„První dojem dvakrát neuděláš!“ Jak moc je toto rčení pravdivé?

0
4310

První dojem je něco, co se stává klíčovou záležitostí na pracovním pohovoru, nebo při navazování vztahů. Sympatie či nesympatie dokáže ovlivnit vztah od prvních okamžiků. Jaké faktory se podílí na utváření prvního dojmu? A jak udělat ten nejlepší první dojem?

Známe to všichni jdeme na první rande nebo na pracovní pohovor a jsme si vědomi jedné věci. Je to pravděpodobně naše první a poslední šance uspět. První dojem nelze podceňovat, protože je to něco, co nám pomůže odemknout dveře k úspěchu nebo naopak ty samé dveře uzamknout navždy.

Není náhodou, že existuje přísloví „první dojem dvakrát neuděláš“. Má to své opodstatnění. Pokud zanecháme špatný první dojem, je velmi těžké zvrátit přesvědčení druhých lidí. Jejich názor se jen tak nezmění.

Co jsou důležité faktory utvářející první dojem?

Pojďme se společně podívat, co je na první schůzce klíčové.

  • Lidé si vytvoří o nás vytvoří obrázek za prvních pár desítek sekund.A první, co je zaujme je samozřejmě fyzický vzhled. Sympatie či nesympatie jsou důležité, jelikož mají vliv na samotnou interakci. Fyzický vzhled je utvářen například stylem oblékání, proto je zcela na místě si dát práci s výběrem vhodného oblečení na příslušnou akci.
  • Další věcí, která je často rozebírána jsou gesta včetně podání rukou a podobně. Říká se, že gesta vydají na tisíc slov a je to pravda. Pevný stisk vyvolává dojem, že člověk je sebevědomý. Žádná leklá ryba!
  • Velmi podceňovanou věcí je rozhodně oční kontakt, který spadá pod mimická gesta. Stydliví lidé se očnímu kontaktu s oblibou vyhýbají, což může být problém. Oční kontakt je důležitý, protože tím dáváme najevo zájem a pozornost druhému člověku.
  • Nelze ani zapomenout na úsměv! Upřímný úsměv od srdce boří všechny bariéry a zaručí uvolněnou a příjemnou atmosféru. Úsměvem dáváme najevo naše sympatie a přátelství.
  • Také samotná pozice a držení těla o nás hodně prozradí. Stojíme shrbeně? Vzpřímeně? Máme ruce v kapsách nebo si je udržujeme volně před tělem?To vše se také podílí na prvním dojmu. Vždy se snažme stát vzpřímeně s hlavou rovně. Značí to sebevědomí a suverenitu.
A co když dobrý první dojem neudělám?

Někdy se to všechno na poprvé nepovede, s tím musíme počítat. V takovém případě máme dvě možnosti ke zvážení. 1) Můžeme se snažit změnit názor druhých 2) Prostě to necháme být.

První možnost platí hlavně v případě, když nám na tom hodně záleží. Udělali jsme například špatný dojem u rodičů partnera a podobně. I když je těžké první dojem změnit, není to nemožné a často potom druzí litují, že nás tak rychle na poprvé odsoudili.

Druhá varianta má také něco do sebe. Někdy prostě neuděláme dobrý dojem, protože si zrovna s druhým nesedneme a nechceme dělat ze sebe něco, co nejsme. Je to dobrá ukázka toho, jak se nenechat strhnout okolím. Není potřeba se cítit méněcenně kvůli tomu, že nás někdo nepřijímá, proto je někdy dobré nechat věci být.

Ať už uděláme dobrý dojem či nikoliv, pokaždé můžeme vidět tuto situaci jako výherní. Buď uspějeme hned na poprvé a můžeme si tak otevřít další dveře, anebo neupějeme a odneseme si tak cennou lekci na příště.

Čtěte také: První dojem a jak být nezapomenutelní?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here