Renesanční člověk: Kdo to je a jak se jím stát?

0
26437

Kdo by nechtěl, aby se o něm tvrdilo, že je renesanční člověk. Být všeobecně všestranný a nadaný pro nejrůznější obory, to by bylo bájo. Domluvit se několika jazyky a nestydět se u toho jako školák, mít rozhled v aktuálním dění, znát poslední divadelní hry a po práci chodit pravidelně posilovat? To zní jako sen, ale jak ho dosáhnout? Čtěte tento článek a přestaňte o všem jen snít a začněte žít svůj sen.

Co je ten renesanční člověk zač?

Pojmenování pochází už z dob renesance, která je synonymem pro kulturní rozvoj, vědecký rozmach a celkový posun v lidském myšlení a vnímání světa. Renesanční umělci, vědci a objevitelé poznávali nové věci, nové země, stroje, věnovali se své práci, ale také aktivitám po ní a neustále na sobě pracovali – v dílně, ateliéru, na fyzičce, znalostech.

Ne nadarmo se proto říká o někom sečtělém, fyzicky zdatném a šikovném, že je renesanční člověk. Třeba takový Leonardo da Vinci rozuměl nejen matematice a technice, ale byl nesmírným odborníkem umění a kultury.

Dnes jsme spíš zvyklí soustředit se na jednu oblast a tu rozvíjet. Děti na středních školách si vybírají, zda budou pokračovat ve studiu humanitním, nebo ekonomickém. Někdo je na čísla, někdo na jazyky. No a tahle představa o tom, že nám přece může jít perfektně jen nějaká oblast, se v nás zakořenila a zůstává.

V renesanci se však dvořané domluvili několika jazyky, zvládali hru na tři hudební nástroje a neříkali: joo, hraju, mám hudební sluch, ale zpívat nedovedu. Ve 14. století se recitovalo jedna báseň, lidé sportovali jako profíci… Ptáte se, jak je tohle možné?

Individualismus je odpověď

Základní myšlenkou a směrem, který provázel celou renesanci, byl individualismus. Jeho cílem bylo přetvořit člověka ve všestranně rozvinutou osobnost, která zvládne více oborů. Tohle smýšlení tehdy podpořil trend, který lidi obracel zpět k antice a její kultuře. Lidé se inspirovali Římany a Řeky, přebrali si o nich dost prvků, které pak využívali ve své době.

Jak se stát renesančním člověkem

Asi si říkáte, že tenkrát nebylo dost věcí, kterými by se člověk rozptyloval a že je nemožné být renesanční osobností v dnešní době. My vám ale ukážeme, že to jde.

Stačí si pouze říct, co pro vás znamená být renesanční. Pro nás je to třeba být úspěšný. A úspěšnost si musíte definovat podle sebe. Každý máme přece jiné cíle, jiné sny a touhy.

Krok za krokem za úspěchem

  • Pro začátek si řekněte, čeho chcete dosáhnout a co pro to musíte udělat.
  • Co pro změnu a posun musíte obětovat a co musíte změnit.
  • Při jaké činnosti jste šťastní, děláte práci se srdcem a zapomínáte na čas?
  • V jaké oblasti se dál rozvíjíte?
  • A do čeho dáváte duši?
  • A teď… Jsou to jen dvě věci? Není jich náhodou mnohem víc?
  • Pak přichází na řadu pořádný organizér času a činností.
  • Jen tak si srovnáte všechny aktivity vedle sebe a vyhradíte si na ně čas.
  • Pak už můžete plynule přecházet z jedné na druhou. Sami víte, jestli po fotbalu rádi píšete, nebo se vám lépe učí francouzština.
  • Sestavte si svůj individuální plán a rozvíjejte se postupně.
  • Časem se stane renesanční člověk i z vás. Jen to chce trochu víc trpělivosti, vůle a disciplíny.
  • Právě disciplína nechyběla lidem v renesanci, dbali na sebe za všech okolností, tak se inspirujme úspěšnými osobnostmi a vezměme si z nich příklad.

A na co nezapomínat?

Po fyzickém výkonu to chce trochu odpočívat, věnovat se klidnějším činnostem. Můžete se třeba učit, kreslit, malovat, psát povídky. Máte totiž okysličený mozek a bude vám to myslet. Abyste se mohli soustředit na fyzický výkon i ten umělecký, chce to vyváženou a pestrou stravu, díky které zvládnete lepší výkony a tělo nebude unavené. Vitamíny mají navíc skvělý vliv na pamatováka, kterého zase potřebujete při učení novým věcem. Je to zkrátka začarovaný kruh a vše souvisí se vším. Ovšem má to své velké plus. Když tohle vše skombinujete, dokážete to, co chcete!

A pokud potřebujete nějaké známé tváře, které jsou v dnešní době renesanční, začtěte se do článků a knížek o těchto osobnostech:

  • Anna Hogenová, filozofka a fenomenoložka,
  • Radovan Jursa, kardiochirurg a spisovatel,
  • Tomáš Sedláček, filozof, ekonom a spisovatel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here