Ingvar Kamprad: Přestaňte žít v Ažlandu

3
2862

“Tolikrát jsem slyšel, že to nedokážu, že už jen kvůli tomu NE jsem se rozhodl to dokázat.” Řekl, dnes už 87 letý Ingvar Kamprad, zakladatel nábytkářského impéria IKEA v hodnotě 48,9 miliard  dolarů.

Ingvar Kamprad

Kamprad se narodil 30.3.1926 na chudé venkovské farmě Elmtaryd ve Švédsku. Přesto mu tyto, ne moc idylické podmínky,  nebránily v jeho podnikatelském duchu. Už od mládí chtěl stát na svých vlastních nohou a být sám sobě pánem. Proto se jako mladý rozhodl prodávat ve svém okolí téměř cokoli, jen aby si něco přivydělal. Začínal prodejem zápalek, potom ryb, vánočních ozdob, semen pro farmáře a dokonce i psacích potřeb. Bavil ho pocit z uzavřeného obchodu a vydělání peněz.

“Já jsem bohatý jen proto, že nežiji v Ažlandu.” Ingvar Kamprad

Když v 17 letech dostal od svého otce finanční odměnu za studia, na nic nečekal a vložil tyto peníze i se svými úsporami do začátku podnikání, založil společnost IKEA. Zažeňte asociaci s nadnárodním řetězcem, nejprve se věnovali prodeji levného rychloobrátkového zboží jako tužky nebo pera, hodinky či dokonce dámské punčocháče. Až později, s vetším ziskem, se vrhli na nábytek. Ale ne ledajaký. Otázka, s čím se odlišit od konkurence, dlouho zakladateli ležela v hlavě. Až přišel na skládací nábytek, samozřejmě s nízkou cenou.

A proč zrovna název IKEA? Kamprad, podobně jako řada dalších úspěšných, trpí dyslexií. Takže zpamatovat si a správně napsat název firmy mu dělalo takový problém, že se rozhodl použít složeninu ze začátečních písmen I (Ingvar), K (Kamprad), E (Elmtaryd, rodná farma), A (Agunnary, vesnice odkud pocházel).

“Nespokojený člověk by měl rychle najít sílu říct: Už mám dost výmluv, lží a slibů. A měl by se podívat  při tom do zrcadla a přiznat: jsi jediný, kdo to může změnit.” Ingvar Kamprad

Myšlenka, prodávat co nejlevnější nábytek a doplňky, není jen dobrý marketingový tah, sám zakladatel je velký šetřílek. A proto se rozhodl jít cestou jemu vlastní. Jen pro příklad, jezdí už 15 let ve svém starém Volvu 240, na otázku, proč si nekoupí nové odpovídá: “Proč? Ještě jezdí.” Létá ekonomickou třídou. Obchody IKEA mají minimální počet zaměstanců a navíc je nabádá k tomu, aby na papír vždy psali z obou stran. Sám se chodí stravovat do levných restaurací IKEA. Možná i díky tomuto šetření se dostal na 5. místo nejbohatšího člověka na zemi.

Řetězec ročně navštíví 90 milionů lidí a roční obrat je 22 miliard eur. Celkem dobré na člověka, co se narodil v daleké farmě, trpěl dyslexií a neměl téměř žádné předpoklady pro úspěch, alespoň dle ostatních. Co říkáte na vnitřní sílu Ingvara Kamprada?

3 KOMENTÁŘE

  1. Říká se, že se má člověk obklopovat inspirativními lidmi… těmi, kterým se podařilo něco, co bychom si přáli i my, nebo kteří mají takové vlastnosti, po kterých toužíme i my. A nezávidět, ale nechat se inspirovat 🙂
    A úsměvné je, že ještě než jsem četla tento článek, tak jsem svůj projekt na rok 2014 u sebe na blogu nazvala Absurdistán 🙂 Absurdní svět, ve kterém žijeme, a proto pořád nadáváme. Ale vyjít z něj můžeme my sami 🙂

  2. Není zač. Já zase DĚKUJI za to, když se dozvím, že článek pomohl jiným najít sílu jít dál. Přeji hodně úspěchů 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here