Nejdůležitější vztah na světě

8
3243

Na poznávání nových lidí, hledání nových přátel, sbírání kontaktů a sbližování se s neznámými není vůbec nic špatného. Chovejme však neustále na paměti, že pokud mezi vztahy s ostatními lidmi hledáme ten nejdůležitější vztah ze všech, můžeme často odcházet zklamáni. Psychologové hovoří o sociálně-interakčním čísle v intervalu mezi 250 a 300. Tedy přesně tolik přátelských kontaktů dokáže člověk běžně udržovat, aniž by mu to působilo výraznější problémy. Některé z nich mohou být bližší, jiné vzdálenější. Jedno přátelství, které není zmiňováno ani tady, však stojí nad všemi těmito vnějšími vztahy – vztah vztahů, nejdůležitější vztah na světě, nejlepší přátelství ze všech neboli přátelský vztah k vlastní osobě. Tedy vztah, jenž má unikátní charakteristiky a od všech ostatních se notně odlišuje.

Tento přítel tě totiž vždy poslechne na slovo, koná do puntíku podle tvých rozhodnutí, je mu úplně cizí s tebou nesouhlasit a odporovat ti. Je mu těžko, když se trápíš, je nadšený, když ho obejmeš a on ti to může opětovat. A opětuje ti naprosto vše, protože toto přátelství se kompletně odehrává v nás! Naopak nemít rád a odmítat sám sebe – své tělo, mysl a ducha – není žádným jedinečným hudebním trhákem na prvních příčkách světových hitparád. Získávat si respekt a uznání u druhých tím, že si budeme ubližovat nebo hloubit vlastní zásobárnu sebeúcty různými hrůznými činy proti sobě, rozhodně není cestou k utužení tohoto vztahu. Zanedbáváme-li tento vztah, nevážíme si a zanedbáváme svou vlastní budoucnost! Jde totiž o jediný ryze vnitřní vztah, ostatní vztahy jsou – alespoň z části – ovlivňované vnějším děním.

Způsob, jak den za dnem zvládáš vztah sám se sebou, přesně určuje i kvalitu všech ostatních vztahů.

Proč lidé upřednostňují pohled skze sklo, které na své zadní straně nemá vrstvu neprůhledného hliníku – tedy to sklo, které známe pod označením “zrcadlo”? Je snadné hledět ven, jelikož “tam venku” se nás toho až tak moc netýká. Pohled “dovnitř” je však úplně jiná liga! V hloubi duše jsme si moc dobře vědomi, že bychom si mohli ublížit – spatřit třeba to, že nejsme dokonalí a dokonce oplýváme některými chybami.

Tomu, kdo je sám se sebou absolutně spřízněn, nedělá problém upřeně na sebe hledět či o vlastní osobě přemýšlet a otevřeně hovořit.

Výzva spočívá v tom, že každému, kdo tuto zrcadlovou kůru již podstoupil, začalo být jasné, že tu nejde pouze o ten pohled do zrcadla. Tento pohled je pouze roznětkou pro řetězovou reakci, kterou následně drží ve zběsilém běhu. Něco uvnitř nás se začne rázem hýbat a drát se na povrch… Jsou to ta různá malá nedorozumění, z nichž se postupem času staly problémy a těžké mindráky, jež o své osobě tam někde v ústraní chováme. Díváme-li se však upřeně dovnitř, nelze je přehlédnout. Právě zde je zárodek všech našich strachů a obav. Jsou to právě ty inkriminované “věci”, o jejichž existenci nechceme ani slyšet – stále totiž ještě bolí, a to pouze proto, že jsme ještě stále nesebrali veškerou svou odvahu a neodnesli si z nich ponaučení. Můžeme je symbolicky označit za takové Pandořiny skříňky, kolem nichž opatrně a potichoučku přešlapujeme, abychom náhodou nezpůsobili jejich otevření. My se však i přes to všechno stále v očích ostatních snažíme tvářit za dokonalé. Z toho důvodu se dopouštíme sebeodmítání. Trvá-li toto sebeodmítání již dlouhou dobu, může být tento boj skutečně náročný. A požádat o pomoc psychologa není žádnou ostudou, jak se ve společnosti traduje!

Vztahy s ostatními můžeme prohlubovat pouze do té hloubky, do níž jsme prohloubili vztah sami k sobě.

Navázat niterný vztah s druhou osobou, pokud nemáme niterný vztah sami se sebou, zkrátka nelze. Vztahy s ostatními můžeme prohlubovat pouze do té hloubky, do níž jsme prohloubili vztah sami k sobě. Ani divokou improvizací se v těchto neznámých vodách plout nedá. Přes to všechno jsme svědky zástupů lidí střídajících své přátelé a partnery jak na běžícím páse, jelikož “si s nikým dobře nerozumí”. Hledajíc kaktus na Sibiři, ledního medvěda na Sahaře, opravdového přítele venku… Pokud však člověk vystřídá za rok 25 nejlepších přátel, evokuje myšlenka chyb pouze všude kolem naprosto místný úsměv. Máš-li tedy pocit neúspěšných a povrchních vztahů s druhými, jaký jiný signál potřebuješ? Chybí ti “něco” ve vztazích s ostatními? Pak zkus hledat tam, kde je to skutečně možné nalézt.

Z jakého důvodu tedy prohlubovat a pečovat o vztah k sobě? S prohlubováním tohoto vztahu vzkvétá sebeláska a stoupá úroveň tvé proaktivity. Již nepotřebuješ uznání druhých, ani to, aby s tebou kdokoliv souhlasil a choval k tobě jakékoliv sympatie – nejdůležitější uznání, souhlas a sympatie ti poskytuje tvůj nejlepší přítel. Ostatní už nebudou moci na tvou momentální náladu, nebudeš nucen brát si věci osobně, nikdo tě neurazí a nevyvede z rovnováhy, nebudeš vyžadovat souhlas druhých – tvá sebejistota se totiž nachází v naprosto odlišných dimenzích. A jakmile za tebou přijde první člověk s otázkou, kterou ani nebude schopen zformulovat (neví totiž, co přesně máš, ale bude to chtít mít také), tak v tu chvíli víš, že jsi zvládl svou misi – spřátelil jsi se se svým nejlepším přítelem…

„Jak zaseješ, tak sklidíš.“

Úplně každý chce žít vyrovnaný, pokojný, bohatý a šťastný život! Pro to se ale musí nejprve popasovat se všemi svými strachy a bubáky, což už je ochoten málokdo. Jakmile však rozpoznáš nejlepšího přítele (včetně chyb a přijmeš se takového, jaký jsi), tvých opravdových přátel dramaticky přibude. Kam tě tvé kroky zavedou, místnost se rozzáří a atmosféra místa začne gradovat. Budou z tebe na všechny strany prýštit proudy energie zdravé sebejistoty, že to nezůstane u ostatních bez povšimnutí.

Máš odvahu prohloubit vztah k sobě? Pokud ano, okamžitě si vem k ruce tužku s papírem a napiš svému nejlepšímu příteli dopis, který mu budeš po jeden týden dvakrát denně předčítat. Dbej na to, ať se v dopise co nejčastěji vyskytují slovní spojení jako “obdivuji na tobě…”, “vážím si na tobě…”, “zbožňuji na tobě…” apod. A chceš-li zažít ještě něco navíc, zamiř poté rovnou k zrcadlu. Na jednu minutu pohlédni do zrcadla se slovy: “Toto jsem já, přijímám sám sebe takového, jaký jsem.” Po prolomení ledů pokračuj ještě alespoň 4 minuty v upřímném pohledu do svých očí. V tu chvíli zažiješ něco, co pohledem ven nikdy! Zažiješ něco, co se do žádného článku nemůže nikdy vejít. Následně si daruj mocné objetí, zasloužíš si ho!

Neustále si připomínej, že tento vztah ovlivňuje každý z tvých dnů, každou z hodin, dokonce minut a vteřin. Není dne, kdy by tento vztah nenesl plody! Může pomáhat, harmonizovat, podporovat, úplně stejně jako obtěžovat, vnášet zmatek a být odstrašujícím příkladem. A nebudeš-li mu věnovat svou pozornost, zaručeně nebude schopen pomáhat, harmonizovat a podporovat. Ty jsi ve velení, rozhodni se teď hned, jinak bude pozdě!

8 KOMENTÁŘE

 1. …ostatní mohou odejít, ale já se sebou budu navždy.
  A pro někoho možná krutou pravdou je, že je bláhové vkládat svůj život do rukou ostatních. Často hledáme v očích ostatních sebeutvrzení. Podporu,že to, co si myslíme a děláme, je správné. A co uděláme, když ho tam nenajdeme? Začneme pochybovat o svém úsudku! A raději dáme na radu někoho, kdo je úplně jiný, než my. Má jiný život, jinou práci, jiné zkušenosti, jiné potřeby a touhy. A trápíme se, že nemáme kolem sebe přátele, kteří jsou jako my. Oni tu jsou!, ale jak by nás mohli poznat, když se sami za svoje názory stydíme a nedáme je najevo? Telepatie zatím není tak běžná 😉
  Kdo dokáže ocenit sebe, dokáže ocenit i ostatní. Zamysleme se, po čem opravdu toužíme. Po uznání ostatních nebo po již zmíněném sebeutvrzení?Netrapme se, když nás všichni kolem neocení. Často totiž nedokáží ocenit sami sebe a proto nemumí uznání šířit dál. Jejich slovo nemá váhu ani pro ně samotné….

  Radku, děkuji za další podnětný článek. Chtěla jsem napsat je krátký příspěvek, ale tvoje tvorba je silně inspirující. Velmi si vážím toho, co děláš.

 2. Ahoj Iveto, už se pomalu stává zvykem, že pokaždé doplníš článek svým výstižným pohledem. Za to ti moc děkuji! Nemá cenu se dlouze rozepisovat. Velké díky! Radek

 3. Radku co takhle napsat nějakej článek o lsd?? stejně skoro všechny články čerpají ze skušenosti z lsd :)) dáte si čtvereček a pochopíte sebe, dokážete se na sebe podívat očima nezávislýho pozorovatele 🙂 poznáte naplno sílu myšlenek, pochopíte pak i lidi okolo a pokud fakt někdo hledá osobnostní rozvoj tak články jsou sice pěkný ale v praxi vám nedají tolik jako jedna noc na tripu 😀 to musíte zažít 🙂 no každopádně doporučuji všem kdo se zajímají o osobnostní rozvoj aby se o lsd aspoň začali zajímat 😀 za noc je z vás novej člověk :)) jako kdyby ste se začali řídit všema těmahle skvělýma článkama:)) nenechte se zmást tím že je na seznamu zakázaných látek 🙂 zakázaný je protože otvírá oči a ukazuje krutou pravdu :)) a vláda chce mít tupé ovečky zmanipulovaný co jim žerou z ruky, a věří v televizní zpravodajství a v krizi a v takový nesmysly :))

 4. Zdravím Vás, pane tajnej, nepřijde mi, že by bylo vhodné psát o lsd. Dále nevím, které články čerpají ze zkušeností z lsd, mohu Vás však ujistit, že naše ne. 😉 A nevidím důvod, proč by měl člověk sahat po lsd, aby ‘všemu ihned porozuměl’, když při snaze a vytrvalosti toho lze dosáhnout (co když člověk díky této látce naopak zažije to nejhorší, co kdy v životě zažil?). Je to otázka volby – každý máme právo si zvolit, jakou cestou se vydáme. Úspěšný víkend, Radek

 5. Známých poznáš několik týdně, kamarádů několik za rok, přátel několik za život, ale sám sebe jen jednou. Nepromeškej tu správnou chvíli…

 6. Jak přijmout něco, co se mi bytostně hnusí? Není lepší něco takového spíš eliminovat, než si namlouvat,že je to vlastně OK?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here