Booker T. Washington: Z otroctví do Bílého domu

2
1522

Touha nás nutí k činům. Opravdová touha nás nutí nesmířit se s osudem a jít svou vlastní, možná náročnější cestou. Tato nezlomná touha nám dává sílu postavit se i nesmírně obtížným překážkám jakou jsou rasové předsudky a bída. Když v sobě máte opravdovou touhu, nemůže vás nic zastavit, tak jako Bookera T. Washingtona.

Booker T. Washington se narodil jako otrok, s tmavou pletí a v nesmírné chudobě. Svého otce ani neznal. V dětství neměl nikdy dostatek, ani oblečení na to, aby se mohl celý obléct. Pro představu, neměl ani na čepici, takže když svou matku požádal o to, zda by mu nějakou nesehnala, ustřihla dva kusy staré látky a sešila je dohromady. Když v této „čepici“ dorazil mezi ostatní děti, sklidil od všech velký posměch.

Když došlo ke zrušení otroctví, pocítil nehasnoucí touhu po vzdělání a změně svého života. Dozvěděl se o škole pro barevné ve virginském Hamptonu. Přestože, byl zcela bez prostředků, rozhodl se, že se tam vydá, pěšky.

V Richmondu si udělal několikadenní pauzu a vykonával pomocné práce na lodi, jako postel mu sloužila tvrdá zem v přístavu, kde usínal při klapotu bot nad jeho hlavou. Aby co nejvíce ušetřil, jedl to nejlevnější jídlo jen jednou denně. Ale touha získat vzdělání ho hnala stále vpřed.

„Úspěch by neměl být posuzován podle toho, čeho jsme dosáhli, nýbrž podle překážek, které se nám podařilo překonat.“ B. T. Washington

Když byla práce hotová, rozhodl se pokračovat v cestě. Do školy dorazil s 50 centy, začal vyprávět učitelům svůj příběh s takovou urputností a rozhodností, až byl nakonec přijat. Později se stal pedagogem, spisovatelem, řečníkem a dokonce poradcem prezidentů Spojených států.

Založil školu v alabamském Tuskegee pro černé. Při vystupování na veřejnosti dával přednost jednoduchosti, na velká slova si nikdy nepotrpěl. Dával lidem naději i skrze své knihy a pomohl zlepšit postavení černého obyvatelstva.

Booker T. Washington už sice není mezi námi, ale jeho odkaz stále zůstává. Je jedno jaké podmínky vám byly dány na začátku vaší cesty, mnohem důležitější je váš postoj k nim a vaše touha změnit svůj život.

2 KOMENTÁŘE

  1. A mě osobně nejvíce štve, že děti ve škole dnes nemají k vzdělávání takový vztah, jaký by mít měly. Ale není se čemu divit, ani dospělý se dnes nevzdělávají. A přitom to vzdělávání je tak snadné, stačí více číst či poslouchat audioknihy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here