Singapur: Podnikatelský hub budoucnosti

0
1978

Malý ostrovní stát s globalizovaným obyvatelstvem má našlápnuto k úspěchům známým z amerického Silicon Valley. Dokážete si představit cestování za singapurským namísto americkým snem?

Singapore

Po staletí neobydlené soustroví v Jihovýchodní Asii, o které se svedlo mnoho válek a bitev, nyní rapidně se rozvíjející multikulturní městský stát s pěti miliony obyvatel a ekonomický hub regionu. Základy Singapuru možná trochu překvapivě položil britský státník Sir Thomas Stamford Raffles, v 19. století se dohodl o jejich pronájmu, o pár let později se pak z prázných ostůvků stalo sídlo britské kolonie s tisícovkou obyvatel.

Nyní Singapur patří mezi hlavní světové destinace úspěšných podnikatelů a investorů, na nedávném žebříčku měst budoucnosti se umístil druhý, ambicióznímu soustroví to však nestačí a aspiruje na status asijského Sillicon Valley. V minulém roce vláda spolu s podnikateli a investory sepsala klíčové body pro podporu podnikání, od letošního ledna je již implementuje. Cílem je vytvořit národ innovátorů a podnikatelů, pozornost pochopitelně míří převážně na technologie.

Singapurskou ekonomiku už nyní pohání 40 tisíc technologických startupů s 300 tisíci zaměstnanci, a tyto čísla by měla jen růst. Na programu je podpora spolupráce korporací a mladých firem – například sdílení zaměstnanců či znalostí, zakládání nových akceleračních programů, schválení a zjednodušení crowdfundingu a pobídky pro zajištění vyšší dostupnosti rizikového kapitálu, i vladní instituce dostávají doporučení rychle adoptovat nové technologie.

Zvláštní pozornost jde na školství a rozvoj budoucích talentů, krom povinné výuky programování ve školách přibudou i laboratoře s elektronikou a 3D tiskárnami. Děti si tak rychleji osvojí základní dovednosti, které pak zúročí v některém z akcelerátorů. Dostupnost základního zázemí, mentoringu a kancelářských prostor je neméně klíčová, ceny nájmů způsobují novým podnikatelům závratě a na rozdíl od Silicon Valley volné garáže v Singapuru jen tak nenajdete.

Talentovaní a schopni místní obyvatelé a mezinárodní experti, podpora mentorů, akceleračních programů a zajištění kanceláří spolu s možnostmi financování však není vše. Singapur je díky své skvělé pozici zajišťující snadnou dostupnost většiny asijského kontinentu ideálním zázemím pro startupy s globálními ambicemi. A upřímně, kdo by nechtěl žít a podnikat přímo z pláže? Dejte nám vědět, na kdy máte rezervovanou jednosměrnou letenku!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here