Změňte svůj přístup k jídlu a jídlo změní vás! Jak na vědomé stravování?

3
3633

Myslíte si, že často podléháte emočnímu stravování? Své problémy a deprese řešíte přejídáním a za úspěchy se odměňujete nějakou dobrůtkou. Zkuste se na pohled podívat z hlediska zdravého životního stylu. Prvním impulsem, že děláte něco špatně, je neobvyklé přibývání na váze, pocit plnosti, únava a zhoršení pleti, vlasů i nehtů. Jestliže jste zaregistrovali podobné známky, je na čase, začít uvažovat o vědomém jezení. Protože jídlo je základem a předpokladem ke zdravému životnímu stylu, pohodě a zdraví.

Dnešní článek bude o novém startu do lepšího stravování a s tím souvisejících lepších a spokojenějších dnů. Máme pro vás rady a tipy, jak zvládnout nejhorší začátky, a jak vychytat okamžiky, kdy nám psychika a emoce našeptávají nesprávný přístup k jídlu.

Lidé často řeší své problémy a deprese emočním jezením, tedy tím, že do sebe nafutrují cokoliv, co jim přijde pod ruku. Neřeší, zda je jídlo slané, sladké a v nejhorších případech, zda jim chutná či nechutná. Prostě jedí a to je uspokojuje. Někdy nepřestávají ani tehdy, když cítí, že jsou najedeni a začíná jim být špatně. Smyslem vědomého pojídání a vychutnávání si pokrmů je pravý opak. Hlavním úkolem dnes bude, naučit některé z vás tomu, aby si své jídlo patřičně vychutnávali, uvědomovali si ho a přemýšleli o něm.

Změňte své stravovací návyky a změníte celý pohled na jídlo a zdraví

Začněte si kontrolovat porce, které jíte. Mějte zkrátka vše pod kontrolou. Znáte tu situaci, kdy jste na návštěvě a už nemůžete, ale nechcete urazit hostitelku, a tak vše poctivě dojíte. Pak je vám špatně, ale hostitelka je asi spokojená. Preferujte v tomto případě raději své zdraví a věřte, že návštěvy se konají proto, aby se lidé pobavili, viděli…ne proto, aby snědli vše, co dostanou na talíř. Cílem tedy je, abyste si uvědomili, co jíte, že vám to chutná a za nic se netrestali.

Jídlo problém neřeší

,,Pacienti“ trpící emočním přejídáním si myslí, že na chvíli utečou od svých problémů a vrhnou se do začarovaného kruhu přejídání se. Jídlo však jejich problém neřeší a naopak ho prohlubuje a zhoršuje psychickou stránku. Přitom by mělo lidem dělat radost. Naučte se znát svůj apetit, preferujte chutě, kombinujte nekombinovatelné, poznávejte exotické a zkoušejte stále nové. Mějte z toho radost a rozumně se rozhodněte, zda toto jídlo právě potřebujete. Zda ho potřebuje vaše tělo, zdraví a kondice.

Porozumíte-li svým návykům ve stravování, porozumíte svým problémům

Emoce a depresivní návaly mohou ovlivňovat vaše stravování. Zapisujte si a sledujte výkyvy nálad, které vás vedou a podvědomě nutí uzdravovat svoji mysl při jídle. Je to snad stres, nebo se jídlem odměňujete? Poznejte své návyky a následně je poupravte tak, aby vyhovovaly vašemu zdraví.

Jaké benefity spočívají ve vědomém stravování

Díky kontrolovanému jezení získáte lepší a prokazatelně zdravější přístup k jídlu. Zhubnete a budete mít kontrolu nad váhou. Často se stává, že se po dietě lidem kila vrátí zpět, protože se přejídají, dohánějí dietní období. Zároveň si jídlo začnete vychutnávat, těšit se na něj a vážit si ho. Jídlo už nebude vašim strašákem číslo jedna. Diety nebudou třeba, už poznáte, co tělo potřebuje a co potřebujete ke své spokojenosti.

Rady, jak se vědomě stravovat:

  • Jezte tehdy, kdy máte opravdu hlad
  • Vychutnávejte si každé sousto a polykejte je
  • Když máte chuť a víte, že to vaší postavě a zdraví neublíží, s klidem si dopřejte dezert
  • Jídlem se nestresujte
  • Nepřejídejte se, vyčíhejte si moment, kdy jste dosyta plni
  • Jezte pomalu a soustředěně, ne u televize, počítače a novin
  • Mezi porcemi si nechte vždy několik hodin pauzu, ideálně tak tři až čtyři hodiny

DOBROU CHUŤ

© Barbora Mikysková

3 KOMENTÁŘE

  1. Nevim nevim, “jezte tehdy kdy máte hlad” . Pít a jíst by se mělo v takovém režimu, aby se člověk nedostal do stadia hladu či žízně. To je ale samozřejmě otázka, ale články o výživě bych přenechal někomu kdo tomu opravdu rozumí a ne jen něco ví, ale na druhou stranu alespoň něco.

  2. Pěkné rady, některé už dávno znám a používám a některé slyším poprvé a přijdou mi logické, určitě taky vyzkouším. Mít zdravý jídelníček je samozřejmost, ale hodně mi pomohlo i to, že jsem začal snídat do 30 minut od vstanutí. Určitě zkuste, pokud teď tak nečiníte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here