Nejdražší sídlo: Neznámý miliardář koupil vilu za rekordní cenu

0
1345

Na půli cesty z Nice do Monaka nechal počátkem 20. století belgický král Leopold II. postavit velkolepou stavbu pro sebe a svou královskou rodinu, která zde trávila letní měsíce. Zlé jazyky ale tvrdí, že sídlo bylo původně určeno pro Leopoldovu milenku a i tento nejasný původ přidává domu na jeho exkluzivitě. Vila získala své jméno právě od svého prvního majitele a od roku 1902, kdy byla dokončena, prošly její klíče rukama množství dalších bohatých a vlivných lidí. Leopoldův synovec, král Albert I. měl s vilou jiné úmysly a během první světové války z ní dočasně udělal nemocnici pro zraněné důstojníky.

Později pompézní sídlo získal italský podnikatel a ředitel automobilky Fiat Gianni Agnelli, který ze svého domu vytvořil doslova magnet pro vyšší společenskou třídu. Pod Agnelliho spravováním v šedesátých letech Villa Leopolda proslula megalomanskými oslavami, kterých se účastnil třeba i zpěvák Frank Sinatra a pozdější americký prezident Ronald Reagan. Posledním majitelem byl libanonský bankéř židovského původu Edmond Safra, který však zahynul při požáru v roce 2003 – některé zdroje uvádí, že oheň úmyslně založil jeho ošetřovatel. Vdova po tomto bankéři se o několik let později rozhodla vilu prodat.

Proslýchá se, že o dům na Francouzské Riviéře měli zájem i tváře, kterým patří vysoké příčky v seznamu nejbohatších lidí světa (konec konců, lidé, kteří na tomto seznamu nefigurují, by si extravagantní stavbu těžko mohli dovolit): počítačový magnát Bill Gates a ruský oligarcha Roman Abramovič. Podle angažovaného realitního makléře ale ani jeden z návrhů zdaleka nedosahoval částky, za níž se sídlo nakonec prodalo. Cena za tuto vilu dosáhla neuvěřitelných 500 milionů eur (více než 12 miliard korun) a zapsala se tak do historie realitního trhu jako nejdražší nemovitost tohoto druhu. Dřívější rekord držel dům na prestižní londýnské ulici Kensington Palace Gardens, který v roce 2004 koupil indický ocelový magnát Lakshmi Mittal za 70 milionů liber (přes 2 miliardy korun).

Závratnou cenou za samotnou koupi ale náklady zdaleka nekončí: kromě všech dalších výdajů na údržbu bude nový majitel muset platit mimo jiné i platy 50 zahradníků, kteří pečují o dvaceti akrovou rozlehlou zahradu plnou olivovníků, pomerančovníků a citronovníků. Odměnou ale můžou být nekonečné procházky pod korunami těchto překrásných stromů, nebo ohromující výhled z oken vilky s krémově zbarvenou omítkou na Côte d’Azur neboli Francouzskou riviéru a městečko Cap Ferrat, v němž Villa Leopolda rozhodně není jediným luxusním sídlem. Ale každopádně je z těchto staveb nejdražší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here