Využijte darů přírody naplno pro vaše zdraví a kondici

0
3367

K zlepšení kondice a zdravotního stavu stačí poměrně málo. Poddejte se zákonům přírody, začít můžete již tento víkend. Vypněte si mobil, ztlumte televizi a dopřejte si jen kulisu šumící vody, zpěvu ptáků a poznávejte vůně léta. Cesta k přírodě je cestou ke zdravému já. ,,Příroda je stále otevřená kniha a jen v ní opravdu stojí za to číst.“ Antonio Gaudí i Cornet

přírody

Přijměte sezónní ovoce jako dar

Není nad čerstvé ovoce a zeleninu, které si sami vypěstujete na zahrádce, nebo koupíte za časného rána na tržnici. Doba sběru na jahodových plantážích je již za námi, ani maliny už si na zahrádce nenatrháme. Přichází však období borůvek. Lesy se plní trpělivými trhači s bandaskami, na titulních stránkách časopisů na nás číhají kynuté knedlíky s borůvkami a na trzích jimi přetékají krabičky.

Nechte se zlákat modrými bobulkami. Jedna hrst dodá tělu dávku antioxidantů, vitamínů a minerálních látek. Jsou skvělým doplňkem a prevencí proti rakovině, pomocníkem v dietě a výborně posílí imunitu při rekonvalescenci.

Místo borůvek se nabízí čerstvé meruňky a brzy i broskve. K nim se hodí lžička včelího nebo lesního medu. Medové pokušení je zdravou variantou, když nechcete používat rafinovaný cukr. Nejen, že je med zdrojem energie díky jeho sacharidovému složení, ale působí antibakteriálně při mnoha infekcích.

Nelenošte na pohovce a nespoléhejte se na nákupní centra s chemicky ošetřeným ovocem. Vyrazte do přírody a obstarejte si ho sami. Vrhněte se na stromy obalené plody, využijte zahrádek na chatě, pomozte prarodičům se sklizní nebo si je kupte na trzích. Pro lidi, kteří jsou zvyklí využívat techniky v každé situaci, nebo jsou z města a neví, kde by se v okolí mohl očesat nejbližší strom, vyvinula společnost Touch Art novou aplikaci mapující ovocné stromky v České republice, které si můžete otrhat. Čerstvé ovoce můžete konzumovat jen tak, ale originálně s ním ovoníte například domácí limonády nebo ozdobíte ledové kostky. Stačí ovoce nakrájet a přidat ho do formičky na led.

Fialová síla a vůně levandule

Vůně provensálských krajů zalitých sluncem a lány levandule může růst i na vaší zahrádce. Jako dekorace je nenáročnou rostlinkou, kterou si můžete usušit. Suší se nejen květy, ale i stonky. Levandule blahodárně působí uklidňujícím účinkem. Vyzkoušejte si usušené rostlinky nasypat do sáčků a pověste si je k posteli. Jejich vůně urychlí trápení s nespavostí. Kdo chce experimentovat, nechť zkusí levanduli přidat do kávy či domácí limonády. Připravíte ji více než snadně. Na dno džbánku nakrájejte omytý citron, můžete z druhé půlky vymačkat citronovou šťávu, aby se vitamíny lépe promísily s ledovou vodou. Natrhejte do ní mátu, meduňku a květy levandule, která ji osvěží a provoní. Vedle levandulové limonády se bude možná káva s levandulí jevit jako naprosté šílenství, ale věřte, že jí přijdete na chuť. Do připraveného espressa přilejete ohřáté vanilkové Alpro mléko se snítky levandule a provensálská káva se může podávat. V letních dnech uvítáte i zdravou zmrzlinu, kde nechybí ani levandulová, a recepty na ni najdete zde:….(odkaz na zdravé zmrzliny).

,,Děti, zhluboka dýchejte, ať se vám roztáhne hrudní košíček,“ říká pan Lavička ve filmu Na samotě u lesa. A má pravdu, projděte se po lese, kde není vzduch tolik zasažený výpary z továren a z aut. Pročistíte si hlavu a od srpna si můžete plnit koše houbami. Vrátíte se do dětských let, kdy jste možná nerudně přešlapávali za rodiči, zakopávali o kořeny a vláčeli za sebou velký koš. Teď si třeba vytvoříte na sbírání hub jiný názor.

Zařiďte si jako babičky bylinkovou zahrádku

Kupujete si v obchodech předražené sáčky kořeninových směsí s množstvím soli, talíř polévky doléváte Klasikem a ke grilovanému masu potřebujete na stole nutně několik sklenic dresinků. To je taky možnost, ale zdraví prospěšnější by bylo vyzkoušet jednak levnější, voňavější ale i chutnější a zdravější variantu v podobě bylinek. Péče o ně není nijak náročná a dají se pěstovat na malém záhonku nebo v truhlíku. Na konci podzimu je ostříháte, usušíte a můžete je využívat i v zimě. Čerstvé jsou však k nezaplacení. V prvé řadě do sebe nebudete cpát příliš soli z pytlíků ďábelských směsí a také si udržíte lepší imunitu díky bylinkovým účinkům.

Dejte přednost sportům v přírodě a posilovnu nechte na chladnější období

Od června se začínají oteplovat i rána a my můžeme běhat od brzkých hodin po venku v lehké vrstvě oblečení. Sportování na čerstvém vzduchu je přirozenější a mozek se u toho lépe okysličí. Nabízí se mnoho druhů a každý si jistě vybere od relaxačních a protahovacích variant po silová cvičení. Zahraniční hit venkovních posiloven se pomalu dostává i do České republiky a větší města se snaží sportovcům posilovny zřizovat. Kdo má tu výhodu, že bydlí na vesnici blízko do přírody, venkovní cviky může provádět libovolně, kde se namane a to od sušáku na prádlo po lavičky u ohniště.

Kombinace zdravé stravy a pohybu na vzduchu

Jestli půjdete na louku, do hor, k vodě nebo do parku je jedno. Nemusíte se dávat ani na východní filozofii a myšlenky tamních učenců. Nikoho nepřesvědčuju, aby se stal nutně vegetariánem, frutariánem či pojídal jen kořínky. Velký vliv na organismus mají kvalitní a čerstvé potraviny a rozhodně prospějí zdraví více než smažená jídla připravovaná na přepáleném oleji a narychlo snědená bageta z první trafiky. Nejen, že tím bude trpět peněženka, protože poměr ceny a výsledku je opravdu neadekvátní, zoufat si bude především vaše tělo. Jestli ne hned, tak časem určitě. Často si cestu ke zdravým a čerstvým potravinám najdou lidé, kteří stojí před bojem s nemocí. Proč dojít až do fáze, kdy je strava jen doplňkovou fází léčby léky? Není jednodušší si stravou udržet tělo zdravé a mysl spokojenou?

© Mikysková Barbora

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here