Získejte vůli olympioniků a dosáhněte svých cílů

0
1695

Sen o olympijském triumfu v sobě živí každý sportovec, ať už je to amatér, nebo profesionál. Vítězství, které stojí daleko výš než úspěch ve Světovém poháru či na Mistrovství světa. Dobře, pojďme nyní předpokládat, že mezi našimi čtenáři není velké procento atletů s aspiracemi a reálnými šancemi na olympijské zlato, ale to nic nemění na tom, že vlastní cíle a ambice si v sobě pěstuje každý z nás. Sen o nejvyšším olympijském stupni je sen jako každý jiný a k dosažení takových snů vede dlouhá a nelehká cesta sebekázně a odříkání. Vždy je potřeba zatnout zuby, ale sladký výsledek v podobě splněného snu vždy stojí za to.

Mnoho lidí zastává názor, že úspěch je především něco, co ocení lidé kolem vás. Neustálé ověřování si své vlastní hodnoty u ostatních lidí ale není ta nejlepší a nejspolehlivější cesta k vítězství. Lidé vás mohou chválit, mohou na vás tak trochu žárlit a mnohdy vám mohou i závidět, že jste vydělali spoustu peněz, jezdíte nejluxusnějšími vozy a bydlíte v rozlehlých sídlech, ale tento váš sen o dokonalém světě se může každou chvíli rozsypat jako domeček z karet, pokud nebudete důvěřovat sami sobě a bude vám scházet dostatečná sebeúcta a sebevědomí, jež vychází přímo z vašeho nitra.

Klíčovou myšlenkou, kterou sdílejí olympijští šampioni i vítězové ostatních životních zápasů, je stěžejní víra ve vaši vlastní hodnotu. Abyste si ji plně uvědomili, potřebujete si osvojit následující životní principy:

  • Než můžete svou lásku projevit ostatním lidem, musíte ji nejdřív vnímat uvnitř vás samotných
  • Míra vaší sebeúcty plně ovlivňuje vaše jednání
  • Čím méně se snažíte zapůsobit na ostatní, tím působivější jste
  • To, co ukazujete světu kolem sebe, je zrcadlem toho, jak se cítíte uvnitř

Jestli veškerý váš úspěch a životní jistoty závisí na materiálních statcích, které vlastníte, celý váš život bude podřízený neustálé úzkosti a nejistotě. Uznání blízkých i neznámých lidí vás sice na pár momentů nasytí jistým pocitem úspěchu a pýchy, ale celý život na tomto „ověřování si své úspěšnosti“ stavět nemůžete.

Je zřejmé, že talent nebo dokonalý vzhled nejsou mezi všechny lidi rozděleny rovnoměrně, nicméně každému z nás život do vínku nadělil pocit vlastní důležitosti a smysluplnosti. Tento pocit může v průběhu života posílit, ale bohužel i oslabit. Každý člověk má rozdílné dispozice v podobě různého vzdělání nebo rodinného zázemí a dalších okolností, které stojí mimo naši kontrolu, ale všichni lidé jsou narozeni s vlastnostmi šampionů. A je to právě sebedůvěra, jenž tyto vlastnosti pomáhá rozvíjet.

Po celém světě se každodenně rodí tisíce potenciálních šampionů, ale jejich víra je často už během dospívání ničena dojmy a vlivy z okolního světa. Nikdo se ale nerodí proto, aby byl neúspěšný. Neúspěch pramení z neschopnosti vyrovnat se s nepříznivým světem kolem nás. Zářivým příkladem této teorie je i čerstvý nejúspěšnější olympionik všech dob – Michael Phelps, který se s nepřízní osudu vyrovnal snad nejlépe, jak mohl.

Ale ani on sám by to nikdy nedokázal, kdyby to neměl v hlavě srovnané a kdyby sám sobě nedůvěřoval a zbytečně se podceňoval. Phelps se ale naopak nebál vykřičet svůj smělý sen o osmi zlatých medailích na olympiádě v Pekingu do celého světa a tento odvážný čin byl po zásluze odměněn. Stejně jako on i vy můžete zvítězit nad vlastním zatracováním a podceňováním a následně už budete sami sbírat zlaté medaile ve všech sférách osobního i profesního života.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here