Pár tipů, jak být přesvědčivější aneb ovládněte druhé!

0
3369

Chcete přesvědčit ostatní, aby se nadchli pro vaši myšlenku? Chcete, aby vás druzí poslouchali a vyšli vám občas vstříc? Bylo by skvělé, kdyby vaši klienti přijali předložené návrhy na první dobrou, ne? Ale takhle to nefunguje… Přečtěte si pár tipů, jak získat druhé na svoji stranu a zlepšit svoji přesvědčivost.

Získejte si pozornost

Jak přesvědčit ostatní… Tomu se věnuje odborník Vít Prokůpek, který se živí profesionálním vyjednáváním na mezinárodní úrovni. Vít napsal skvělou knihu Psychologie ovlivňování, která vám nabídne 99 tipů, jak zvýšit svoji přesvědčivost.

Právě z ní jsme vybrali pár rad, díky kterým získáte schopnosti, co vás posunou v osobních i profesních sférách.

Kdo by se měl učit?

Všichni by měli být schopni se umět prosadit ve společnosti, ale i v rodinném kruhu. Kdo se prostě nechce smířit s tím, co je, naučí se prosadit své vize.

Jestli jste s něčím stále nespokojeni, nepřekračujte problém a nezavírejte před ním oči. Čtěte dál a problémy se začnou řešit.

Obraťte sílu vlivu ve svůj prospěch. Pokud budete dělat jen to, co chtějí ostatní, těžko uspokojíte své ego a snahu. Zvyšujte svoji přesvědčivost a budete spokojenější.

Tipy, jak přesvědčit druhé

Za přesvědčivostí vede hladká cesta a naučit se okouzlit ostatní není prý těžké. Hned v úvodu knihy od Prokůpka se dočtete věci, které byste neměli dělat, když chcete uspět. Je to např. používání slovíčka ALE. Když budete reagovat na něco, co vám řekli kolegové, automaticky tím vyjadřujete nesouhlas a odpor. Tím podle Víta snižujete i svoji přesvědčivost.

Když něco chcete, tak si o to řekněte. Je to jen selský rozum a pokud si o něco neřeknete, pravděpodobně to ani neodstanete. Jediné, s čím bojujete, je strach z odmítnutí. Když ho ale překonáte, máte 50% šanci na úspěch.

Další přesvědčivou zbraní je trocha podmanivého pohledu. Což umí hlavně ženy, ale dělat to mohou přece všichni. Oční kontakt je nadmíru důležitý a když do něho připojíte i trochu vlivu, hned půjde vše lépe.

Úsměv je cesta ke štěstí. A pokud to neumíte, je na čase se to naučit. Když se budete jako majitel obchodu mračit, přenesete tuhle náladu i na zákazníka. Ten odejde a nebude se vracet za nepříjemným člověkem?

„Pokud se nerad usmíváš, neotvírej obchod.“ – čínské přísloví

Vít Prokůpek v knize vzpomíná i na své pubertální pokusy o balení děvčat a vedle úsměvných odstavců najdete mezi řádky i rady, jak se nenápadně propojit s druhým, o kterého máte zájem. Nemusí jít zrovna o svádění. Jestli potřebujete svého kolegu zaujmout, začněte zrcadlit jeho pohyby a gesta. Hlavně to nepřehánějte, ať nejste za vtipálky.

Jaký vliv má zrcadlení na výsledky vyjednávání? Podle vědce Williama Madduxe se díky této metodě snáze domluvíte s druhými k oboustranné spokojenosti.

Abyste si přesvědčivost osvojili rychleji, chce to i trochu soustředění. Proto jsme na tohle téma napsali článek, který vám pomůže na cestě za lepší koncentrací.

Přesvědčovat ostatní je docela přirozené

Všechny rady jsou celkem jednoduché a třeba je používáte a vůbec si to neuvědomujete. Pak je to jedině dobře a bude potřeba o nich více přemýšlet a používat úsměv, oční kontakt a správná slova v těch nejlepších momentech.

A nezapomeňte… I nešikovnost se někdy cení. Malými chybkami vyvoláte úsměv na druhé straně a prolomíte ledy.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here