledu životního stylu, to podporuje i nízká nerovnost ve společnosti a minimální kriminalita. Nedávno Auckland podepsal smlouvu s Microsoftem a stal se jedním z vybraných partnerů v programu CityNext, který má za cíl vývoj a implementaci technologií pro podporu rozvoje města na cestě za vyšší kvalitou mobility, ekologičnosti a urbanizace.

Zbývající asijská města druhé poloviny žebříčku jsou japonské metropole Osaka a Kóbe. Osaka nedávno představila projekt inteligentního bydlení, který využívá technologie na měření a snižovaní spotřeby energie. Výsledky vypadají slibně, domy vybavené technologií HEMS mají o 88% nižší spotřebu klasických zdrojů energie, cílem je však nasazení solárních panelů a dosažení 100% obnovitelnosti. Kóbe pracuje na podobném programu energetické soběstačnosti budov.

Jak asijský region, tak i okolí Pacifiku usiluje o přední příčky nejlepších a nejchytřejších měst budoucnosti a jazýček na vahách se pomalu, ale jistě překlápí směrem k tomuto regionu. A kde vidíte budoucnost vy?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here