New Songdo: Uskutečněná vize urbanizace a globalizace

2
2116
Za peníze korejských bank a partnerstvím s největší ocelářskou společností dostal Gale za úkol postavit město o velikosti centra Bostonu, pouze vyšší a hustěji osídlené. Že město roste ve vodách Žlutého moře jsme již zmínili, tato lokalita je totiž jednoduše dokonalá! Přes dvanáctikilometrový most se dostanete okamžitě na mezinárodní letiště, druhým směrem vás 65 km dělí od Soulu a letecky jste vzdáleni jen hodinu od Šanghaje a hodinu a půl od Tokya. A přestože skeptici New Songdo škodolibě označují za pohrobka dřívější realitní bubliny, trendy a čísla rapidně rostoucí urbanizace hrají v jeho prospěch.
Nejdražší soukromě financovaný developerský projekt historie se vzdělávacím centrem, univerzitním a výzkumným kampusem, knihovnou, operou, muzeem, nákupními centry, velkými parky, golfovým hřištěm a dalšími standardními prvky moderních měst je nejchytřejším a nejzelenějším městem planety. Krom jiného slouží jako modelový příklad, díky němu Gale už vyjednává v Číně o stavbě dalších měst jako Chongquin, Wuxi nebo Dalian. Jen do nových letišť bude investovat čínská vláda 230 miliard dolarů, tím se dostane na celkové číslo 220, a každé z nich bude mít dost možná svůj vlastní aerotropolis.
Na tomto odkazu naleznete video s vizí New Songdo, otevřít do nového okna.
S  radikální myšlenkou zatím těžko vyslovitelného novotvaru aerotropolis přišel profesor John Kasarda z univerzity v Severní Karolíně. Člověk trávící dva měsíce z roku čistého času ve vzduchu a na letištích opřel svou teorii o rychle postupující globalizaci, lidstvo si vybralo život ve městech pro své významné sociální, finanční i intelektuální výhody. Současně se lidé díky optickým kabelům internetu a letecké přepravě cítí vzájemně mnohem blíž i na velké vzdálenosti.
Mnoho měst se dle konceptu aerotropolisu vyvine ze současných nám známých domovů, jen vás dálnice a obchvaty namísto do centra dovedou před terminály letiště. Nově budovaná města mají v plánech zaneseny vysokorychlostní dráhy a šestiproudové dálnice, přitom se nejedná o nic nového, Kasardova vize urbanizace se již dávno realizuje, města dle jím popsané vize se staví v Číně, Indii, na Blízkém východě i v Africe. V takové konkurenci bude muset mnoho současných měst také nastavit plachty globálnímu trendu. Ukázkovou vlaštovkou je obchodní centrum World Trade Center z osmdesátých let stojící hned vedle amsterdamského letiště, nájmy kancelářských prostor jsou tam jedny z nejdražších v zemi. Ne nadarmo si Detroit již vypůjčil plány…
Jak píše Financial Times, tato vize je nevyhnutelná, ať se nám to líbí nebo ne. Pokud chceme svůj iPhone, objednávky z Amazonu, zelené fazole z Keni a valentýnské růže hned zítra ráno v obýváku, je letectví jediným známým mechanismem. Profesor Kasarda svou myšlenku dokládá srovnáním s internetem: „Aerotropolis je fyzickým ztělesněním internetové sítě, samotný web krabicemi z Amazonu nikam nepohne.“
Zajímá vás toto téma? Napište si v komentářích o pokračování!

2 KOMENTÁŘE

  1. Neuvěřitelně fascinující! To video mě naprosto dostalo. Je skutečně vidět, že snílci jsou architekti budoucnosti. Tohle je takový neuvěřitelný pohled za přehradu pochybností! Moc se mi to líbí. Je to důkaz toho, že civilizace nikdy neskončí, vždy se nalezne další způsob jak věci řešit ať už se to týká přelidnění nebo pohonných hmot a dalších globálních obav. Já jsem stoprocentně pro pokračování. Děkuji

  2. Lidé o mě říkají, že jsem snílek, že na to, co chci dosáhnout, bych potřeboval 10 životů,…
    Miluju vše, co rozšiřuje moji vizi o tom, co je možné.
    A tohle je jedno z toho.
    Investovat do MYŠLENKY tolik peněz, úsilí,… je fascinující.
    Děkuji za tento článek.
    Mějte se všichni krásně.
    Lubyk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here