Numizmatický poklad: Poznejte nejhodnotnější zlatou minci světa

0
2749

Zlato je odpradávna symbolem bohatství – jeho cena během staletí kolísala jen minimálně, a tak se stalo vhodným drahým kovem pro oběživo. Která zlatá mince je ze všech na světě nejhodnotnější? Pochází z Ameriky a je jí 87 let.

Foto: National Gallery of Art, Wikimedia Commons

Historické zlaté mince přitahují sběratele

V dřívějších dobách se mince vyráběly ze zlata a stříbra, dnes se naproti tomu používají slitiny, ocel, nikl, měď a další kovy bez výraznější hodnoty. Nominální cenu mincí v oběhu zaštiťuje stát, jejich materiálová hodnota je v současnosti (na rozdíl od dob minulých) prakticky nulová. U historických zlatých mincí, které obdivují numizmatici, je tomu však jinak. Jejich hodnotu určuje nejen samotné zlato, ale zejména umělecké provedení, vzácnost a stav sběratelského úlovku. Která zlatá mince si ve světě vydobyla numizmatické prvenství?

Nejhodnotnější zlatá mince světa: Double Eagle z roku 1933

Zlatá dvacetidolarovka Double Eagle byla vyražena roku 1933 ve Spojených státech. O její vzácnost se zasloužil tehdejší prezident Franklin Delano Roosevelt, který se vzhledem k nadcházející hospodářské krizi rozhodl zlaté mince stáhnout z mincoven i oběhu a roztavit. Zlato pak bylo uloženo v pevnosti Fort Knox. Tomuto nařízení uniklo jen 13 kusů dvacetidolarovek, které se tak doslova přes noc staly raritou.

Před stažením a roztavením mincí existovalo na půl milionu kusů dvacetidolarovek Double Eagle. Bez tehdejšího nařízení by se zachovalo mnohem více mincí, což by ovlivnilo i jejich sběratelskou hodnotu. Následkem prezidentského rozhodnutí však cena prudce narostla. V roce 2002 se Double Eagle vydražil za rekordních 7 590 020 dolarů (dnes cca 166 500 000 Kč).

Symbol americké svobody a síly

Své jméno získal Double Eagle (dvojitý orel) podle nominální ceny představující dřívější dvojnásobnou hodnotu použitého zlata. Motiv na minci zobrazuje znázornění síly (letící orel) a sebevědomou personifikaci svobody, oboje zalité slunečními paprsky. Vytvořil jej americký sochař Augustus Saint-Gaudens.

Foto: National Gallery of Art, Wikimedia Commons

Double Eagle jste mohli vidět na vlastní oči i v České republice. V roce 2012 byla tato zlatá mince na 48 hodin vystavena v Národním muzeu. O výstavu byl nevídaný zájem mezi sběrateli i laickou veřejností. Navíc se jednalo o první americký předmět zapůjčený Národním muzeem americké historie za účelem jeho vystavení v Evropě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here