Hong Dong: Nejdražší pes na světě

0
5739

Pes, nejlepší přítel člověka, říká se. Máte-li doma nějakého toho čistokrevného zvířecího miláčka, tak jistě víte, že pořízení takového chlupatého kamaráda není zrovna levnou kratochvílí. Ovšem víte, jaké domácí mazlíčky si pořizují ti skutečně movití? Seznamte se s nejdražším psem na světě Hong Dongem.worlds-most-expensive-dog

Zavítat musíme až do daleké Číny

Roztomilý chlupáč se správně jmenuje Hong Dong. Což česky znamená něco jako „Velký šplouch“. Chtěli byste takhle na svého psa volat v parku? Respekt budící pejsek je tibetská doga. Jedná se o jedno z nejstarších plemen vůbec, známé je už čtyři tisícovky let. Pochází, jak už napovídá také jméno, z Tibetu, kde se původně využíval coby strážní pes. Také jde o rasu, která patří k těm největším. Dospělý pes může vážit až k osmdesáti kilogramům. Svou povahou jsou to stále naprosto ideální ochránci. Což ostatně při jejich mohutném vzrůstu není tak s podivem, tohoto chlupáče by chtěl jen málokdo potkat ve špatné náladě.

„Šploucha“ si konkrétně koupil jeden nejmenovaný čínský uhlobaron. Za štěňátko vydal v přepočtu ohromujích sedmadvacet milionů korun. Čistě pro srovnání, u nás si tenhle status podle posledních zpráv drží boxer jistého páníčka ze středočeských Strančic. Jeho čtyřnohý kamarád má hodnotu „pouhých“ devět set tisíc. Což je oproti Hong Dongovi v podstatě pakatel. Ovšem tento pes není unikátní jen sumou, ale také nepřehlédnutelnou rezavou srstí. Kupodivu si tenhle skvost podle některých zdrojů onen zajištěný Číňan nepořídil ani na chov, přestože by na něm mohl celkem úspěšně vydělávat. Zkrátka jde „pouze“ o luxusního mazlíčka.

Co to obnáší, mít doma nejdražšího psa na světě?

A to doslova, náklady se nešplhají do značných výšin jen kvůli vlastnímu pořízení psa. Takto velké plemeno je navíc náročné na správnou výživu, aby se mohlo patřičně vyvíjet, denně spořádá úctyhodné porce hovězího nebo kuřecího masa. Na misku by tak tomuto krasavci měla přistát například i tresčí játra. Přestože Hong Dong nepatří v tomto směru k úplným rekordmanům, jeho rozměry jsou i tak pozoruhodné, dle dostupných údajů měl již v jedenácti měsících vážit osmdesát kilogramů. A to byl v podstatě ještě takové miminko, plné dospělosti tato zvířata dosahují až zhruba v pěti letech.

A je jasné, že movitý majitel svého psího přítele rozhodně nekrmí jen tak obyčejnými granulemi. Servíruje mu například ušně, což jsou plži. Kdybyste je chtěli ochutnat vy, museli byste se vypravit do mimořádně luxusní restaurace a sáhnout tam dost hluboko do peněženky. Hong Dong rovněž dostává sumýše. To zase jsou bezobratlí živočichové žijící v oceánech. Někdy se jim přezdívá také „mořské okurky“.

hong

Proč je tak vzácný?

Vzácnosti se nelze divit, protože tato psí rasa je v Číně považována dokonce za posvátnou. Takže chcete-li v této zemi náležitě demonstrovat svůj sociální status, rozhodně potřebujete po boku krásnou ženu, v garáži luxusní lamborghini a aby vám po zahradě běhal tento statný obranář. Mimo to je zde za symbol štěstí pokládána také červená barva. „Šplouch“ je tedy v tomto směru hned taková dvojnásobná výhra.

Navíc tibetskou dogu v Asii potkalo to, co mnohé další psy různě po světě: Jsou zkrátka v módě a vlastnit ji vás okamžitě katapultuje na společenském žebříčku na čelní příčky. Už počátkem letopočtu se tyhle dogy hřály v přízni samotných čínských císařů. Byť to na počátku 20. století vypadalo, že je tahle pozoruhodná psí rasa blízka vyhubení. Čistokrevných zvířat tou dobou zůstalo jen minimum, genetický základ byl zničen kříženín. Naštěstí se ovšem podařilo dogy zachránit a opět je rozmnožit.

A pro zajímavost: Také předchozím nejdražším psem světa byl tibetský mastiff. Tehdy se jeho prodejní cena vyšplhala na v přepočtu deset milionů korun. A chundelatý obr putoval, jak jinak, opět ke šťastnému čínskému páníčkovi.

© Holanová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here