Plast má výhody i nevýhody. V tom, co převyšuje, se mnozí neshodnou. V čem se ale většina shodne je, že používáme plastů zbytečně moc. Co s tím?
Plast má své využití
Okolo šedesátých let dvacátého století vzestup plastů ulehčil civilizaci v mnoha směrech život. Dalo by se říct, že plast někdy i životy zachraňuje, pomyslíme-li na jednorázové injekční stříkačky pro diabetiky nebo celkově oblast zdravotnictví. Spoustu oblastí si bez plastů už neumíme představit.
Může být i problémem
Ovšem již několik let zpátky se začalo mluvit o plastové problematice. Denně se na nás chrlí neuvěřitelné množství plastů od jednorázových obalů, až po nábytek, koberce, televize… Plasty se zkrátka staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Když jdeme na nákup do supermarketu, máme nákupní košík plný obalů na jedno použití. Především těch plastových – igelitových sáčků, plastových kelímků, obalů od sušenek, PET lahví a podobně. Kupování a vyhazování odpadků je dnes už tak běžné, že se nad tím málokdo pozastaví. Energie vložená do jejich výroby a následného odstranění přitom způsobuje člověku i Zemi nemalé potíže.
Nakoupit – vybalit – vyhodit, bezmyšlenkovitá spotřeba musí přestat
Jakoby mantra dnešního světa zněla: nakoupit – vybalit – vyhodit. Zvykli jsme si na to a zpohodlněli. Jenže jsme přitom zapomněli na důležitou věc…
Podívejme se na několik statistik například z naší republiky:
– cca 3,6 milionu tun odpadu vyprodukují domácnosti v ČR za 1 rok
– tj. přibližně 339 kg odpadu na osobu za rok
– 25 % z toho tvoří plasty
– jen zhruba polovina z vytříděných plastů se recykluje, druhá polovina skončí na skládkách, ve spalovnách, případně cementárnách
Košem to nekončí
Máme pocit, když vyhazujeme odpadky, že nám mizí ze zorného pole a problém už neexistuje. Ale věděli jste třeba, že každou minutu se na světě koupí 1 milion plastových lahví? Přibližně 8 milionů tun plastu ročně skončí v oceánu (pro představu je to jeden popelářský vůz každou minutu). Celosvětově se vyrobí zhruba 300 milionů tun plastových hmot za rok.
Problém není plast jako takový.
problémem je, že lidstvo neumí s plasty zacházet.
Velkou výhodou plastů je, že se dají recyklovat (ovšem ne všechny druhy) a tvořit tak nové a nové věci, ale pravdou je, že pořád recyklace nikde na světe úplně moc nefunguje. Stále přes 90 % plastů zůstává někde v přírodě, v moři, v oceánech. Odhaduje se, že rozklad plastové láhve trvá až 400 let, a to je pouze odhad. Jelikož je plast vytvořený uměle člověkem, příroda si s ním nedokáže tak lehce poradit.
Otázka zní: Potřebujeme tohle všechno?
Možná bychom se mohli zamyslet nad každou věcí, co kupujeme, jestli ji skutečně potřebujeme a využijeme. V dnešní konzumní době je tak jednoduché zmáčknou pár tlačítek na PC nebo na mobilu a požadovanou věc máme doma za pár dní. Ale třeba je to jen naše marnotratnost.
Bezobalově
Dnes existuje i mnoho bezobalových prodejen, kde si můžeme koupit širokou škálu potravin bez zbytečných plastových nebo i papírových obalů.
Stačí se zamyslet… Nežiji jen já teď a tady.
Chceme přeci zachovat tuto Zemi i pro další generace. Vždyť planeta je v našich rukou.
Helena Náprstková
Čtěte také: Jak omezit chemii v drogerii?
Zdroj: econea.cz