Spěchat či nespěchat? Kam a za čím se vůbec honit?

0
5660

Rychlá chůze je zdravá a dochvilnost je výsada králů, říká se… ale kam je doopravdy potřeba spěchat?

chůze

Proč se bojíme počkat?

Vidíme to téměř všude. Především ve velkých městech, na silnicích… ale i v mysli. Tak dlouho otálíme, odkládáme, hledáme výmluvy (maskované za důvody), a pak chceme vše honem. Hlavně, abychom nemuseli čekat my, nebo někdo na nás. Proč se čekání tak bojíme? Máme-li pokojnou mysl, nemusíme se přeci bát klidného, uvědomělého čekání, vyčkávání, přirozeného plynutí času a energie. Stejně tak se nemusíme bát nechat někoho čekat – vždyť ten, kdo nás má rád, má k nám úctu, chvilku* počká.

„Vládce ať nespěchá s trestem, avšak odměnu měl by dát rychle.“
Publius Ovidius Naso

Když si představíme, že jsme někde (na místě či ve stavu mysli), kde nám je dobře a míříme někam, kde nám bude také dobře, proč chvátat? Čeká-li na nás někdo někde, kde mu je dobře (opět místem či stavem mysli), proč by tam, kvůli nám, chvilku* nesetrval? Problémy spěchu nastávají zejména v případech, když chvátáme od nepohodlí k pohodlí, velmi často (a hůř) od nepohodlí k dalšímu nepohodlí, tudíž jsme ve spěchu stále, chvátáme dál, zároveň nestíháme nic (respektive nic, co by nás těšilo).

„Je potřeba jisté lenosti k plnému ocenění života. Člověk, který tuze spěchá, dojde jistě k cíli, ale jen za tu cenu, že se nepodíval na tisíceré věci, které cestou minul.“
Karel Čapek

Inspirace v přírodě

Podívejme se pro inspiraci do přírody. Kdy fauna a flóra spěchá a jakým způsobem? Ve flóře mnoho spěchu neuvidíme, neboť (krom masožravých květin) v ní není mnoho predátorů. A přeci i pampeliška si prorazí cestu škvírkou v chodníku, kmeny stromu zvlní i beton… časem (takové výkony u zvěře nevidíme, ať už spěchá sebevíc). I ve zvířecí říši je více klidu, než bychom si mysleli. Proč? Protože čas na odpočinek zvířata pokládají za stejně důležitý, jako čas na jiné aktivity.

U predátorů vidíme „spěch“, když loví, neboť v tu chvíli jde o otázku přežití. Zamysleme se, kolikrát jsem spěchali my, protože nám skutečně šlo o přežití a kolikrát jen proto, aby „nebyly problémy“, nebo abychom „už měli pohodlí“. Přitom „Spěchat za klidem/pohodlím“ se zdá z filosofického hlediska absurdním, protichůdným spojením jako „stíhat meditaci“.

„Budoucnost je něco, kam se každý z nás dostane rychlostí 60 minut za hodinu, a to bez rozdílu, kdo to je a co udělá.“
Clive Staples Lewis

Věříme-li v osud, předurčení, boha/bohy, karmu, dharmu… nebo sami v sebe, tedy v to, že činíme tak, jak z hloubi duše chceme, jak pokládáme za správné, zákonitě musíme dojít tam, kam máme, a to ve správný včas. Není potřeba spěchat a riskovat zranění své či cizí. Podzimní a zimní období jsou obzvláště plná zbytečných nehod na silnicích, chodnících… Zbytečně. Není dobré zastavit nebo couvat, a tím se např. vracet do špatné/nevhodné minulosti, ale taktéž není potřeba se uhnat, tlačit na sebe jen kvůli očekávání (okolnímu či příliš sebekritickému tlaku).

„Podívejte, rychlost hry určuje ten, kdo drží puk. Když ho budu mít já, ať si soupeři po ledě klidně lítají nahoru dolů, mně je to jedno.“
Jaromír Jágr

V bodech:
  • Těšíme-li se na něco, neotálejme.
  • Odcházíme-li od nevhodného / špatného, nezdržujme se.
  • Spěchat či zpomalit/stagnovat musíme vždy ohleduplně (ať nikdo není naším tempem ohrožen).
  • Rozhlížejme se (nejenom na vozovce), pozorujme.
  • Čas je vzácný dar, neužijeme si ho však, pokud ho ukvapeně (nerozumně) spotřebujeme. Přijmeme čas, který nám druzí dávají i ten, který nám příroda dává, s pokorou.
  • Nespěchat neznamená otálet.
  • Trpělivost je ctnost. Nenechme ale trpělivost hraničit s utrpením. Kdo nám dá svou trpělivost, tomu dejme (jak jen to půjde ? ) náš čas (tzn. činy).
  • Vše má svůj čas. Mějme otevřené oči, milující srdce a stále rozvíjející se rozum (život nás učí celý život).

Čtěte také:
Představte si váš život jako film
Jeden člověk ovlivňuje váš život
Kdy čas použít jako lékaře a učitele?
Čas je relativní, neotálejte příliš dlouho

Podle statistik Policie České republiky (v období leden – září 2018) může nepřiměřená rychlost za 9 516 nehod, v nichž přišlo o život 150 lidí.

Zdroj: www.policie.cz

Zvládáte bezpečnost? Oprašte své znalosti:
Chodci: https://www.policie.cz/clanek/chodci-142811.aspx
Cyklisté: https://www.policie.cz/clanek/cyklisti-653047.aspx
Řidiči: https://www.policie.cz/clanek/ridici-622097.aspx
Chování na dálnici: https://www.policie.cz/clanek/jak-se-chovat-na-dalnici.aspx

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here