Michelle Obama: Právem první dáma

0
4070

Když se zeptáte zatím jediné afroamerické první dámy v dějinách USA na otázku, jak by sama sebe popsala, neváhá odpovědět, že je v první řadě matkou svých dvou dcer. Ačkoliv vystavena obrovskému tlaku veřejnosti, stresu a nebezpečí, tato žena je důkazem síly a fantastické oddanosti druhým – nejen svému manželovi, ale i těm slabším.

Nedávno po internetu koloval dechberoucí příběh, ve kterém figurovala právě Michelle Obama a její manžel, 44. prezident USA Barack Obama. Šlo o příhodu z jedné útulné restaurace, kde si tento pár v klidu vychutnával večeři, když se u jejich stolu najednou objevil majitel restaurace a poprosil Michelle a její ochranku o rozhovor v soukromí. Když se po pár minutách vrátila, zvědavý prezident se své ženy zeptal, co tak důležitého majitel restaurace chtěl. Michelle mu odpověděla, že když byla teenager, byl do ní tento muž strašně zamilovaný. Obama pak řekl: “Kdyby sis ho vzala, mohla jsi mít tuhle krásnou restauraci.” Na což odpověděla: “Ne. Kdybych si ho vzala, byl by právě on nyní prezidentem.” Příběh je údajně smyšlený a inspirovaný historkami ze života jiných prezidentských párů, ale i tak hezky přibližuje, proč je nynější první dáma nejmocnější země světa tak inspirativní.

„Ať pocházíte odkudkoliv, jen vaše vlastní sebevědomí a odvaha určí váš úspěch.“

Michelle LaVaughn Robinson Obama se narodila 17. ledna 1964 v Chicagu v Illinois do rodiny zaměstnance městských vodáren a ženy v domácnosti. Už jako malá holčička byla velmi talentovaná, a tak ji rodiče přihlásili na výběrovou školu. V roce 1985 ukončila bakalářské studium na Princetonu v oboru sociologie, vedlejší obor afroamerická studia, a v roce 1988 získala na Harvard University titul doktorky práv (kromě Hillary a Laury Bush žádná jiná první dáma postgraduální diplom nezískala). Už během studia na Harvardu se účastnila politických demonstrací na podporu zaměstnanosti profesorů, kteří byli příslušníky menšin a touha měnit svět k lepšímu ji neopustila ani v následujících letech.

Když v roce 1989 v právnické firmě Sidley Austin potkala Baracka Obamu, byla to láska na první pohled. Tenkrát měla na mladého stážistu  dohlížet a byla hodně skeptická. Jenže Barack byl na svůj věk charismatický a bystrý, to jí zřejmě imponovalo. Po třech letech se vzali a již tenkrát Barack své lásce nesliboval bohatství a přepych, ale velice zajímavý život. Svého slibu dostál a nutno říct, že velikou zásluhu na tom měla právě Michelle, která ho plně podporovala při kandidatuře do senátu i při prezidentských volbách. Po prvních vítězných volbách ve svém projevu uvedl: „A nestál bych zde dnes večer bez pevné podpory člověka, který je mým nejlepším přítelem již 16 let.. Skály naší rodiny, lásky mého života, příští americké první dámy, Michelle Obama.“

Díky jejím úžasným emotivním projevům si ji zamiloval celý národ. Málokterá manželka prezidenta se takto veřejně vyjadřovala o palčivých problémech, které národ sužují. Mnozí ji srovnávají s Jackie Kennedy, ale Michelle má daleko silnější názory. Možná právě proto se kolem ní něco stále děje a její činnosti v sociální sféře neberou konce – podporuje rodiny vojáků, pomáhá chudým ženám najít uplatnění, snaží se o zlepšení kvality stravování dětí a propaguje výuku umění, aby se děti mohly plně rozvíjet i po umělecké stránce.

„Lidé, které díky své práci potkávám, mě každodenně inspirují. Každý den se díky nim cítím hrdá, každý den mi připomínají, jakým požehnáním je život v této skvělé zemi. Být jejich první dámou je velká pocta a privilegium.“

Jejím každodenním programem tedy není jenom podpora prezidenta, ale také pomoc druhým. A i když se může zdát, že jí úspěch díky manželovi spadl do klína, jsou za tím léta její usilovné dřiny a disciplíny – stejně jako u všech uznávaných a oceňovaných osobností této dynamické doby. Inspirujte se!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here