5 tipů, které vám ušetří čas v kuchyni!

0
2788

Mnozí z nás tráví v kuchyni nespočet hodin ročně. Přestože je čas strávený vařením důležitou součástí života a kultury, může se zdát, že je ho příliš mnoho. Abyste čas u vaření co nejvíce ušetřili, plánujte přípravu jídel dopředu, používejte víceúčelové kuchyňské spotřebiče či celkově zefektivněte přípravy jídla.

Mezi ekonomická a ekologická řešení patří snaha zabránit plýtvání jídlem. Spoustu času a energie vám ušetří i správně navržená kuchyně. A jak vybrat nejlepší spotřebiče do kuchyně?

Uspořádání kuchyně je zásadní

Nalezení správného uspořádání kuchyně je klíčem k vytvoření funkčního prostoru i k tomu, abyste v kuchyni strávili co nejméně času. Pokud se ujistíte, že jsou všechny základní položky na dosah ruky, bude příprava jídla mnohem snazší a rychlejší.

Plánování rozmístění odpadů, zásuvek, skříněk, kuchyňských spotřebičů a pracovní desky může výrazně zkrátit dobu, kterou denně strávíte v kuchyni. Při navrhování vlastní kuchyně je důležité mít na paměti pracovní postupy a vytvořit oblasti, které vám pomohou efektivně přecházet od jedné činnosti ke druhé.

Logické uspořádání by potom mělo obsahovat například tyto 4 sekce:

  1. skladování potravin (lednice, spíž)
  2. příprava potravin (přípravná plocha, dřez, odpady)
  3. vaření (čistá plocha pro již očištěné a umyté potraviny, varná deska)
  4. servírování (talíře, příbory, servírovací mísy)

Myčka nádobí

Myčky nádobí představují skvělý způsob, jak ušetřit čas při mytí nádobí. Ať už potřebujete rychle uklidit nádobí po velkém jídle nebo si jen ušetřit čas při každodenní práci v kuchyni, myčky nádobí nabízejí pohodlné řešení. Při správném naplnění navíc myčky spotřebují pouze polovinu vody, než se používá při ručním mytí – s každým cyklem tak šetří zdroje vody a energie.

Pro někoho stále ještě představuje myčka nadbytečný luxus, v dnešní době už ji ale stále častěji zařazujeme mezi stálice domácího vybavení, jako je třeba třeba i pračka.

Myčky nádobí se vyrábí v různých velikostech a provedeních v závislosti na potřebách zákazníka a prostoru v kuchyňské lince. Některé modely obsahují speciální nastavení podle typu umývaného nádobí, jako jsou hrnce a pánve, skleněné nádobí nebo talíře.

A kolik času ušetří myčka nádobí? Při frekvenci jednoho mytí za den se může jednat až o pětinásobnou měsíční úsporu času oproti ručnímu mytí. Naplnění a vyskládání nádobí z myčky zabere cca 15 minut, přičemž stejné množství nádobí byste ručně myli asi hodinu – za každý mycí cyklus tak ušetříte přibližně 45 minut svého času.

Kromě šetření peněz a vody jsou myčky bezpečnější pro křehké předměty, protože se při jejich mytí nepoužívají abrazivní materiály. Investice do správné myčky nádobí tak může být jednou z nejúspornějších a nejekologičtějších investic, kterou lze udělat.

Mikrovlnná trouba

Mikrovlnné trouby představují pohodlný způsob vaření jídla, ohřevu zbytků či dokonce pečení a grilování. Využívají elektromagnetické vlny o velmi vysoké frekvenci, což nám umožňuje rozmrazovat a připravovat jídla – efektivně a tom čase, kdy je to potřeba.

Pokud u mikrovlnky porovnáte pouze klasický rychlý ohřev jídla, ušetříte přibližně 9 minut jen na samotném ohřevu proti sporáku. Zatímco do mikrovlnky dáte klidně celý talíř tak, jak je a rovnou z něj jídlo sníte, na sporák musíte nejprve přesunout porci do rendlíku a ten umýt, to je dalších 5 minut navíc.

Nejnovější multifunkční mikrovlnné trouby nabízejí kompletní vaření a pečení včetně funkce grilu. Konvekční nastavení využívají ventilátor, který vhání horký vzduch kolem jídla, čímž vytváří rovnoměrnější prostředí pro vaření. Funkce grilu umožňují uživatelům vytvořit křupavou zlatohnědou kůrku na oblíbených pokrmech bez nutnosti složitých technik přípravy receptů nebo přísad. Zde můžete zkrátit dobu vaření či pečení i na polovinu – kuře za 20 minut a pizza nebo koláč průměrně za 10 minut.

Automatický kuchyňský robot

Kuchyňské roboty jsou dokonalým kuchyňským spotřebičem pro moderní domácnost, který šetří čas. Tento úžasně všestranný kulinářský přístroj vám pomůže snadno a rychle krájet, sekat, strouhat, mlít, míchat a dokonce i hníst těsto pouhým stisknutím tlačítka.

Zvládne více úkolů dříve než vaše ruce a i úklid vám zabere méně času. Výkonný motor rychle zvládne nudné kuchyňské úkony a díky různým nastavením si můžete přesně zvolit, jak hrubý nebo jemný bude váš výsledek.

Jednotlivé dílce lze většinou bezpečně umýt v myčce nádobí. Ať už potřebujete něco na výrobu salsy, ořechového másla, mléčných koktejlů, dětské výživy nebo salátových dresinků, automatický kuchyňský robot se vám osvědčí.

Automatický kávovar

Automatické kávovary způsobily revoluci v tom, jak si v domácím prostředí vychutnat svůj šálek kávy. Pouhým stisknutím tlačítka můžete získat espresso, latte, cappuccino, flat white a mnoho dalších kávových nápojů, jejichž ruční příprava je komplikovaná a časově náročná – obzvlášť, pokud se zrovna snažíte pohostit celou rodinu!

Díky moderní technologii přípravy kávy poskytuje automatický kávovar dokonalou kombinaci aroma a chuti. Espresso kávovary se vyrábějí v mnoha tvarech a velikostech – od ručních pákových kávovarů až po poloautomatické a plně automatické modely.

Většina automatických kávovarů je vybavena působivou řadou funkcí, jako jsou přesné tlakové profily, časovače, parní tyčinky či třeba nastavitelná hrubost mlýnku, díky nimž snadno připravíte pokaždé lahodný nápoj.

Příprava jednoho šálku kávy trvá v automatickém kávovaru přibližně 1 minutu, zatímco příprava v moka konvici či v pákovém kávovaru vyjde i na 8 minut.

Indukční vařič

Indukční vařiče způsobily revoluci v našem pojetí vaření. Díky svému elegantnímu designu a inovativní technologii se staly oblíbenými mezi profesionálními i amatérskými kuchaři. Indukční vařiče využívají magnetické pole k přeměně energie přímo na teplo v kompatibilním nádobí, a jsou tak rychlejší a energeticky úspornější než běžné plynové nebo elektrické sporáky.

Jak dlouho trvá přivést k varu 2 litry vody:

  • Indukční deska: 5 minut
  • Sklokeramická deska: 8 minut
  • Plyn: 9 minut

Nejenže je vaření rychlejší, ale je také mnohem bezpečnější, protože zde nejsou žádné otevřené plameny nebo rozžhavené cívky jako u elektrické varné desky, což znamená, že máte menší šanci se popálit nebo dokonce založit požár. Díky nastavitelným teplotám a funkcím, jako je časovač vaření, je příprava všech druhů pokrmů snadnější než kdykoli předtím.

Ať už chcete připravit rychlou svačinu během rušného všedního rána, nebo složité jídlo o několika chodech pro komorní večeři, indukční vařiče vám pokaždé poskytnou vynikající výsledky vaření. Indukční varná deska je jedním z nejefektivnějších způsobů, nejen jak ušetřit čas, ale i při šetření elektrické energie.

Kuchyně je jednou z nejdůležitějších místností v domácnosti a správné spotřebiče mohou mít zásadní vliv na její fungování, abyste si mohli ještě více vychutnat jídlo a společnost. Moderní kuchyňské spotřebiče vám pomohou zkrátit přípravu a vaření jídla i mytí nádobí. Pak už je jen na vás, jak naložíte s ušetřeným časem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here