3 tipy, jak se vyhnout zbytečnému zklamání

0
2277

Ačkoli i zklamání je zkušenost a může přinést poučení, není třeba ho vyhledávat nebo se mu dávat všanc. Nabrat zkušenosti můžeme totiž i na dobré cestě a navíc, jak jeden moudrý citát praví: „Každý se dokáže učit z vlastních zkušeností a chyb, ale jen moudrý člověk se dokáže poučit z chyb druhých.“ Proto neberme zklamání jako nevyhnutelnost: buďte šťastní! Na pomoc přinášíme pár rad, jak se zbytečnému zklamání vyhnout…

clouds-wallpapers-girl-umbrella-flight-water-reflection

„Jsme hrdí na to, jak statečně snášíme rány osudu
a zatím je to jen nedostatek odvahy vzepřít se jim.“
François de La Rochefoucauld

S ničím napevno nepočítat

Na co se ne/upínat, aby se předešlo nenaplněnému očekávání a nadějím?
Běžnou radou je: myslete na nejhorší, pak budete pozitivně překvapeni, když to vyjde. To ale není příliš praktické, protože když myslíte na nejhorší, tvoříte si negativní scénáře = negativní energii. I kdyby se negativní scénář naplnil, proč si držet zklamání v mysli x hodin, dní, týdnů, měsíců (někdy i let) předem?
Druhou běžnou radou je, ať počítáte s nejlepším. I to přináší ale velké riziko: když to neklapne, přichází velké zklamání. Z letadla byste přeci také neskočili bez záložního padáku. „Důvěřuj, ale prověřuj“ se neříká nadarmo…
Kompromis proto zní: Berte vše s rezervou! Pomoci si můžete například sněním. Když sníte, tak si jen představujete, fantazírujete, ale nezafixujete si, že se to tak MUSÍ stát. Vaše mysl si vytvoří vizi, ale nespoléhá ani na okolnosti, ani na lidi. Zároveň ale sebe nastavíte tak, že se pokusíte pro splnění Vaší představy udělat vše a budete příjemně naladěni – a to je nejdůležitější (ostatní stejně příliš neovlivníte).

„Ještě se nestaloaby to nějak nedopadlo.“
Vlasta Burian

Příklad pro druhou stranu: Postarejte se o to, aby Vaše slovo neztrácelo na váze: Neslibujte to, co nemůžete splnit.

Vždy si vědět rady

Příklad: Když mě nevezmou do firmy A, půjdou do firmy B. Kdyby to nedopadlo, mám ještě šanci u firmy C. Pokud ani jedna práce neklapne, vyčkám na další příležitost. Čas mezitím vyplním sebezdokonalováním a nabíráním sil. To je ideální postup! Nenechte se limitovat, tvořte vlastní cesty, piště své příběhy, tvořte si příležitosti a hledejte možnosti – klidně i ty nekonečné. Vše má svůj důvod: „Bůh na nás položí jen tolik, kolik jsme schopni unést.“  Využívejte svůj potenciál a kreativitu. Největší úspěch má ten, kdo si umí vždy poradit. S tím souvisí i umění najít si ve všem něco pozitivního.

„Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten,
kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.“

Charles Darwin

Neptat se na otázky, na které nechcete znát odpověď

Před každou záludnou otázkou si promyslete, zda opravdu chcete a potřebujete znát odpověď. Zda Vás někam posune, nebo jestli jen ve zmatku vyslovujete náhodná slova s otazníkem na konci. Například: Proč už mě nemáš rád/a? Je hezčí než já? Proč se Ti/Vám nelíbím? Na takové otázky, na které by žádná odpověď nebyla uspokojivá ani užitečná, se jednoduše neptejte. Šetřete tak svůj čas i nervy.

„Netrapte se tím, co nemůžete změnit.“

Příklad pro druhou stranu: Pokud hledáte např. pohlednou ženu na recepci do Vašeho hotelu a uchazečka nevyhovuje, neposkytujte informace, které nejsou potřebné. Že se Vám zdá obézní, má velký nos a vypadá staře, to vážně nejsou věci, s kterými by ona měla dále operovat… a vy také ne. Jednoduše hledáte někoho jiného, to stačí jako odpověď pro obě strany.

Čtěte také: 12 bodů proti zbytečnému utrpení

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here